Proteín alebo gainer?

Na internete sa dočítate, že na nárast hmotnosti je dobrý doplnok stravy proteín alebo gainer. Aký je však medzi nimi rozdiel? Čo by som mal užívať ak chcem pribrať a mám rýchly metabolizmus? Gainer či proteín?  Čo mi pomôže na skvalitnenie svalovej hmoty? Toto sú jedny z najčastejších otázok na fórach a stránkach o kulturistike. Na všetky otázky vám teraz odpoviem.

Gainer:

Užívať by ho mali hlavne ľudia s rýchlim metabolizmom, ktorí za deň nedokážu prijať toľko kalórii z normálneho jedla aby mohli pribrať. Využívajú ho aj športovci, ktorí potrebujú veľké množstvo energie pri súťaži alebo tréningu.
[ad#co-2]
Gainer obsahuje 60%- 70% sacharidov a 10%- 30% bielkovín.

Aj pri gaineroch platí väčšinou pravidlo, že čím drahší tým lepší. V lacných gaineroch sa vyskytujú cukry ako laktóza a glukóza. Z gainerov sa rýchlo priberá, ale priberáte aj dosť tukov.

Proteín:

Užívať by ho mali skôr ľudia, ktorí chcú skvalitniť svoje svalstvo. Z proteínov sa nepriberá tak rýchlo ako z gainerov, ale zase priberáte kvalitnú svalovú hmotu. Jedna dávka proteínu obsahuje podobné množstvo bielkovín ako je v 100 gramoch kuracích pŕs. Večer by sa mal proteín rozrábať  v mlieku pre pomalšie vstrebanie do tela. Pri proteínoch ide skôr o pomalšie, ale kvalitnejšie naberanie svalov.

Takže ak chcem pribrať a mám rýchly metabolizmus mal by som jesť gainer.

Na skvalitnenie svalovej hmoty ti pomôže proteín.