Diéta podľa krvných skupín

Diéta podľa krvných skupín nesľubuje len redukciu hmotnosti, ale aj zdravšie a odolnejšie telo.

Kto a ako na to prišiel?

Autorom tejto diéty je americký lekár Dr. Peter D´Adamo. Tento lekár tvrdí, že ak zmeníme stravovanie podľa toho, čo je vhodné pre našu krvnú skupinu,  zhodíme prebytočné kilogramy a budeme sa cítiť lepšie a zdravšie. D´Adamo skúšal túto diétu na svojich pacientov a zistil, aké potraviny im prospievajú a od ktorých zasa priberajú.

Potraviny vhodné pre krvné skupiny:

Krvná skupina O:
Treva si dávať pozor na tuky, mliečne výrobky a najmä nezdravé údeniny.

Potrava, ktorú si môžete dopriať: steaky z červeného mäsa, divina, teľacina, ryby a morské živočíchy, tofu, fazuľa, kozí syr, figy, slivky, ananás, citróny, maliny, datle, artičoky, brokolica, cibuľa, špenát, kapusta a listová zelenina.
[ad#co-2]
Mali by sme sa vzdať: sladkých limonád, prisladených ovocných džúsov, mliečnych výrobkov, kefíru, syrov, šunky, chleba, pečiva, strukovín, müsli , čierneho čaju, zemiakov, kelu, karfiolu, mandarínok, pomarančov, špargle, horčičných semiačok, kečupu, majonézy a všetkých vyprážaných jedál.

Krvná skupina A:
Mali by ste jesť hlavne vegetariánsku stravu.

Potrava, ktorú si môžete dopriať: vegetariánske dobroty, rastlinné oleje, v malom množstve ryby (kapor, sardinky, losos, makrela) a chudé biele mäso, sója, sójové syry, sójové mlieko, pohánka, šošovica, ananás, špenát a ľadový šalát.

Mali by sme sa vzdať: mäsa (zakázané sú kačky, pečienky, hovädzina, bažanty a divina), údenín, plodov mora, mliečnych výrobkov, zákuskov, otrúb, banánov, manga, melóna, papáje, pomarančov, piva, likérov, kelu, húb a zemiakov.

Krvná skupina B:
Mali by ste si dávať pozor na tvorbu inzulínu a posilniť imunitný systém.

Potrava, ktorú si môžete dopriať:zelenina, králik, srňacina, jahňacina, ryby a morské živočíchy, ovos, proso, ryža, huby, nízkotučné mliečne výrobky, fazuľa, ovocie (ananás, banány, papája, egreše, mandarínky, datle), zelená listová zelenina, kefír, kozí syr, tvaroh a zelený čaj.

Mali by sme sa vzdať: kukurice, šošovice, arašidov, sezamu, čiernych olív, kokosu, granátového jablka, avokáda, tekvice, zmrzliny, plesňového syru, pšeničných výrobkov (bagety, vitachleby a rožky), tofu a paradajok.

Krvná skupina AB:
Mali by ste dbať, aby bola strava bohatá na mliečne výrobky, tofu, ovos i zeleninu.

Potrava, ktorú si môžete dopriať: tofu, ananás, morské riasy, ovos, jahňacina, králik, pstruh, treska, sardinka, makrela, kyslá smotana, riccota, kefír, jogurt, sójový a vitachlieb, zemiaky, karfiol, brokolica, červená repa a bôb.

Mali by sme sa vzdať: červeného mäsa, hydiny, pšeničných výrobkov, kukurice, fazule, parmezánu, masla, mlieka, hermelínu, zmrzliny, artičokov, avokáda, reďkovky, banánov, manga a papriky.