Ako na prvé svaly?

V posilňovni stále vidím veľa mladých chalanov čo začnú cvičiť, no po prvých týždňoch, niekedy mesiacoch už nikdy viac neprídu. Demotivovananí zo svojich slabých výkonov a nulových výsledkov zanevrú na posilňovňu a to prečo tamojší „domáci“ bodybuilderi majú svaly si odôvodnia dopingom. Ten pravý dôvod prečo ONI rastú a oni nerastú je, ale úplne inde.

Teraz by malo prísť nejaké magické porekadlo alebo zázračná pilulka. Nič také sa konať nebude. To čo sa ale konať bude je to, že po prečítaní tohto článku a dodržaní pravidiel o ktorých v ňom budem písať naberiete. Je jedno či máte momentálne objem ruky 20 cm. Je jedno či máte 50 kg aj s topánkami. A je úplne jedno či vaša maximálka na benchi je to s čím sa ONI rozcvičujú.

Takže o čo ide?

STRAVA!

Každý kulturista alebo powerlifter vám povie, že v tom ako sa stravujete je minimálne 70 percent úspechu. Ak teraz čakáte, že sa tu začnem oháňať číslami a výpočtami kalórii sklamem vás. Jediné čo totiž potrebujete vedieť, je váš Maintenance Calories Level (ďalej už len MCL). Čo to je? Jednoducho to, koľko kalórií prijmete počas dňa aby ste sa udržali na momentálnej hmotnosti. Ak chcete pribrať logicky musíte teda zjesť viacej, než v tomto momente. Ale pozor. Až priberiete z dajme tomu 70 kg na 75 váš MCL sa zvýši čo znamená, že musíte jesť zasa o čosi viacej. A tak ďalej až kým nenaberiete prvých minimálne 10 kg. Potom je vhodné začať uvažovať o rýsovačke, ale to zatiaľ vypustite z hlavy. Najskôr treba mať čo rysovať.

Veľa ľudí si myslí (alebo by to tak aspoň chcelo), že sa dá priberať samotná svalovina bez tuku. Možno ste už tiež počuli o naberaní pozvoľna, postupne s minimálnym množstvom tukového tkaniva. Na to zabudnite. Najefektívnejší systém priberania je zhruba  50 % (sval) k 50 % (tuk). Prečo?

Predstavte si že budete priberať pomaly – priberiete 3 kg za rok – z toho dajme tomu 80 percent svalov. Tak to robia profesionálny kulturisti, ktorí sa vo vysekanej forme kvôli marketingu musia udržiavať po celý rok. Samozrejme, že takéto niečo je nielen nezdravé, ale musia byť pritom použité aj rôzne druhy anabolík.

Väčšine kulturistom, ale ide o to pripraviť sa na súťaž a je im jedno ako budú vyzerať vo fáze prípravy. Naberú za niekoľko mesiacov povedzme 20 kg, z toho zhodia čo najviac tukov a zostanú len svaly. O pred súťažnej príprave vďaka ktorej sú závodníci vysekaní na kosť písať nebudem.

Napríklad, tu je Branch Warren v objemovke ( nevyrysovaný):

Tu už na tohto ročnej Arnold Classic, ktoré vyhral (vyrysovaný):

Čo jesť?

Stačí viac než teraz. Ak stagnujete, pridajte 1 obed, viacej mäsa, viacej vajíčiek, viac viac viac…. To ale neznamená napchávať sa vo fast foodoch. Chcete pribrať aspoň 50 : 50 a už pri tomto pomere je nutné dávať si na tuky pozor. V žiadnom prípade ich, ale nedávajte preč zo svojho jedálnička. Tvoria totiž podstatnú časť denného energetického príjmu a sú tiež dôležité pre anabolický proces pri tvorbe nových svalových vlákien.

Konkrétne by denný príjem mal byť 40-50 % sacharidov, 30-40 % kvalitné bielkoviny a 20 % zdravé tuky.

Uvádzam jedálniček, ktorý by vám mal poslúžiť ako inšpirácia. Ak chcete byť v tomto športe úspešný, musíte totiž svoje telo spoznať a zistiť čo mu najviac vyhovuje sami.

/Poznámka: Na takéto množstvo jedla pravdepodobne nie ste zvyknutí. Váš žalúdok sa, ale dokáže prispôsobiť veľmi rýchlo. Ideálne je najskôr týždeň piť veľa vody aby sa žalúdok roztiahol./

Raňajky:

150 g ovsených vločiek

Desiata:

2 banány + pečivo podľa chuti (najlepšie celozrnné)

3. jedlo:

Cottage cheese + racio chlebíky

Obed:

Mäso (minimálne 200 g, ideálne 500 g) + ryža + obloha

Večera:

Cestoviny (zase čo najviac)

6. jedlo:

5 uvarených vajíčiek (5 bielkov + 1 žĺtok)

Pred spaním:

Pol litra mlieka + 250 g tvarohu + 15 g proteínu (zamiešať a vypiť – je to delikatesa)

Treba piť minimálne 4 litre vody denne (v závislosti od hmotnosti). Ak nebudete piť, vaše svaly nebudú zavodnené tým pádom po tréningoch nebude prebiehať plnohodnotná regenerácia. Takto by ste sa ochudobnili o svalové prírastky.

Ak by ste chceli vedieť, ktoré potraviny čo obsahujú, tabuľka nutričných hodnôt je skvelý pomocník.

Prvé úspechy v posilňovni sú vždy tie najviac badateľné. Myslím hlavne prvé 3 mesiace. Ak počas nich do toho pôjdete poriadne tvrdo, výsledky vás budú motivovať pracovať na sebe ďalej.

Motivačné video:

Napísal redaktor ZACIATOCNICI.SK:  Michal Guľáš