Zúfalý ťah hrdých Habs

halák, hokej, jaroMnohých fanúšikov slovenského hokeja šokovala informácia o výmene Jaroslava Haláka do St. Louis. Táto informácia je hlavne po skvelých Halákových výkonoch v druhej polovici uplynulej sezóny a v play-off nanajvýš prekvapujúca.
Najväčším prekvapením je však protihodnota, ktorú manažment Canadiens za Jara získal. Talentovaný dánsky útočník Lars Eller a junior Ian Schultz skutočne nie sú maximom, ktoré mohol Montreal za Haláka vyťažiť. V kuloároch sa napríklad šírili informácie, že nový GM Tampy Bay Steve Yzerman je ochotný za Halákovho konkurenta Careyho Price ponúknuť jednu z hviezd ligy – Martina St. Louisa.
Vedenie Habs, konkrétne generálny manažér Pierre Gauthier sa však zachoval tak, ako nečakal asi nikto. Halák Pricea v minulej sezóne doslova prevalcoval, bol úspešnejší vo všetkých ukazovateľoch, štatisticky patril k špičke v NHL, pretlačil Habs nielen do play-off, ale v ňom následne cez najlepšie ofenzívy v lige – Washington a Pittsburgh. Okrem toho sa stal miláčikom fanúšikov. V montrealskom Gazzette ho dokonca označili ako Mr. Hero, kým jeho konkurent v bránkovisku si vyslúžil titul Mr. Zero.
V Montreale však potvrdili, že stále čakajú na následníka legendárneho Patricka Roya. V bránke Canadiens jednoducho musí byť Kanaďan, najlepšie frankofónneho pôvodu. Po neúspechu s Jose Theodorom sa zjavil mladučký Carey Price a okamžite oživil spomienka na bývalú legendu. Postupne však jeho výkony upadali, a len zaslepení priaznivci v ňom stále vidia Royovho nástupcu. Bohužiaľ je medzi nimi i GM Pierre Gauthier. Priceovi sa tak opäť otvára možnosť, ktorú si nezaslúžil.
Halákova výmena vzbudila medzi fanúšikmi búrku nevôle a na manažment Habs sa spustila spŕška kritiky. Je pravda, že Halákov štatút obmedzeného voľného hráča mu dával šancu na arbitráž, ktorej sa chcelo vedenie vyhnúť, ale tí, čo poznajú Halákove ľudské kvality vedia, že pre neho nie sú prvoradé peniaze a v Montreale by bol ochotný zostať i za relatívne horších podmienok, aké by mohol dostať na trhu.
Jeho nové pôsobisko však ešte zďaleka nie je definitívne, pretože so St. Louis sa musí najskôr dohodnúť na kontrakte. Manažment Blues s ním ráta na miesto Chrisa Masona, bývalého konkurenta Jána Lašáka v Nashville. St. Louis sa síce v poslednej sezóne nedostalo do play-off, ale vekové zloženie mužstva napovedá, že bluesmani budujú mladý, rýchly a vývojaschopný tým, ktorý by mohol už v nasledujúcej sezóne okúsiť atmosféru play-off. Istota v bránkovisku menom Jaroslav Halák by im k tomu mala výrazne dopomôcť. Slovenský brankár bude aj v novom pôsobisku určite čeliť veľkému počtu striel a šancí súpera a práve v takýchto situáciách sa dokáže vytiahnuť. Mužstvo okolo T.J. Oshieho, Backesa, Steena, Perrona, Erika Johnsona, Berglunda, Pietrangela či Romana Poláka má v sebe obrovský potenciál. Bude Jaroslav Halák jeho najdôležitejším hráčom?