Ako môžeš aj ty pomôcť schudnúť iným

Všetci máme vo svojom okolí niekoho, kto má kilá navyše. Či je to náš rodinný príslušník, kamarát alebo len známy. Medzi tých nešťastníkov, ktorí bojujú celý život so svojou váhou patrím aj ja, ale nechcem písať o sebe. Chcem písať o všetkých tých, ktorí sú rovnakí ako ja, ktorí každý deň zvádzajú ťažký boj s váhou, so svojím telom, so svojou psychikou.

Nadváha určite nie je zdravá, a taktiež si myslím, že každý dokáže schudnúť, pribrať a zmeniť svoje telo. Nikto nie je so svojím telom úplne spokojný a keď sa rozhodne pre akúkoľvek zmenu potrebuje podporu. V tomto článku budem písať výlučne o ľuďoch, ktorí bojujú s nadváhou, keďže sa ma to bytostne dotýka, i keď článok v zásade s pár obmenami platí pre všetkých ľudí, ktorí akokoľvek túžia zmeniť svoju postavu. Ak patríš medzi tých šťastlivcov, čo sa svojou váhou a postavou nikdy nezaoberali, no inými áno, tak by som ti v mojom texte chcela priblížiť nasledovné skutočnosti.

Psychika46408560-hroch_ico_v

Ľudia s nadváhou trpia oveľa viac psychicky ako fyzicky. Niektorí z nich rapídne pribrali zo zdravotných dôvodov, niektoré ženy po pôrode, iní sú guľatí odjakživa, majú na priberanie preddispozície a priberajú veľmi rýchlo a ľahko, iných zase k nadváhe dohnal nezdravý životný štýl a prejedanie sa. Príbehy sú rôzne. Avšak všetky majú spoločné to, že každý človek dokáže schudnúť. Potrebuje však pomoc. Tvoju pomoc.

Človek s nadváhou neznáša pomenovanie tučný. Dá sa nahradiť napríklad výrazmi silnejší, oblejší, guľatejší. Je to pre takého človeka oveľa prijateľnejšie, lebo vie, že ho ľudia hneď nezaškatuľkovali. Takýto človek sa dennodenne stretáva s pohľadmi, ktoré ho súdia a je to neskutočne nepríjemné. Možno si povieš, že si za to môže sám, že sa vypapkal a zaslúži si pohŕdavý pohľad práve preto, aby sa spamätal a začal niečo so sebou robiť. No ver, či nie, má to presne opačný efekt. Všetky tie pohľady, nadávky, prehovárania do duše majú pre takýchto ľudí iné posolstvo.  Možno zo zlosti, smútku či sklamania dva dni nič nejedia, no potom sa ponoria do depresie z toho ako ich každý odsudzuje a začnú sa prejedať ešte viac. A najhoršie karhania prichádzajú od rodiny a priateľov, ktorí možno zo zúfalej snahy pomôcť, prízvukujú človeku ako pribral, že vyzerá hrozne, že by mal niečo so sebou robiť. No je to skutočná pomoc? Ak chceš naozaj takému človeku pomôcť, tak toto nehovor a nerob. Neurážaj ho, nepodceňuj ho, neprikazuj mu a neodporúčaj mu, čo by mal a nemal robiť, ale ukáž mu to.

Človek s nadváhou sa nestretáva len s neúmyselnou šikanou u priateľov, či rodiny, ale aj na pracovisku, v školách či v spoločnosti, kde je často šikana vedomá a umýselná.  Sama som sa stretla s diskrimináciou na pracovisku kvôli váhe. Človek sa v takej chvíli cíti nedocenený, no hlavne ponížený, čo má za následok ďalšie prejedanie sa. Takisto v škole, medzi rovesníkmi sú často deti s nadváhou odsúvané nabok, nemajú toľko priateľov, nie sú obľúbencami učiteľov, často sa im dostane krutého výsmechu. A nie len na základnej škole, ale aj na strednej škole a výške. Ľudia nemajú hranice pre vek, kedy sa už nepatrí posmievať sa a posudzovať iných. Často sa vyhovárame na deti, že sú vo výsmechu najhoršie, ale sú len našim obrazom a povedzme si pravdivo, nie sme ešte horší ako deti, ktoré povedia pravdu na plné ústa?

Boj s váhou 12118747_1080365758692342_160779593096341281_n

Každý človek, ktorý má nadváhu každý večer zaspáva s myšlienkou na to, že zajtra bude nový deň, že sa zmení, že začne cvičiť a dosiahne to čo chce. A každé ráno sa budí s myšlienkou, že to nemá zmysel, že aj tak to nezvládne, aj tak ho už každý zaškatuľkoval. Má obdobia keď sa snaží, keď chudne, keď sa cíti lepšie, no zrazu už nevládze, nevidí podporu a zmysel, každý ho naďalej škatuľkuje, lebo účinky chudnutia sa ešte neprejavili a vtedy to opäť vzdá. Už stýkrát vo svojom živote.

Obžerstvo je závislosť na jedle. A nadváha je diagnóza. A ako vieme boj so závislosťou je veľmi ťažký, dlhý a svoje víťazstvo si musí človek strážiť už po zbytok svojho života. Ak fajčíš, skús si predstaviť, že musíš prestať fajčiť a od zajtra už nemôžeš vyfajčiť ani jednu cigaretu. Po veľmi dlhom čase možno budeš pripravený dať si jednu cigaretu bez toho, aby si sa opäť stal závislým, no potom už nebudeš mať chuť, pretože chuť máš teraz. Tak isto je to s alkoholom. Teraz niečo ťažšie, predstav si, že od zajtra si už nemôžeš dopriať čokoládu, čipsy a iné pochutinky, pečivo, alkohol, sladené vody. Navyše sa musíš stravovať pravidelne 5x za deň v menších porciách a výživných jedlách a popritom musíš cvičiť niekoľkokrát za týždeň, aj keď nevládzeš, aj keď prvé týždne nevidíš poriadne výsledky. Demotivujúce čo? A toto musia ľudia robiť mesiace, roky, lebo z cesty za zdravou postavou je len jedna cesta späť. Cesta sklamania a hanby. Vedia, že to buď dokážu, alebo spadnú ešte hlbšie, priberú ešte viac a bude to ešte horšie. Miešajú sa v nich pocity odhodlania vybojovať svoj cieľ s obavami a strachom, že to nedokážu.

Ak máš pocit, že ty by si to dokázal a vôbec to nie je také ťažké, tak hor sa do toho, buď príkladom aj ty, pretože to, že je človek chudý, neznamená, že je aj zdravý. A reči typu  ja som chudý tak môžem jesť čokoľvek a nemusím cvičiť, sú len také isté výhovorky ako keď sa ľudia s nadváhou vyhovárajú, že nedokážu schudnúť. Všetci sú na niečom závislí. Odkladáš povinnosti? Si závislý na internete? Musíš mať každý deň kávu, cigaretu, jedno pivko, alebo niečo sladké? Je to rovnaké ako prejedanie sa, je to závislosť, ktorá sa veľmi ťažko prekonáva.

Ako pomôcť?

Všetci ľudia s nadváhou sa snažia z času na čas pre seba niečo urobiť a zabojovať, no väčšinou to skončí tak, že to čo schudnú naberú veľmi rýchlo naspäť jojo efektom. A väčšinou ich v tom odhodlaní zastavíš ty. Takto stopli ľudia aj mňa a nie len raz. Veľakrát som sa snažila a ich hlúpe reči ma odstavili. Takže pozor na slová, ktoré môžu zraniť, nikdy nevieš či práve v súkromí ten človek nezvádza svoj životný boj. 10408992_1058925747466806_3697229712925398276_n

Fitká sú pre niektorých drahé a iní sa tam hanbia ísť. Na osobných trénerov taktiež veľa ľudí nemá peniaze. Ale ak chceš naozaj niekomu nezištne pomôcť schudnúť tak by si pre to mal urobiť napríklad toto. Navrhni človeku, ktorý má problém s váhou, že s ním budeš každý deň chodiť behať, cvičiť doma, alebo budete chodiť do fitka ( i keď ľudia s nadváhou sa väčšinou hanbia ísť do fitka, lebo namiesto podpory tam nachádzajú povrchné pohľady). Mne táto varianta veľmi pomohla, keďže somnou začala cvičiť moja sestra, ktorá má mimochodom krásnu postavu a radšej by trochu pribrala. Cvičíme spolu každý deň doma a nebyť jej tak to veľakrát vzdám a takisto sa podporujeme a motivujeme aby sme cvičili aj keď už nevládzeme. Veď kondičku si môžeš vylepšiť vždy aj ty.

Taktiež skús pomôcť takému človeku aj so stravou a teda stravovať sa podobne. Ak ste v jednej domácnosti tak nakupuj zdravšie potraviny, nelákaj ho zbytočne na sladkosti len preto, že ty si ich môžeš dovoliť. Nebuď sebec, boj s nadváhou je o veľkom premáhaní sa a odriekaní si. Ak spolu nebývate, môžete si vymieňať nápady na zdravé raňajky, obedy, občas si spolu navariť, alebo niekam si vyraziť. Ak sa nechceš stravovať zdravo, tak ho aspoň neťahaj do Mcdonaldu, na zmrzku, na koláčik či na kofolu. Nezabudni na obľúbenú pripomienku, však jeden môžeš, jeden ti neuškodí. Nie, nemôže ani jeden. Začne sa znova ten istý kolotoč. Zavolal by si vyliečeného alkoholika na jedno pivo s odôvodnením, že  jedno môžeš, jedno ti neuškodí? Zhrešiť človek môže až vtedy keď si je istý, že znova nepodľahne a to chce mesiace, možno roky budovania odolnosti. Nie fyzickej, ale psychickej. Takže ho radšej vytiahni na dobrý zdravý obed, na prechádzku, alebo zacvičiť si. 1544372_10152670417719603_2048151992703082691_n

Svojho kamaráta, príbuzného alebo známeho podporíš aj tým, že mu polichotíš ako dobre dnes vyzerá, opýtaš sa ho ako sa mu darí, povieš mu, že sa ti zdá, že schudol a že mu to pristane. Naopak rečami o jeho zvýšenej váhe to bude mať presne opačný efekt. Keď je človek spokojný a vie, že ho ľudia majú radi takého aký je, vtedy má chuť so sebou niečo robiť, lebo prežíva vnútornú pohodu. No keď je v strese a psychicky zdeptaný viaže sa na jedlo, ako alkoholik na alkohol. Schudnúť sa dá, a áno človek si môže za to ako vyzerá  vo väčšine prípadov sám, no priviedli ho k tomu životné okolnosti, ktoré isto neboli ľahké.

Často sú ľudia s nadváhou a celkovo ľudia, ktorí sú na niečom závislí, vnímaní okolím ako menej inteligentní. Niekto je slabší, niekto silnejší, no ver že aj ten najsilnejší človek môže upadnúť do stavu, kedy prepadne závislosti, kedy sa prejedá a trvá to mesiace, či roky. Aj ľudia s nadváhou sú inteligentní, veľmi múdri a vtipní. Nedokážu však bez podpory potlačiť svoju závislosť, nedokážu sa presadiť, nedokážu sa zaradiť, lebo cítia, že sú zaškatuľkovaní už pri vstupe do miestnosti, či spoločnosti. Preto ťa prosím, ak poznáš niekoho s takýmito problémami, skús mu najskôr pomôcť. Ak sa nedokážeš pozerať na to ako priberá bez komentára, tak mu pomôž až do úspešného cieľa práve ty a keď to pre neho nechceš urobiť, tak ho neposudzuj. Nadváha je nezdravá, no je to jeho život a nie tvoj. Ak naozaj nechceš pomôcť, tak sa snaž nájsť v takom človeku inú krásu a hlavne ho nevylúč zo spoločnosti len preto, že má veľa kíl navyše. Ty tiež nie si dokonalý, možno sa tiež vymykáš normálu a neznášaš tie pohľady, no aj napriek tomu ich daruješ rovnako iným. Obžerstvo je závislosť a bez podpory nad ňou človek sám nedokáže zvíťaziť.

 

Autor: Barbora P.