Ako schudnúť z vianočného prejedania?

996099_187778181423417_836975879_nUrčite veľa z vás nedokázalo odolať pokušeniu z toľkých pochúťok, čo sme mali na vianočnom stole. Mám na mysli tie sladké záležitosti ako perníčky, salónky a rôzne podobné pochúťky, ktoré k Vianociach neodmysliteľne patria. Určite si veľa z vás povedalo, že tie pochúťky sa však odzrkadlili na vašej postave a tá sa trocha „zaguľatela“. Ako proti tomuto bojovať?

Najskôr si povedzme prečo človek priberá. Je to veľmi jednoduchá otázka na ktorú je veľmi jednoduchá otázka. Priberá sa preto, pretože máte nevyvážený pomer medzi prijatou a spálenou energiou. Je to spôsobené s tým, že prijímate veľké množstvo energie, čiže kalórií zo stravy a počas vášho dňa túto energiu nestihnete spotrebovať, čiže sa uloží vo forme tuku. Môže to byť práve tým, že nemáte vyvážený tento pomer, alebo váš energetický výdaj je príliš nízky, čo sa zvyčajne stáva u ľudí, ktorí majú sedavú prácu a neprejavujú väčší záujem o pohybovú činnosť počas ich voľna. Ako teda na chudnutie?

Najdôležitejším predpokladom zdravého chudnutia je pravidelný prijem stravy. Treba začať raňajkami, ktoré by mali byť čo najskôr po prebudení, neskôr by mala nasledovať desiata, obed, olovrant a večer najneskôr 1.5 hodiny pred spaním. Večera by už nemala obsahovať tuky a mastné oleje, ale bielkoviny s nízkym obsahom tuku v kombinácii najlepšie so zeleninou. Dôležitá je štruktúra porcií jedál. Treba si dávať pozor na denný príjem potravín s vysokým obsahom tukov a sacharidov. Mali by ste do svojho jedálníčku zaradiť potraviny s bielkovinami ako sú napríklad mliečne výrobky (pozor však na tie s vysokým obsahom tukov!), chudé mäso, vajcia a rastlinné bielkoviny. Konzumujte viacej zeleniny, ktorá navodzuje pocit sýtosti a má priaznivý účinok na úpravu metabolických porúch. Taktiež netreba zabúdať na dostatočný príjem tekutín vo forme nesladených nápojov.

K chudnutiu samozrejme patrí aj pohybová aktivita. Vhodné je cvičiť 3 až 4 krát do týždňa a tréning by mal trvať od 40 min až po 90 min. Treba kombinovať aj aeróbne činnosti ako napríklad rýchla chôdza, bicykel, atď.) Trénovať by ste mali na lačný žalúdok, aby ste organizmus nezaťažovali aj pohybovou aktivitou a aj tráviacimi procesmi. „Ťažké“ jedlo by sa malo konzumovať aspoň 2 hodiny pred pohybovou aktivitou.

Dôležité je si uvedomiť, že úbytky na tukoch je pomalý proces. Diéty s rýchlym poklesom hmotnosti vedú hlavne k úbytku vody a svalovej hmoty a len minimálnemu úbytku tukového tkaniva. Netreba sa báť počas chudnutia konzumovať mäso a mliečne výrobky.

Povianočnému chudnutiu ZDAR! 🙂