Hypofit, Beef Amino, Micellar Casein, Tryptofan B a Wellness Protein od Kompavy

Aby som Vám trochu uľahčil rozhodovanie prí výbere zo širokej ponuky na dnešnom trhu, rozhodol som sa napísať malú recenziu na niektoré výživové doplnky od spoločnosti Kompava, ktoré momentálne užívam.

IMG_3293

Hypofit

Keďže moje tréningy hlavne v predsúťažnej príprave trvajú dlhší čas a sú veľmi intenzívne, telo pri nich stráca veľa tekutín a preto potrebujem zabezpečiť jeho dostatočnú hydratáciu. Hypofit mi odporučil kolega ktorý hráva squash na vyššej úrovni a s hypofitom cíti podstatnú pozitívnu zmenu počas dlhých zápasov. Bližšie som sa pozrel na jeho zloženie a presne vyhovoval na účel ktorý som od neho vyžadoval. Obsahuje elektrolity, vitamíny a minerály, ktoré potrebujem telu doplniť práve pri rýchlej strate telesných tekutín. Ako bonus obsahuje antioxidanty, takže pomože z tela odplaviť škodlivé látky vzniknuté pri ťažkej svalovej práci a vyhovuje mi že obsahuje aj malé množstvo sacharidov, ktoré telo lepšie naštartujú na tréning. Užívam ho pred tréningom a počas tréningu, kedy vďaka tomu že je tréningový nápoj sladký a viac mi chutí ho aj vypijem o niečo viac, čo je len vítané.

Pre mňa je veľká výhoda že má množstvo príchutí, takže ich môžem meniť a nezovšednejú mi. Niekedy mávam kúpené aj 3 rôzne príchute naraz a priebežne ich striedam.

 

Beef Amino

Čo si budeme hovoriť, kulturista najlepšie rastie z hovädzieho mäsa a práve to bolo použité ako zdroj pri týchto aminokyselinách (videl som štúdiu vďaka ktorej sa dá rozoznať či sa nejedná o fake a skutočne bolo použité hovädzie mäso. Vďaka tomu viem, že tieto aminokyseliny sú naozaj pravé a kvalitné). Druhý podstatný fakt, po tréningu potrebujem dostať do svalov aminokyseliny čo najrýchlejšie a na to sú ideálne hydrolizované aminokyseliny. Nemusia sa rozkladať tráviacim procesom a sú telom ihneď spracované. Takže sa dostávajú veľmi rýchlo do svalových buniek. Tesne pred skončením tréningu užijem 10 tabliet, čo je skoro 23g aminokyselín a to mne myslím bohate stačí. S určitým časovým odstupom pijem ešte potréningový nápoj v ktorom mám ako zdroj bielkovín viaczložkový proteín, ten dodá telu aminokyseliny pomalšie, v nasledujúcich hodinách. Menej pokročilí užívatelia si vystačia s oveľa menšou dávkou aminokyselín.

 

Micellar Casein

Casein je forma bielkoviny, z ktorej sa aminokyseliny uvolňujú veľmi pomaly a využíva sa hlavne pred spaním, aby ste telu dodali aminokyseliny počas spánku. Aj preto sa tento proteín volá night protein, čiže nočný proteín. Ja pre spestrenie chuti a aj zmenu v jedálničku jeden deň jem pred spaním tvaroh, druhý deň pijem casein. Zatiaľ som mal len príchuť čokoláda-pomaranč. V tejto príchuti má veľmi jemnú chuť, čo mne vyhovuje, nemám rád príliš sladké príchute. Ak ho chcete mať chutnejší, môžete si ho rozmiešať v mlieku. Ja mlieko veľmi neobľubujem, pijem ho len občas. Casein je veľmi jemný a hustý, odporúčam na jednu dávku dať viac vody ako odporúčaných 250-300ml. Ale to si už určíte sami, aké množstvo vám vyhovuje.

Keď ho porovnám s inými produktami, môžem napísať že patrí medzi tie najkvalitnejšie.

 

Tryptofan B

Ak si niekto vyskúšal tvrdšiu dietu, je veľmi pravdepodobné že zistil aké v nej môže mať človek problémy so spánkom a pozitívnou náladou počas dňa. Ja mám naviac veľmi stresujúcu prácu a často sa mi stávalo, že aj napriek obrovskej únave počas dňa som mal v noci problém zaspať. Doplnky na podobnej báze som už vyskúšal a viem aký obrovský benefit môžu pre mňa mať. A nakoľko doplnky od Kompavy mám rád pre ich kvalitu a aj pre to že je to slovenský výrobca, prečo by som nevyskúšal tryptofan? Tryptofan B splnil presne to, čo som od neho očakával, počas dňa som kľudnejší a v noci mám hlbší spánok, vďaka čomu sa aj zobúdzam viac odpočinutý. Jediný problém pre mna je to, že sa nemá užívať s bielkovinovým jedlom a tie ja jem počas celého dňa. Ale nejako som si tie 2 okienka kedy ho užívam v dennom režime vytvoril 🙂 Dávkovanie som zvolil 2×2 kapsule, mám vyššiu telesnú hmotnosť a preto sú pre mňa vhodné horné hranice odporúčaných dávok.

 

Wellness protein

O tomto proteíne sa písalo už veľa chvály a ja sa s ňou stotožňujem, keďže sa jedná o jedinečný produkt. V našom teame si ho ale najviac obľúbila Timea, ktorá o ňom písala aj vo svojom blogu a dovolím si citovať jej recenziu.

Je to biologicky čistý proteín (jeden z mála, vhodný dokonca aj pre aktívnu mládež) s postupným uvoľňovaním aminokyselín. Jeho ďalším plusom je, že obsahuje MCT tuky, ktoré sú zdravé a pomáhajú v chudnutí. Je obohatený o vitamín C a E, chróm a zinok.  Sladidlo (stévia) aj aróma sú prírodné. V tomto produkte nenájdete žiadny cukor, sóju, syntetické arómy ani sladidlá. Predáva sa v troch príchutiach: vanilka, kokos-čokoláda a čokoláda. Je to ten najlepší proteín aký som kedy mala/chutnala (a veru nebolo ich málo). Je to doslova „diétny dezert“, vďaka čomu už pre mňa pitie proteínu nie je povinnou jazdou ale príjemným spestrením jedálnička. Výborne chutia aj jedlá z neho, používam ho do proteínových palaciniek a výborný je tiež vmiešaný do ovsených vločiek s vodou alebo vmiešaný do bieleho jogurtu. 

 

Verím že pre Vás tieto informácie budú užitočné a pomôžu Vám pri výbere medzi podobnými produktami.