Spánok a cvičenie

1532161_187753071425928_1371070437_nVeľa ľudí pre dosiahnutie svojich cieľov toho veľa obetuje. Upraví si jedálniček, tvrdo na sebe pracuje snaží sa dodržiavať všetko čo by mal, ale často krát sa zabúda na spánok. Áno spánok. Jedna forma regenerácie, ktorú veľa ľudí podceňuje a nevenuje jej dostatočnú pozornosť. Mnoho krát som počul od ľudí, že tvrdo cvičia, idú až do extrémov, aby im svaly rástli čím rýchlejšie a v čo najväčších objemoch. Treba si však uvedomiť, že svaly nerastú vtedy keď sa cvičí, ale skôr práve v tom čase oddychu a regenerácie. A žiadna regenerácia nie je tak efektívna ako práve spánok.

V dobe spánku sa rozlišujú dve fázy a to jednak fáza hlbokého spánku a fáza spánkovej bdelosti. Vo fáze hlbokého spánku sa vyplavuje už po niekoľkých desiatkach minút rastový hormón (somatotropný hormón), ktorý je veľmi dôležitý pri náraste svalových objemov, ale je aj vhodný na pleť, kde pôsobí ako omladzujúci prostriedok. Bolo zistené, že muži a ženy, ktorí spia menej dosahovali menšie množstvo tohto hormónu. Fáza hlbokého spánku prebieha krátko po zaspatí, kde nie je človek ničím rušený, preto by sa mal dávať pozor aj na to kedy sa chodí spať. V tejto fáze väčšinou neprebiehajú sny. Najhlbší spánok je práve v čase od 22:00 do cca 01:00 hodiny.

Fáza spánkovej bdelosti nastáva pred zobudením alebo pri časoch, keď je spiaci rušený napríklad hlukom, svetlom, atď. V tomto stave sú už všetky činnosti tela aktívne a prebiehajú sny dôležité pre prácu pamäte.

Spánok by mal trvať aspoň 8 hodín. To je čas pri ktorom by sa telo malo dostatočne zregenerovať pre nasledujúci deň, resp. pre nasledujúcu záťaž. Treba si uvedomiť, že kto toho veľa nenaspí nikdy nepodá taký výkon ako športovec, ktorý si dáva dôraz aj na spánok. Takže zabudnite na piatkové a sobotné žúry a poriadne spite.