Zopár tipov, postrehov a rád z/do fitka

Fitko je miesto kde sa stretávajú najrôznejší ľudia . Je tak trochu ako Amerika nájdete tam zmesku všetkého . 🙂 Mladších aj starších , lekárov aj smetiarov , mužov aj ženy , pribratejších aj namakanejších , vychovaných aj nevychovaných a samozrejme aj tých čo si potrebujú len zvyšovať ego.  A presne tu sa nachádza jadro problému respektíve hlavnej pointy tohto článku.:)

Treba si uvedomiť , že nezáleží až tak na tom do ktorej z týchto „kategórií“ patríme ale treba myslieť na to , že sa v posilke nenachádzame sami, sú tam aj iní ľudia na ktorých treba brať ohľad  a ktorý sa tam chcú cítiť príjemne a v pohode rovnako ako vy. Koniec  koncov všetci tam chodíme za rovnakým cieľom – niečo dokázať , či už schudnúť alebo pribrať svalovú hmotu. 🙂

Preto prinášam pár tipov . Ak navštevujete fitko pravidelne určite Vám niektoré body niekoho pripomenú , možno aj sami seba . 🙂

 

 1. Neobmedzujte priestor iných.

Stroje sú väčšinou vo fitku uložené tak aby sa okolo nich mohli ľudia pohybovať a zvlášť si nezavadzať. Preto dávajte pozor či niekomu nebránite v cvičení alebo prechode. Keď si zo stojanu vezmete napríklad jednoručky ustúpte alebo odíďte s nimi na bok aby mali prístup aj ostatní.

 

 1. Noste so sebou uterák. Fitness_Model_Britt_2007

Toto často krát aj písané pravidlo by malo byť automatika pre každého návštevníka. Použite ho ako podložku pri cvičení na stroji a nielen na to aby ste si prehodili cez rameno. Nie je veľmi chutné si ľahnúť na mokrú prepotenú lavičku . Aj keď z Vás neleje ako z toho kulturistu pred Vami treba zachovať aspoň akú takú hygienu.

 

 1. Orgazmus si nechajte na doma.

Kričať na celé fitko akoby Vás práve na nože brali pri zdvíhaní  10kilovej činky nie je vôbec slušné ani frajerské . Všetci nemusia vedieť , že VY ste akurát prítomný a práve ste zdolali svetový rekord . Je pochopiteľné a bežné , že pri väčšom výkone si človek potrebuje „vzdychnúť“ alebo odfúknuť ale zvyšovať decibely pri každom zdvihu skutočne netreba. Hlasný výkrik alebo nadávka pri poslednom opakovaní z Vás neurobí väčšieho borca – skôr idiota. Je lepšie sa možno zamyslieť nad tým , či sa nepreceňujete . 🙂

 

 1. Aj iný sa chcú prezliecť.

Nátresk vo fitku je celkom bežným javom v mnohých posilkách . Berte ohľad na to , že aj ostatní si chcú uložiť veci do skrinky a prezliecť sa . Preto keď Vás bude v šatni viac ako treba neseďte na lavičke a netelefonujte , make-up si môžete upraviť aj na záchode . Uvoľnite miesto ostatným.

 

 1. Čistota znamená pol života.

Je v poriadku , že sa pri cvičení zapotíte. Nie je v poriadku nechať po sebe bodrel a mokro. Každé fitko je vybavené utierkami a čistiacimi prípravkami. Pretrite nimi aspoň penové držadlá po kardiu. Stále však nezabúdajte na bod 2. !

 

 1. Nehádžte jednoručkami. 003

Ak po sérií hodíte Vaše činky na zem s rachotom neznamená to len to , že nemáte rešpekt k majetku cudzích ľudí ale , že ste aj príliš slabý na to zložiť ich normálne na zem.  Samozrejme , že sú prípady kedy človek precení svoju silu a je nútený nechať činku padnúť aby si neublížil sám ale keď zdvíhate činky čo vážia ako taška bežného nákupu z Tesca  je to smiešne.

 

 1. Tielka a chlpy .

To že chodíte do fitka už 2 týždne a zrkadlo Vám ukazuje zmenu , ktorú nikto iný nevidí  neznamená , že si treba hneď obliecť tielko a pózovať pred ostatnými pred zrkadlom. V tielku vynikne veľmi veľa nedostatkov Vašej postavy , dokonca ani na tých makačoch čo sú tu každý deň nie vždy pôsobí esteticky. Je dobré cvičiť v tom v čom je nám príjemne , treba však byť trochu sebakritický. Vrcholom je keď pri Vás cvičí niekto takto oblečený  a pri zdvihu na hrádzi mu pod pazuchami raší džungľa . Nemáme už 21. storočie ?

 

 1. Netlačte ľudom do hláv hlúposti. 46497_4911421957372_1240013137_n

Ak neuznávate doplnky výživy, nepijete proteíny ani neužívate spalovač je to Vaša vec. Rozprávať však ostatným aká je to škodlivá sypačka , spôsobujúca impotenciu – to si nechajte pre seba . Keď tomu kulturistovi so šejkrom v ruke budete tvrdiť aký je proteín zlý steroid nedivte sa , že na Vás len usmeje.

 

 1. Hygiena do tretice.

O uterákoch a čistiacich prostriedkoch sme si už povedali.  Je však aj veľmi dobrým krokom sa pred návštevou fitka osprchovať. To, že sa v ňom zapotíte neznamená, že tam už máte prísť spotený a smradľavý . Ani liter voňavky neprebije ten pach, len ho umocní. Okrem toho to , že necítite sami seba neznamená, že Vás necítia ostatní.  Po cvičení je však sprcha vítaná znova.

 

 1. Cvičte na strojoch to čo sa na nich cvičiť má. Squat02

Na veľa strojoch sú už dnes nálepky , ktorá Vás navedú ako správne na danom stroji cvičiť a aj aké partie pri ňom zapojíte. Preto na nich necvičte cviky, ktoré môžete inde . Vhodným príkladom je drepovací stojan, ktorý je akýmsi posvätným miestom vo fitku. Ak na ňom budete cvičiť bicepsové zdvihy naštvete tým nejedného návštevníka . 🙂 (obzvlášť keď čaká na to aby mohol ísť cvičiť drepy)

 

 1. Náradie za sebou odkladajte.

Ak ste si zvládli naložiť na činku kopec ťažkých kotúčov, zvládnete si ich po sebe aj upratať. To isté platí pri jednoručkách . Uvedomte si prosím, že niektorí ľudia nemajú takú silu aby zdvihli tú 55kilovú činku a odniesli ju na miesto . Tá študentka za pultíkom recepcie čo váži menej ako samotná činka a jej povinnosťou je aj upratovať, no po Vás by nemusela.

 

 1. „Koľko tu ešte budeš?“ IMG_2620

Ak sa túto otázku spýtate niekoho kto beží na páse už dobrú hodinu a odmieta pustiť ostatných je otázka celkom na mieste. Uprostred série keď má niekto naložených na bench presse 160 kg však nie. Človeka tým celkom zaskočíte a hlavne vyrušíte , čím riskujete , že si môže ublížiť. Ani to, že kvôli Vám nedokáže dokončiť sériu ho nepoteší.

 

 1. Haló ? Kto je tam ?

Je jedno či volá mama, babka alebo frajer/ka. Teraz a tu nie je vhodné miesto ani čas na telefonovanie . Nikoho nezaujíma, že „bože koho si stretla dnes na zastávke chichi“ ani čo chceš uvariť na večeru.  Okrem toho sedieť pri telefonovaní na stroji a obsadzovať ho iným je tiež veľmi sebecké. Vyvarujte sa aj tomu, že si necháte na stroji svoje veci a odbehnete preč. Je dosť možné, že Vám ich niekto odprace a keď vtedy dobehnete s tým, že „počkaj za 15minút dotelefonujem“ nikoho to zaujímať nebude.

 

 1. Nezazerajte . 1319_1chris_lacascia_gym

Ak máte na brušku pekáč buchtičiek a na leg presse vytlačíte 450kíl je to super a určite to chcelo veľa sebazaprenia a driny. Nezabúdajte, že aj vy ste niekde začínali preto nezazerajte na ľudí s faldíkmi na brušku a čo nezdvihnú ani polku toho čo vy. Pre niektorých je posilňovňa sama o sebe trochu stresujúcim miestom lebo si uvedomujú svoje chyby alebo sa hanbia. Preto im to nezťažujte svojimi pohľadmi.  Ľahko tým docielite skôr to, že sa tu už viac neukážu. Radšej ich podporte a motivujte, poprípade poraďte. Človek sa bude hneď cítiť istejšie  a bude mať chuť prísť opäť.