Spaľovače tuku a l-karnitín

Dnes by sme vám priblížili informácie o spaľovačoch tukov a l-karnitíne. Určite už z názvu viete načo nám spaľovače slúžia 🙂

Spaľovače tukových zásob slúžia na úbytok tuku. Obsahujú rôzne látky, ktoré nám majú pomôcť spaľovať tuky rýchlejšie. Nie je však spaľovač ako spaľovač. Niektoré spaľovače tuku fungujú iba za určitých podmienok.

Termogénne spaľovače tuku:

Sú spaľovače tuku, ktoré obsahujú látky na podporu zvýšenia produkcie telesného tepla. Energiu na podporu zvýšenia produkcie telesného tepla si berú z tukových zásob.  Termogénne spaľovače tuku obsahujú väčšinou i látky, ktoré znižujú chuť na jedlo.

Najúčinnejším termogénnym spaľovačom tukov už 5. rok na Slovensku je Max muscle ThermX 120 kapsulý

L-karnitínové spaľovače tuku:

L-Carnitin pomáha zvýšiť spotrebu kyslíka pri cvičení, a tak pomáha prostredníctvom vyššieho výdaja energie odbúravať aj tuk.  Čiže musíme i poriadne cvičiť. Pri užívaní l-karnitínu vám odporúčam cvičiť hlavne aeróbne činnosti aby ste z tohto prípravku vyťažili maximum. To sú: beh na páse, klasický beh, stacionárny bicykel, rotoped a podobne. Účinná denná dávka l-karnitínu by mala byť okolo 1000mg. Nižšia dávka bude mať menší alebo takmer žiadny účinok.

Na čo by som vás chcel upozorniť?

Ak si kúpite l-karnitínový výrobok, ktorý obsahuje 100 000mg l-karnitínu, nie je to úplná pravda. Vaše dávky budú takmer rovnaké ako iné spaľovače tuku. Ak 100 000mg l-karnitínu obsahuje 500ml výrobku a  denná dávka je 5ml, budete mať v jednej dávke 1000mg l-karnitínu. Nebudete mať viac ako iní 🙂

Látka l-karnitín však neslúži len na úbytok tukových zásob. Má i ďalšie dôležité funkcie.Je životne dôležitý pri dodávaní energie do mnohých telesných orgánov (srdce, svaly, pečeň a bunky imunitného systému), čím zabezpečuje ich správnu funkciu. Zlepšuje aj psychickú výkonnosť a znižuje hladinu cholesterolu v krvi. L-karnitín premieňa tuky na energiu a týmto spôsobom nám pomáha pri náročných fyzických výkonoch.

Spaľovače tuku nájdete aj v našom e-shope zaciatocnici.sk v sekcii spaľovače tuku

Chróm – tlmič hladu

Chróm – pikolinát zmierňuje pocit hladu a znižuje chuť na sladké. Taktiež pomáha vyrovnávať hladinu cukru v krvi. Účinná dávka je veľmi široká, 50 mikrogramov denne by mohlo byť na úžitok a nemalo by určite ublížiť. Niektorí výrobcovia odporúčajú dávky 100 mikrogramov, krátkodobo až 200. Chróm už obsahujú niektoré spaľovače tuku a netreba ho kupovať samostatne.

Kofeín a taurín

Kofeína  taurín zvyšujú vašu energiu. Tieto prípravky využívajú hlavne vodiči kamiónov. Kofeín a taurín môžeme zaradiť  i do nášho jedálnička nakoľko nám zvýšia energiu, ktorú môžeme použiť pri cvičení alebo inej činnosti. Tieto doplnky získavajú energiu z tukových zásob a vy budete chudnúť. Váš energický výdaj sa zvýši.

HCA – kyselina hydroxycitrónová

Predpokladá sa, že táto kyselina je schopná chrániť svalovinu pred odbúravaním a možno u niekoho dokáže navodiť aj zníženie chuti na jedenie. Aby však bola dávka účinná mali by ste denne prijať asi gram tejto látky. Najlepšie v dvoch, alebo troch dávkach.

Pár viet na záver

Pri chudnutí sa netreba zameriavať len na doplnky výživy. Najskôr si treba upraviť stravu a tréningový plán. Potom až 3. krokom sú doplnky výživy. Pri strave sa treba zamerať na zníženie príjmu tukov a sacharidov. Prílohy k mäsu ako ryža, zemiaky, hranolky nahrádzajte zeleninou. Vyhýbajte sa sladkému a  bublinkovým osladeným vodám. Pite čistú vodu(3-5 litrov za deň). Voda vám pomôže i naplniť žalúdok a oddiali chuť do jedla. Jedzte pravidelne, každé cca 2 hodiny aby ste dostávali stály príjem potravy. Vtedy si telo bude ukladať minimum skonzumovaného jedla do tukov.

Môžete vyskúšať i nejakú diétu . Odporúčam sacharidové vlny pre ženy alebo sacharidové vlny pre mužov.

Dúfam, že vám tento článok pomohol a ozrejmil niektoré veci o ktorých ste zrejme nevedeli 🙂

Prípadne napíšte do komentárov.