Mlieko

mlieko, zdravie, o mlieku, mliečkoMlieko je jedno z najzdravších nápojov. Pijú ho mnohí športovci ako Martikán či Pete Sampras. Mlieko obsahuje veľké množstvo bielkovín a preto je tak obľúbené u športovcov. Už naše babky a mami  hovorili aby sme pili veľa mlieka, budeme mať zdravé a pevné kosti.

Vápnik je základnou zložkou mlieka, ktorá pomáha k zdravým a pevným kostiam. Pomáha prúdeniu krvi v žilách a svalovým kontrakciam.

Ďalšie látky, ktoré sú nevyhnutné pre život a mlieko ich obsahuje sú: horčík, fosfor, sodík, draslík, síra a chlór.
V mlieku sa nachádzajú aj rôzne vitamíny ako sú: A, D, E, K, B2 a B12, fluór, mangán, zinok, molybdén a selén.

V 1 litri mlieka je okolo 1200 miligramov vápnika. Odporúčaná dávka mlieka za deň je 800 až 1200 miligramov vápnika.

Odporúčaná ročná dávka mlieka na jedného človeka je 200 – 220 litrov. Slováci pijú okolo 160 litrov mlieka za rok a stále toto číslo klesá. Je to spôsobené hlavne cenou mlieka, ktorá stále stúpa. Treba si však uvedomiť, že mlieko je potrebné pre zdravé kosti. Život je len jeden a preto by sme svojmu telu mali načúvať a rešpektovať ho.

Viacero odborníkov pokladá za dokonalý nápoj plnotučné mlieko, ktoré obsahuje väčšie množstvo živín a vitamínov ako nízkotučné alebo polotučné mlieko.

Ďalší odborníci zase odporúčajú piť nízkotučné mlieko. Nízkotučné mlieko obsahuje takmer o polovicu menej kalórii ako plnotučné mlieko. Asi najlepšia je zlatá stredná cesta a tá sa nazýva polotučné mlieko.

Denná spotreba vápnika pre človeka:

Ľudia od 11 do 65 rokov –  okolo 1000 miligramov vápnika
Ľudia od 65 rokov – 1500 miligramov vápnika
Tehotné a dojčiace ženy–   1200 – 1500  miligramov
6 – 10-ročné deti –  800 – 1200 miligramov
Deti do 6 mesiacov – 400 miligramov