Kickbox

Kickboxing ( Kickbox ) je bojové umenie, v ktorom sa využívajú kombinácie boxerských úderov a kopov z tradičných bojových umení napr. karate. Boj na zemi nie je povolený. Kickbox ako šport má mnoho úrovní: od profesionálneho plne kontaktného športu až k rekreačnému poňatiu ako spôsobu zlepšenia psychickej a fyzickej kondície. Termín „kickbox“ vymyslel japonský promotér boxerských zápasov Osamu Noguchi ako variantu Muay Thai a karate v 50. rokoch 20 storočia. Neskôr sa tento termín používal pre americkú variantu. Existuje veľmi veľa druhov bojových umení s označením kickbox, ako napr. japonský, americký, indický, barmský alebo francúzsky kickbox.
[ad#co-2]
Bojovníci používajú pri kontaktom športe: chránič holení, suspenzor, topánky a prilbu (nie je povinná). V európskom kickboxe sa miesto krátkych nohavíc môžu používať dlhé. Kopy pod pás sú povolené len v podobe tzv. low-kick-u, kop na oblasť genitálií je považovaný za ťažký faul.

Kickbox sa často zamieňa s Muay Thai ( Thajský box ). Tieto dva športy sú podobné, ale v thajskom boxe sú povolené kopy pod pas, a údery kolenom a lakťom.