MIXED MARTIAL ARTS (MMA)

MMA je možné vystopovať už v zápasoch VALE TUDO v Brazílii už v roku 1925-1930. Moderného MMA sa začalo presadzovať v roku 1993, keď sa usporiadal prvý oficiálny turnaj v USA pod názvom ULTIMATE FIGHTING CHAMPIONSHIP (UFC).

MMA sú zmiešané bojové umenia. MMA nazývajú mnohými menami napr. šport tvrdých mužov, najtvrdší šport na svete alebo šport tisícročia. MMA je bojový šport, v ktorom sa využívajú najefektívnejšie techniky rôznych bojových umení a štýlov. Boj má 3 fázy: Začne sa bojom v stoji, úderovými technikami, kopmi. Následne sa bojovníci dostávajú bližšie k sebe a nastáva boj v clinch-i, kde jeden zápasník druhého zasypáva údermi, kolenami, lakťami alebo sa snaží strhnúť súpera na zem. Nastáva boj na zemi, kde sa bojovníci snažia zvíťaziť pomocou pák, škrtení alebo pomocou úderov.

Techniky v MMA sa delia na útočné, zápasnícke a submission techniky. Útočné techniky: údery, lakte, kolená, kopy. Zápasnícke techniky: clinch, takedown-y, sprawl-y a prehody. Submission techniky: kontroly, páky, škrtenia.Útoky ako hryzenie, pichanie do očí, útoky na genitálie sa tu považujú za nelegálne. Útoky lakťami, hlavou a kolenami sú dovolené iba v niektorých súťažiach.

Podľa stratégie sú bojovníci MMA rozpoznateľní na:

SPRAWL“N“BRAWL – bojujú väčšinou v stoji, snažia sa unikať zo zápasníckych klinčov a zvíťaziť pomocou úderov, kopov

GROUND“N“POUND – sú to bojovníci, ktorí sa snažia dostať súpera na zem a tam ukončiť boj pomocou úderov

SUBMISSION – bojovníci, ktorí sa snažia dostať súpera na zem a tam zvíťaziť pomocou nasadenia škrtenia alebo páčenia

ALL ROUND FIGHTERS – bojovníci veľmi dobre trénovaní vo všetkých fázach boja, či už ide o útočné, zápasnícke či submission techniky.

Víťazstvo v zápase sa dá dosiahnuť viacerými spôsobmi, napríklad: knock-outom (KO), technickým knock-outom (TKO – ak rozhodca ukončí zápas) alebo pomocou submission techník (jeden z bojovníkov sa vzdá odklepaním).