Aké chyby môžu spomaliť našu cestu k vrcholu? 2.časť

5.Nedostatok oddychu

Svaly rastú hlavne počas spánku. Cvičenec, ktorý chce nabrať svaly a silu by mal dbať hlavne na oddych. Náš spánok by mal trvať 8-10 hodín. Pred spaním by ste mali zvoliť vyšší príjem bielkovín, ktoré sa budú v tele spracúvať postupne a pomaly. Dodajú Vašim svalom dostatok energie na celú noc. Vhodným jedlom pred spaním je tvaroh. Mali by sme ho konzumovať pol hodinu až hodinu pred spaním.

6. Netrpezlivosť pri jedálničku

Mnoho z Vás čaká, že prídu do posilňovne 3 krát pocvičia, doma si dajú 3 rezne a už budú namakaní 😀
Opak je pravdou. Posilňovanie nie je krátkodobá záležitosť. Hlavné je dodržiavať aj nejaký jedálniček. Budete poriadne jesť podľa nejakého jedálnička týždeň a neuvidíte na váhe, že ste pribrali 2 kilá tak hneď idete na iný. To nie je dobré. Telo si na tento jedálniček musí zvyknúť.

7. Zlé doplnky výživy

Každý druhý človek v posilňovni hovorí, že máte začať brať doplnky výživy. Má aj nemá pravdu. Doplnky výživy sú vhodné pri cvičení pre lepšie a rýchlejšie naberanie svalovej hmoty. Musíme však vedieť čo máme brať a čo nie. Poznáme zrejme 3 najzákladnejšie chyby pri vyberaní doplnkov výživy:

1. Pre naberaní svalovej hmoty by sme mali používať Gainer nie Proteín. Viac v tomto článku o proteíne a gaineri.
2. Kreatín by ste mali začať užívať ak už máte skúsenosti s cvičením. Naša rada je minimálne pol roka pravidelného cvičenia.
3. Na začiatok nekupujte všetky doplnky výživy, ktoré ste videli v jedálničku nejakého kulturistu.

8. Cvičte hlavne s činkami, nie so strojmi

Činky zapájajú viacej svalových vlákien ako stroje na cvičenie. Stroje na cvičenie slúžia hlavne na izolované cviky, kde zapájate len určitý sval alebo svalovú partiu. Mnoho ľudí cvičí len na strojoch a  to je základný problém. Činky Vám vytvárajú lepšie podmienky na nárast svalovej hmoty. Pozrite vo vašej posilňovni nejakého borca  a uvidíte, že cvičí hlavne s činkami. Stroje na cvičenie takmer nevyužíva.