Tipy od Neila Hilla na prevenciu zranení

 

https://www.youtube.com/watch?v=z3d0syHmjFI

Ak nepoznáte Neilla Hilla, je to jeden z top trénerov, ktorý trénuje napríklad Flexa Lewisa, niekoľkonásobného víťaza 212ky olympie. V tomto videu nám dáva 5 tipov ako sa vyhnúť zraneniam pri tréningu. Toto je myslím veľmi užitočná informácia pre každého cvičenca, pre začiatočníkov obzvlášť. Nie všetci vieme po anglicky, tak vám skúsim stručnejšie zhrnúť jeho tipy.

5. Nechaj ego pred fitkom

Použivaj len také váhy, ktoré Ti dovolia cvičit potrebný počet opakovaní správnou technikou tak, aby si pracoval tými svalmi ktorými máš. Buď si istý, že zaťažuješ cieľové svaly a neprenášaj prácu na úpony a kĺby.

4. Rob dostatočný počet zahrievacích sérií

Dostatočným počtom opakovaní s ľahkou váhou zahrej, aktivuj a prekrv svaly ktoré budeš trénovať skôr, ako začneš cvičiť pracovné série. Neil odporúča 3-6 zahrievacích sérií a postupne ísť v každej ťažšie a ťažšie váhy. Tieto série okrem svalov zároveň zahrejú aj kĺby.

3. Skôr ako začneš cvičiť, mal by si mať v krvi potrebné živiny na výživu svalov

Telo sa pri tréningu nielen dehydruje, ale vyplavuje aj určité množstvo toxínov, ktoré zvyšujú riziko zranenia. Ak telu neposkutneš potrebné živiny skôr ako začneš cvičiť, šanca že sa zraníš násobne stúpa.

2. Strečing

Neil neodporúča strečovať svaly ktoré sú studené. Preto je lepšie robiť strečing až medzi zahrievacími sériami a je dobré sa strečovať aj medzi niektorými pracovnými sériami.

1. Hydratácia
Hydratácia je ten najdôležitejší faktor, aby si predišiel zraneniam. Počas dňa musíš vypiť dostatočné množstvo vody, voda nielen hydratuje telo, ale má schpnosť odvádzať preč z tela toxíny, ktoré sa pri fyzickej práci vytvárajú vo zvýšenej miere. Mal by si vypiť minimálne 3-4 litre vody za deň a v dobe blízko tréningu je nutné pridať extra živiny a minerály.

Toto boli Neilove tipy na prevenciu zranení, verím že niekomu pomôžu.