Jedlo pred a po tréningu

Dnes si priblížime akoby asi malo vyzerať naše jedlo pred a po tréningu. Tréning sám o sebe je veľmi dôležitý, ale ešte dôležitejšie sú naše predtréningové a potréningové jedlá, pretože pokiaľ telu nedodáme potrebné živiny, tak môžeme zabudnúť na maximálny výkon (pred tréningom) alebo po tréningu na kvalitnú regeneráciu. Nie nadarmo sa všade uvádza, že 70% našej postavy pozostáva z výživy. Takže poďme na to:

Jedlo pred tréningom:
Čo máme teda jesť hodinu alebo pol hodinu pred výkonom?

Vaše jedlo by malo byť ľahké, čo znamená ľahko stráviteľné a malo by obsahovať bielkoviny a karbohydráty.

Bielkoviny sú dôležité z hľadiska, že sú potrebné pre stavbu svalov. Pokiaľ neprijímame dostatočné množstvo bielkovín, tak svaly proste neporastú.

Karbohydráty – sacharidy s nízkym glykemickým indexom sú tie najlepšie pre náš športový výkon. V tele sa dlhšie rozkladajú, čo nám zaisťuje dlhšie zásobovanie energiou, ale netreba zabúdať aj na tie rýchlejšie sacharidy, ktoré sa napríklad dajú nájsť v ovocí.

Odporúčame : 1,5 hodinu pred tréningom ryžu, kura alebo ryby a pol hodinu pred tréningom proteínový drink s aminokyselinami. Väčšina doplnkov výživy sa konzumuje 30 – 45 minút pred tréningom.

2014-04-29 19.46.11

Jedlo po tréningu:
Živiny by sa nemali prijať hneď po výkone, pretože telo aj po výkone ešte chvíľu pracuje (je v tzv. anabolizme). Najoptimálnejšie je prvé jedlo prijať 30 minút po výkone, pretože v tejto fázy je rozpad bielkovín vyšší pričom syntéza bielkovín zostane rovnaká. Dostaneme sa ľahšie do katabolizmu.

Po tréningu je dôležité prijať zase rýchle sacharidy, ktoré pôsobia na lepšiu regeneráciu a podporujú anabolický efekt, čo znamená, že zabraňuje rozkladu bielkovín a podporuje nárast svalov. Netreba zabúdať na fakt, že naše svaly nerastú počas tréningu (tam im dáme len podnet), ale rastú práve vtedy keď regenerujú.

Pre mňa je najlepšia glukóza, ktorú netreba hľadať v špecializovaných obchodoch. Proteínový drink je druhá vec, ktorá by sa mala prijať po tréningu kvôli ľahko stráviteľným bielkovinám. Udáva sa, že optimálny príjem je 2-3g na 1kg hmotnosti človeka. A tretími sú aminokyseliny, ktoré zvyšujú syntézu bielkovín. Najpoužívanejšie sú BCAA. Veľké jedlo ako mäso a nejaká príloha (ryža, zemiaky) sa taktiež ako pred tréningom môže prijať 1,5 hodiny po výkone. Netreba však zabúdať pred tréningom, počas tréningu a po tréningu na dôležitosť pitného režimu!

Tak to by sme mali a hor sa cvičiť.