Voda základ života

995268_187753664759202_27336615_nV dnešnej spoločnosti sa často krát vo svojej trénerskej kariére stretávam s problémom dehydratácie. Problém je v tom, že ľudia zabúdajú piť dostatočné množstvo vody počas dňa a z tohto dôvodu sú dehydrovaný. Dehydratácia nastáva pri nadmernom úbytku tekutín a to hlavne mimo bunkových. Pri bežných klimatických podmienkach by sa denný príjem vody u žien mal pohybovať okolo 1.5 litra a u mužov okolo 2 litroch. Dehydratácia môže byť životu nebezpečná!

Príznaky dehydratácie:
– Pocit smädu
– Suchá pokožka
– Sucho v ústach
– Znížená evaporácia (potenie)
– Únava, slabosť
– Závrat a točenie hlavy (hlavne pri prechode zo sedu do stoja)
– Triaška alebo zimnica
– Nižší objem moču a veľmi tmavá farba moču

Voda je dôležitá aby ľudské orgány dobre fungovali. Dehydratácia má nepriaznivé účinky aj na krásu človeka a to hlavne na pleť. Pleť dehydrovaných ľudí má tendenciu k vytváraniu vrások, nepeknému šúpaniu z dôvodu suchej pokožky a skôr starne. Pokiaľ nemáte čas sledovať alebo myslieť na to, kedy sa máte napiť mali by ste do svojho jedálnička pribrať potraviny, ktoré sú bohaté na vodu, ako napríklad polievky alebo vývary z teplej kuchyne, ovocie a zelenina sú taktiež dobrou voľbou. Zo zeleniny by som chcel uviesť fakt, že v paprike sa nachádza veľa vody, preto je veľmi vhodnou súčasťou v teplých letných dňoch. Naopak si treba dávať na ryžu, pretože tá v tele na seba viaže veľké množstvo vody taktiež aj keksíky alebo proteínové tyčinky. Vhodné je pred tréningom prijímať aj športové nápoje. Uvediem niekoľko príkladov potravín podľa obsahu vody, o ktorých možno neviete: ľadový šalát 96%, kukuričný klas 74%, varené kuracie mäso 61%, celozrnný pšeničný chlieb 35%.

Pri pocite smädu je už neskoro. Nečakajte na „hodinu dvanástu“ keď si to telo vypýta, ale treba pite priebežne aj keď nemáte pocit smädu.