Ronnie Coleman – životopis

Ronnie Coleman, celým menom Ronald Dean Coleman sa narodil 13 mája 1964 v Luiziane.

Počas svojej kariéry získal 8 titulov Mr. Olympia – najprestížnejšej súťaže v kulturistike, čím vyrovnal rekord Lee Haneya.Hoci sa snažil získať aj 9 titul, nepodarilo sa mu to ani na druhý krát. Málokto vie, že Ronnie drží rekord v počte víťaztiev medzi profesionálmi s počtom 26 víťazstiev.

Mnohí si myslia, že Ronnie je neuveriteľný talent a bol zrodený pre kulturistiku. Nie je to však pravda. Pred tým, než začal súťažiť sa venoval Americkému futbalu a po ňom vzpieraniu (powerliftingu). Brian Dobson, majiteľ Metroflex gymu v Texasskom Arlingtone kde Ronnie celú svoju kariéru cvičil o jeho kulturistických začiatkoch povedal: „Pamätám si, že mi známy hovoril o jednom policajtovi, ktorý nemá s kým cvičiť. Povedal som, nech ho donesie ukázať. Keď Ronnie vstúpil do dverí a bolo mu vidieť žili presvitajúce cez elasťáky, vedel som, že tento chlapík má potenciál. Povedal som mu, že mu dám zadarmo vstupné do posilky, pokiaľ bude Ronnie Coleman súťažiť„.

Ronnie sám opisuje toto obdobie takto: „Nikdy som si nemyslel, že začnem súťažiť. Bolo to iba preto, že mi Brian ponúkol zadarmo vstupné do posilky. On mi pomáhal s tréningom, s pózovaním a všetkým ostatným. Bez neho by som nebol tam, kde som teraz.“

Ronnieho súťažné začiatky neboli vôbec také úspešné, ako neskorší priebeh jeho kariéry. Na súťažiach sa zriedkavo prebojoval do prvej pätice. Jeho súpermi boli Flex Wheeler, Shawn Ray, Nasser El Sombaty, Kevin Levrone, Chris Cormier a iný borci, ktorý sa všetci chystali obsadiť titul Mr. Olympia po tom, ako z neho dobrovoľne odišiel Dorian Yates.
[ad#co-2]
Jeho súťažná kariéra sa začala rokom 1990, kedy vyhral titul Mr. Texas. V roku 1991 vyhral titul majstra sveta medzi amatérmi. Ďalšie roky však nepriniesli nie len, že žiadne prvenstvo, ale iba občasnú účasť vo finále. Málokto si uvedomuje, že Ronnie na svojej prvej Mr. Olympia v roku 1992 skončil na poslednom 16. mieste. Kevin Levrone, jeho súper a kulturistická hviezda tohoto obdobia o ňom povedal: “ Ronnieho príbeh – waw. Pamätám si, ako sme sa stretávali na rôznych súťažiach tu v Amerike ale i v Európe a on končil medzi poslednými, a iba zriedka sa dostal do finále. Hovoril som si, čo ten chlapík chce? Keby som bol na jeho mieste, skončil by som s tým…Potom prišiel rok 1998 (Roniieho prvý titul Mr. Olympia a pozrite, čo sa stalo…“
Ronnie sám o svojich predchádzajúcich neúspechoch povedal: „Prehral som veľa krát…Veľa, veľa krát.“

Rok 1993 ani na Mr. Olympia nesúťažil. Vrátil sa na túto súťaž až v roku 1994, kedy skončil 15, čo tiež nebola žiadna sláva. O rok neskôr sa umiestnil na 11. mieste, čo už bolo lepšie, no stále nikoho nezaujal. V roku 1996 skončil na 6. mieste, a vtedy si prvý krát vyslúžil rešpekt na súťažnom poli. O rok neskôr v roku 1997, rok pred tým, ako získal prvý titul kráľa kulturistiky sa umiestnil na 9. mieste.Poradie prvej desiatky pretekárov bolo nasledovné: 1. Dorian Yates, 2. Nasser El Sombaty, 3. Shawn Ray, 4. Kevin Levrone, 5. Paul Dillet, 6. Lee Priest, 7. Jean Pierre Foux, 8. Chris Cormier, 9. Ronnie Coleman, 10. Milos Sarcev.

Nikto by nebol povedal, že nasledujúci rok bude patriť Ronnie Colemanovi. Po tom, ako odstúpil Dorian Yates sa debatovalo o jeho následovníkovi s pomedzi týchto borcov – Kevin Levrone, Flex Wheeler, Shawn Ray, Nasser El Sombaty. Ronnieho meno neprišlo na um nikomu. Forma, akú predviedol Big Ron ako ho prezývajú všetkým vyrazila dych a nechala ostatných mlčky za ním. Z autsaidera sa stal kráľ! Predviedol kombináciu neuveriteľnej svalovej hmoty, elegancie a vyrysovanosti a medzi súpermi nemal žiadneho konkurenta. On nad nimi nie len že zvíťazil, ale i všetkých prevalcoval. Niekoľko rokov po sebe tak dominoval v profesionálnej kulturistike, že sami pretekári vedeli, že si budú deliť miesta od 2. nižšie. Posledný Mr. Olympia Dexter Jackson toto komentoval takto: „Keď sme ho videli pred súťažou pri registrácii alebo na tlačovke, hovorili sme si – bože, s týmto máme súťažiť? On bol fakt neuveriteľný…“
[ad#co-2]
V jeho víťazstvách  mu dýchal na chrbát Jay Cutler, ktorý skončil 4 razy za ním. Jay nakoniec Ronnieho porazil pri jeho snahe získať 9. titul a aj rok po tom. Jayova vytrvalosť tiež svedčí o veľmi silnom odhodlaní a nezlomnej viere.

Vo veku 44 rokov je už väčšina kulturistov v športovom dôchodku. Ronnieho však nájdete v posilke ako zápasí s ťažkými váhami železa. Ronnie nie je ako ostatný. O tom niet pochýb…

V istom období bol Ronnie neporaziteľný. Všetkým bolo jasné, že súperi si budú deliť miesta od druhého nadol. Ronnie mal dokonca hudbu na svoju zostavu s názvom „game over„, a to veru znamenalo koniec hry pre jeho súperov.