Ťažké začiatky, alebo ako to nevzdať

Tazke_zaciatky_fitko_01Začiatky sú vždy ťažké a to nech sa jedná o čokoľvek. Či už začiatky v práci, v škole alebo stačí aj začiatok týždňa a ten pocit berie človeku radosť do života, ale postupom času, keď sa človek aklimatizuje, tak sa to zlepší. Toto isté platí aj u cvičenia.

Poznám veľa ľudí, ktorí sa ma pýtajú ako začať a nevzdať to po pár dňoch/mesiacoch. Prioritou je si uvedomiť, že bez cieľa sa to nedá. To je ako plavba loďou po mori nevedno kam, dúfajúc, že sa niekam dostanem. Takže treba si určiť cieľ, ale pozor! Nie je cieľ, že chcete mať veľké bicepsy/chcete mať veľké prsia. Treba všetko z rozumom a určiť si normálne ciele.

Ja keď som začínal, tak som šiel do toho, že (v tom čase som mal slabých 75 kg) chcem zvýšiť silu a nabrať aspoň 5 kíl svalovej hmoty. To mi na začiatok ako cieľ stačilo.
Väčšinu ľudí odradí pri prvom vstupe pohľad na napumpovaných svalnáčov, ktorí dvíhajú pre Vás možno nereálnych 120 kg na tlakoch, 30 kg na bicepsoch a pod. Ale veď v čom je problém? Aj oni nejako začínali a na začiatku mali 60, 70, 80 kg. Tazke_zaciatky_fitko_02Treba to brať tak, že oni majú očividne bohaté skúsenosti s cvičením a môžu Vám pomôcť s Vašimi začiatkami. Pokiaľ neviete ako správne používať stroje, ako správne dýchať a ani neviete ako má vyzerať správne prevedenie cvikov, tak sen o dosiahnutí vášho cieľa sa môže rýchlo rozplynúť. Nesprávnym prevedením cvikov a nesprávnym dýchaním si pokazíte zdravie a telo ani neviete ako rýchlo. Od toho sme tu aj my aby sme Vám poradili a pomohli v dosiahnutí cieľa.


V neposlednom rade sa nenechajte odradiť pomalým progresom. Zo začiatku to pôjde síce rýchlejšie, lebo pre Vaše telo je to šok a cvičením, teda natŕhaním svalových vlákien sa rýchlejšie telo bráni a lepšie regeneruje, ale časom sa to ustáli a spomalí, nakoľko si telo na to navykne. Však ani Vy ste nevyrástli za noc, tak nemožno čakať že dosiahnete to čo chcete za noc.
Všetko je to také jednoduché, len treba do toho ísť, že to bude bolieť, budete sa potiť, ale nakoniec si poviete že to stálo za to. Treba len MAKAŤ!