Cyklická ketogénna diéta, CKD

Základom pre CKD je viac ako 20 rokov stará diéta vytvorená Dr. Atkinsom, ktorý sa zaoberal liečbou obezity a počas svojej kariéry svoj systém aplikoval na viac ako 10.000 pacientov.

Výhodou tejto diéty je to, že po víkende obsahujú svaly veľké množstvo glykogénu a sú pripravené na záťaž. Preto by sa ťažké tréningy mali zaraďovať na začiatok týždňa(pondelok, utorok). Tréningové plány pri tejto diéte môžu byť rôzne.

Doporučený tréningový plán:  Cvičiť pondelok, stredu, piatok.

Pondelok ísť na tvrdý tréning máte dostatok glukózy.

Utorok voľno alebo si môžete dať taký mierny tréning , ale pozor aby ste sa nevyčerpali úplne.

Streda ťažký tréning ako v pondelok.

Štvrtok odpočinok.

Piatok ľahký tréning. Pred tréningom je dôležite 50 g malty aby mohlo telo čerpať z glykogénu. Tréning by ste mali mať ľahší ( zhruba 30% až 50% maxima ale z viac opakovaniami 12 až 15 nie do zlyhania). Po tréningu by ste si hneď mali dať 1,5 malty na kg hmotnosti a o dve hodiny znovu. Potom v sobotu začína sacharidová fáza. Doporučujem sacharidovú fázu držať do obeda v nedeľu.
[ad#co-2]
Stav ketózy:

Telo sa zvyčajne po vysadení sacharidov dostane do troch dní do ketogénneho stavu. V tomto stave začne telo využívať vlastné tukové zásoby ako zdroj energie pre každodenné fungovanie orgánov v tele.

Diéta sa skladá z dvoch fáz. Sacharidová fáza trvá 2 dni,  najlepšie cez víkend. Jej cieľom je zásobenie svalov čo najväčším množstvom vody. Bezsacharidová fáza trvá  5 dní, pondelok až piatok. Cieľom tejto fázy je schudnúť čo najviac kíl.

Jedálny lístok:

Bezsacharidová fáza – všetky jedlá, ktoré obsahujú čo najnižšie množstvo sacharidov:

– mäso, saláma, slanina, klobása
– olej
– syry
– vajcia
– uhorky

Sacharidová fáza – všetky jedlá obsahujúce veľké množstvo sacharidov, teda cukrov, a pomenej tukov:

– piškóty, zmrzlina
– ovocie
– ryža, zemiaky
– cestoviny, pečivo

Po štyroch fázach (4 týždne) klesne hmotnosť človeka zvyčajne o 5-15kg v závislosti od pôvodnej hmotnosti. Po ukončení diéty nemiznú iba kilogramy, ale aj centimetre v páse. Nedostatok sacharidov v tele počas bez sacharidovej fázy spôsobuje často pobolievanie hlavy, zoslabnutosť a spomalené reakcie. Vaši blízky nebudú veriť, keď uvidia, že jete klobásu a pri tom chudnete

Pozor na drobnosti
[ad#co-2]
Aby sa telo udržalo v ketóze, treba dávať pozor na viacero vecí. Nedostatok tukov v potrave, nepravidelná strava, prípadne príliš veľké množstvo bielkovín “prepne” telo veľmi rýchlo do bežného režimu a naša diéta skončila. Takisto treba dávať pozor na kofeín a väčšie množstvo alkoholu. Treba pripomenúť, že prílohy ako zemiaky, ryža alebo chlieb obsahujú taktiež veľké množstvo sacharidov aj keď nie sú sladké, a preto ich treba jesť iba v sacharidovej fáze.

Držím palce a majte pevnú vôľu.