Cristiano Ronaldo – životopis

Narodený: 5. februára 1985, Madeira, Portugalsko
Váha: 78 kg
Výška: 1.84 m
Aktuálny klub: Real Madrid
Krajina: Portugalsko
Pozícia: záložník/útočník

Cristiano Ronaldo sa narodil 5 februára 1985 na Portugalskom ostrove Madeira. Jeho otec mu dal meno po americkom prezidentovi Ronaldovi Reaganovi, pretože si ho vážil a rešpektoval ho. Cristiano Ronaldo má ešte jedného brata a dve sestry. Medzi jeho prednosti patrí hlavne rýchlosť a jeho excelentná technika ovládania lopty.

K futbalu sa dostal už ako malý chlapec, začal vymýšľať rôzne fintičky a už ako 12-ročný sa dostal do vyhlásenej akadémie Sportingu Lisabon – vyhliadli si ho tam skauti. Keďže Ronaldo mal talent od boha, netrvalo dlho a už v 17-tich rokoch okúsil premiéru v seniorskom týme Sportingu Lisabon, a že to bol debut ako sa patrí povie ktorýkoľvek fanúšik Sportingu, tento mladík totiž vsietil 2 góly a to nie hocijakému súperovi, ale rovno Boaviste Porto. Cristiano Ronaldo si veľmi rýchlo vybojoval miesto v základnej zostave a v jeho prvej sezóne za Sporting nastúpil na 25 zápasov, v ktorých strelil dohromady 3 góly.

V ďalšej sezóne sa v drese Sportingu objavil už „iba“ v priateľských zápasoch, pretože prišiel deň D, konkrétne 6. augusta 2003 a Sporting Lisabon hral doma proti Manchesteru United pri príležitosti otvorenia štadióna Jose Alvalade Stadium. Sporting Lisabon vyhral 3:1 a veľkú zásluhu nad výhrou mal práve Ronaldo. Všetky lopty išli cez jeho nohu, každá prihrávka i strela.

Netrvalo dlho a Sir Alex Ferguson ponúkol Sportingu Lisabon za tohto hráča 12,24 milióna libier a tak Cristiano Ronaldo zmenil farbu dresu na diabolsky červenú. V médiách sa objavovali hlášky na adresu Fergusona že sa zbláznil, že vyhodil veľa peňazí za mladíka, ktorý toho ešte veľa nedokázal. Kritika sa však zastavila po jeho premiére v FA Premier League, v zápase proti Boltonu, kde sa postaral o prihrávky na dva góly, jeho excelentnú techniku si každý všimol a tak niet pochýb o tom že to bol ďalší geniálny ťah od trénera červených diablov. Cristiano Ronaldo zdedil v tíme číslo 7, ktoré predtým obliekali hráči ako David Beckham či Eric Cantona. Ronaldo sa stal veľmi rýchlo miláčikom publika, dokonca jeho sláva už prerástla aj cez Luisa Figa, jeho spoluhráča z portugalskej reprezentácie, donedávna miláčika Portugalska.

V prvej sezóne za Red Devils predviedol celkom dobrý štandard. Dostal sa aj na Euro, kde sa po podarených výkonoch prebojoval do All-Stars tímu. Netrvalo dlho a Ronaldo si začal zvykať ako na premier league, tak aj na reprezentačný futbal. V sezóne 04/05 už bol veľkou oporou červených diablov. Udomácnil sa v základnej zostave a spolu s Waynom Rooneym vytvoril nebezpečnú dvojicu. Taktiež sa chytil za Portugalsko, kde by si bez neho už ani nevedeli predstaviť zápas.

Cristiano Ronaldo je už vo svojom mladom veku ostrieľaným borcom, ktorý neraz dokáže svojimi kľučkami súperovi zapliesť hlavu. Jeho práca pre Manchester spočívala hlavne v tvorbe dobrých pozícií pre svojich spoluhráčov, čo sa nie vždy darilo, ale na Old Trafforde mohli byť pokojní, veď najlepšie Cristianove roky mali len prísť. V jeho najlepšej sezóne za Manchester nastrieľal 42 gólov a získal aj Zlatú loptu. Ďalšiu sezónu ho trápilo zranenie nohy, vďaka ktorému musel vynechať 3 mesiace zápasov. Po návrate na trávniky znova začal dávať góly a Manchester vyhral 3. ligový titul v rade. Rok na to odišiel do Realu Madrid a bol to najdrahší prestup na svete.