Čo by mali cvičenci vedieť a ovládať

Série
Opakovania jedného cviku bez prerušenia.

Prestávka
Odpočinok medzi jednotlivými sériami.

Svalová dysbalancia
Nerovnováha, porucha funkčnej rovnováhy svalov.

Svalová skupina
Sú to svaly, ktoré zapájame počas cvičenia daného cviku. Ak cvičíme mŕtvy ťah bez vystretých nôh tak zapájame aj chrbát, ale aj stehná.

Svalová bolesť
Túto bolesť môžeme cítiť ak si nakladáme príliš mnoho. Je to možné vidieť hlavne u mladých ľudí, ktorí to ešte nevedia odhadnúť a príliš sa premáhajú. Dôležitý je strečing pred cvičením a  po cvičení. Aby u začiatočníkov táto bolesť nevznikala, musíme si nakladať pomaly a postupne závažia. Upravte si intenzitu a objem tréningu na také množstvo, ktoré zvládnete.

Choroba
Ak ste chorí, do posilňovne nechodte. Nakazíte druhých, zdvihnete menšie váhy a môžete len viac ochorieť. Po doliečení by ste v posilňovni mali znížiť váhy (intenzitu cvičenia) aby sa na ne telo dobre adpatovalo a mohli ste pokračovať.  Ak budete cvičiť s rovnakými váhami, nezdvihnete ich a môžete si naspäť privodiť vašu chorobu.

Zranenie
Predchádzať zraneniu by ste mali poriadnym strečingom pred a po cvičení. Strečing by mal trvať aspoň 5 minút.
Zraneniu sa vyhnete ak budete cviky cvičiť správnou technikou.

Pretrénovanosť

Je to chronický stav, ktorý vzniká pri opakovanom preťažení organizmu a spôsobuje úbytok výkonnosti, stratu motivácie. Jeho hlavné príznaky sú malátnosť,  kĺbová a svalová bolesť. K pretrénovanosti dochádza hlavne pri nedostatku odpočinku. Stav pretrénovanosti môžeme odstrániť znížením intenzity tréningu alebo oddychom od cvičenia na pár dní. Niekedy sa postačí len jeden deň poriadne vyspať.

Aeróbna aktivita (kondičný tréning)

Je to dlhodobé cvičenie vytrvalosti organizmu. Týmto cvičením zlepšujeme cirkuláciu krvi v tele, predlžujeme náš vek, zlepšujeme kondíciu,vytrvalosť a chudneme. Táto forma cvičenia je vhodná pre ľudí s vysokým cholesterolom.