Prečo áno, prečo nie?

Názov vám zrejeme toho nepovedal moc a neviete o čom bude dnešný článok. Chceli by sme vám povedať o kladoch a záporoch rôznych vecí. Napríklad cvičenie, steroidy, doplnky výživy. Určite počúvate z okolia veci, že doplnky výživy sú nebezpečné, cvičenie ti na nič nebude, necvič. Sú to hlavne rodičia, ktorí chcú mať svoje deti radšej doma a boja sa o ne. Prečo im však nepovedať pádne informácie prečo by ste mali cvičiť či viac jesť.

Treba im vysvetliť dôvody prečo je vhodné toto robiť. Ku každej veci, ktorú budeme spomínať pridáme, ale i zápor. Tak sa poďme pustiť do toho.

Prečo cvičiť?

klady: Naše telo nie je stroj, ktorý dokáže ísť donekonečna. Každým dňom naše telo zahlcujeme horšími a horšími vecami. Napríklad nezdravým jedlom. Nezdravé jedlo obsahuje veľa cholesterolu a tento cholesterol sa nám ukladá do krvi. Naše cvievy sú čoraz nepriepustnejšie a hrozí riziko infarktu. Pri pravidelnom cvičení či je to beh alebo posilňovanie lepšie prekrvujeme naše žily a cievy. Odbúravam z nich cholesterol. Pravidelným cvičením však nechránime len telo pred infarktom. Zvyšujeme životnosť srdca, vnútorných orgánov, prekrvenie tela i pohlavných orgánov. Zrejme najväčšou výhodou je dožitie vysokého veku. Známy športovci minulej doby sa dožili vysokého veku a nemali žiadne veľké zdravotné problémy.

zápory: Zrejem si budete myslieť, že zápory pri cvičení nie sú, ale nemáte pravdu. Najväčším záporom podľa mňa je možnosť zranenia. Ak budeme naše telo príliš namáhať, môže vypovedať službu a ublížime si. Spomeniem jeden príklad môjho kamaráta, ktorý robí MMA. Pripravoval sa na zápas tak drel ako o život. Každý deň cvičil kopy i údery. Sparing partner mu tak nešťastne kopol do nohy, že mu potrhal väzivá v kolene a už pol roka nemôže poriadne chodiť ani trénovať. Šport si môže vybrať svoju daň, ale nechcem vás od neho odrádzať. Je to najlepšia vec pre vaše zdravie. Nemusíte robiť predsa MMA či Kickbox.

Prečo brať doplnky výživy?

klady: Doplnky výživy pomáhajú nášmu telu rýchlejšie napredovať. Medzi základné doplnky výživy patrí kreatín, gainer, proteín, aminokyseliny a kĺbová výživa. Gainer ocenia hlavne mladí začiatočníci, ktorí majú rýchly metabolizmus a nedarí sa im pribrať. Samozrejme, že naberať a cvičiť sa dá i bez doplnkov výživy. Táto cesta je však veľmi náročná a nebude mať požadovaný efekt. Za pol roka priberiete 2 kilá, keď ste mohli 10. Základné doplnky výživy neobsahujú nejaké škodlivé látky, ktoré by mali poškodzovať váš organizmus. Obsahujú rôzne spektrá vitamínov, proteínov(nachádzajú sa v mäsa, syre, mliečnych výrobkoch), sacharidov(nachádzajú sa v takmer každom jedle), kreatíny(naše telo si ich samé vytvára) atď. Už sme vás presvedčili? 😀

zápory: Je pravda na druhú stranu, že je to chémia. Preto to viacerí ľudia zavrhujú. Povedal by som, že chémia je momentálne vo všetkom. Kurence sú napichané hormónmi aby rýchlejšie rástli, zelenina a ovocie sa strieka pesticídmi. Čo je v dnešnej dobe bez chémie? Nič. Nie je zaručené, že bio produkty sú tiež bez škodlivých látok a chémie.

Prečo brať steroidy?

Toto je len informačná vec. Nechceme na toto nabádať ľudí, nakoľko túto formu nepodporujeme.

klady: Steroidy berú kulturisti, ktorí už dovŕšili svoje maximum a ďalej sa bez toho nemôžu pohnúť. Majú pod sebou rôznych lekárov, ktorí ich monitorujú aby sa nič nestalo. Neodporúčame ich však brať ľuďom, ktorí to chcú skúšať samy. Sú nekvalifikovaní a bez odborného dozoru. Steroidy sú určené pre vrcholových športovcov, nie pre obyčajných ľudí. V nemocniciach sa využívajú steroidy na rôzne ochorenia čiže nemôžeme tvrdiť, že je to len škodlivé 🙂

zápory: Pri neprofesionálnom zaobchádzaní so steroidmi sa môže stať mnoho vecí. Zhrubnutie hlasu, nadmerné ochlpenie, zmenšovanie pohlavných orgánov až smrť. Ak chcete steroidovať tak aspoň kvalitne. Steroidy nestoja 30E, ale tie kvalitné až niekoľko stovák až tisíc EUR. Odporúčam však steroidy obyčajným ľuďom nepoužívať vôbec.

Dúfame, že sa vám tento článok páčil a v blízkej dobe pripravíme niečo nové.

Pripravujeme novú sekciu s rozhovormi mladých kulturistov a trojbojarov takže sa máte na čo tešiť. 🙂