Ako dostať pod kontrolu chuť na sladké?

Radi by ste schudli, ale máte stále chuť na sladké? Tejto chuti sa dá predísť. Treba dodržiavať odpočinok a vyvážený jedálniček. Zrejme nikoho neprekvapí fakt, že ak chceme schudnúť, nemali by sme konzumovať sladké. Väčšina ľudí si sladkosti dokáže ťažko odoprieť. Ak si dáte raz malé množstvo tak druhý krát si dáte trocha znova a už to ide s vami dole kopcom. Je však dôležité aby sa sladkosti nestali každodennou súčasťou nášho jedálnička. Aby sme svoje chute dokázali skrotiť, musíme vedeiť kedy prichádzajú a dostať ich pod našu kontrolu.

1. Keď ste hladný

Doporučujeme: Predchádzajte hladu. Jedzte pravidelne každé 2-3 hodiny. Jedálniček by mal obsahovať 5-7 jedál za deň. Na raňajky si doprajte dostatok energie 20-25 % z celkového denného prímu energie, dopoludnie 10 %, na obed 35 %, na odpoludnie si doprajte 10 % energie a na večeru asi 20-25 %.

2. Krátko ste spali

Doporučujeme: Ak krátko spávate, hneď pri prebudení budete mať chuť na sladké.  Doprajte svojmu telu sacharidy vo forme ovocia. Ovocie nenahradzujte za žiadne sladké ani žiadne tyčinky.

3. Ste fyzicky i psychicky vyčerpaní

Doporučujeme: Stres a fyzické vyčerpanie najčastejšie spôsobuje práca. Taktiež vás môžu vyčerpať po fyzickej i psychickej stránke deti. To následne môže spôsobiť pomalšie spaľovanie tukov a neefektívnosť redukčnej diéty. Snažme sa stretu vyhýbať. Ak však stres nastane, neprepadnite chuti na sladké a dajte si ovocie alebo niečo zdravé.

Najnovšie štúdie potvrdili, že v jednej sladkej tyčinke aj doboške je o 20 krát viac tukov ako v jednom hamburgeri.

Prečo máme chuť na sladké?

Je to spôsobené kolísaním cukru v krvi. Ak je hranica cukru nízka, telo potrebuje rýchly prísun energie a konzumujeme sladké. Pravidelným prísunom jedla tento stav nenastane a nebudeme mať enormnú chuť na sladké. Ak sa začneme stravovať pravidelne výživným jedlom, naša chuť na sladké bude postupne klesať.