Karate

Karate ( Japonské bojové umenie ) pochádza z ostrovu Okinawa.  Slovo karate sa prekladá ako prázdnu ruku alebo ruku bojovníka, ktorá nedrží nijakú zbraň, ale je sama zbraňou. Karate sa neberie ako šport. Ide v ňom o niečo omnoho vážnejšie, staršie, tajomnejšie.

Väčšina príbehov majstrov bojových umení je opradená legendami. Samozrejme nie sú všetky pravdivé, ale mnohé z nich sú skutočné príbehy.

Majster Šuri-te Sokon Macumura, ktorý sa narodil v roku 1809, bol skutočne výnimočný karatista. Prostí ľudia ho považovali za boha. Obávanou bojovníčkou bola aj jeho manželka Curu Macumura, o ktorej sa tradujú skutočne divoké historky vrátane tej ako „zložila“ aj svojho vlastného muža, ktorý si chcel zamaskovaný jej umenie vyskúšať.

V karate poznáme 2 disciplíny kata a kumite.

Kata : Tak ako v skoro každom bojovom umení pochádzajúceho z ďalekého východu, významnú časť výcviku tvorí skupinové cvičenie (tzv. Kata). Kata v doslovnom preklade znamená forma a symbolizuje boj proti niekoľkým útočníkom najčastejšie sa jedná o 2 až 4 imaginárnych útočníkov ozbrojených či neozbrojených a útočiacimi rôznymi technikami. Úloha „obrancu“ je vykryť  útoky súperov a následný protiútok.

Kumite : Kumite znamená zápas, je to jeden z troch hlavných aspektov tréningu karate popri kata a kihon. Kumite je časť karate v ktorom sa trénuje proti súperovi a používajú sa techniky naučené z kihon, kihon ido a kata.