Krav Maga bojový šport

 

Krav Maga v hebrejštine boj zblízka, je to oficiálny sebaobranný systém využívaný Izraelskými obrannými silami . Myšlienkou KM je naučiť každého bez ohľadu na vek, pohlavie, telesnú konštrukciu a výkonnosť ubrániť sa proti rozmanitým druhom násilných útokov.  Tento obranný systém bol zaradený do učebných osnov izraelských stredných škôl a jeho techniky sú prevádzané a nacvičované vo výchovných a vzdelávacích inštitúciách riadených Izraelským ministerstvom školstva.

Samotný obranný systém  je spracovaný pre využitie v troch oblastiach: v ozbrojených silách, v policajných zložkách, a v civilnej sfére.

Samotná KM vznikala v dobe keď nebolo možné tráviť hodiny a hodiny času trénovaním zložitých techník rôznych bojových umení. Preto boli techniky uspôsobené, aby sa jednotlivci v čo najkratšom čase dostávali na vysoký stupeň v aplikácii obranných techník, ktoré vychádzali z prirodzených reakcií človeka. Systém neobsahuje žiadne kata a ani pravidlá, je prispôsobený na čo najrýchlejšiu likvidáciu protivníka.
KM učí kopať, udierať s dôrazom na vitálne miesta ako sú oči, hrtan, genitálie, kolená. Taktiež ponúka zdokonalené techniky proti neozbrojeným útokom ako sú úchopy, údery, seky a proti ozbrojeným útokom rôznymi zbraňami a to bodnými, sečnými a strelnými.

Neoddeliteľnou súčasťou systému KM je jej prepracovaný systém výcviku. Ten sa okrem vynikajúco spracovanej pedagogiky odlišuje od iných systémov aj cvičeniami, pri ktorých sa za pomoci navodzovania stresových situácii dostáva tréning na úroveň reálnej situácie,  čo vo veľkej miere ovplyvňuje jednanie a myslenie každého jednotlivca. Daný jednotlivec si postupne uvedomuje chyby, ktoré daným stresom vznikajú, a ktoré by si na klasickom tréningu nikdy neuvedomil.  Systém KM získal pre vysoké praktické využitie, realistickosť a pritom jednoduchosť veľké uznanie zo strany skúsených expertov na boj zblízka, ako aj od vojenských a policajných autorít. Je to moderný, jednoduchý, avšak efektívny a razantný systém sebaobrany.