Najextrémnejšie športy sveta

Len tak si pinkať loptičku na bedmintone určite nie je to pravé orechové pre ľudí, ktorí radšej skáču bungee-jumping do jazera s krokodílmi alebo sa prechádzajú po lane stovky metrov nad zemou.

Zjazd aktívnej sopky

Zjazdiť 725 metrov vysokú aktívnu sopku rýchlosťou až 75 km/h a pod nohami mať len dosku, je veľa aj na najväčších fanúšikov extrémnych športov.

Tisíce návštevníkov sa ročne vyšplhá na nikaragujskú sopku Cerro Negro , aby si vyskúšali niečo, o čom dovtedy len snívali. Surferi, oblečení v oranžovom ochrannom odeve, s prilbou a ochrannými prvkami, sa spúšťajú dole strmým kopcom len pre to, aby okúsili tú správnu dávku adrenalínu. Od vzniku tejto zábavky v roku 2005 si jazdu vyskúšalo už viac než 10 000 odvážlivcov.

Obrázok

 

 

 


 

 

 

 

 

 

Limbo skating

To, čo sa môže zdať ako neuskutočniteľné, limbo-skating — jazda na korčuliach popod autá — je najnovším indickým športom, ktorý dokazuje jazdcovu flexibilitu, silu či rovnováhu profesionálneho gymnastu. Zázračné dieťa menom Aniket Chindak drží neoficiálny svetový rekord, ktorý znie: nepretržitá jazda naraz popod 57 automobilov.

 

 

 

 

 

 

 

Surfovanie na vlaku

Oficiálne zakázané, no pre extrémistov obľúbená zábava – šplhanie alebo „surfovanie“ na pohybujúcom sa vlaku alebo metre. Najpopulárnejšie je v Južnej Afrike, kde pri ňom už zahynuli desiatky mladých ľudí. Šport sa stal slávnym v 80. rokoch v Nemecku, kde sa mladí adrenalínoví nadšenci začali vešať na vagóny podzemky. Fenomén potom na čas v krajine upadol do zabudnutia, až kým líder istej skupinky „neodsurfoval“ najrýchlejší vlak Nemecka.

 

 

 

 

 

 

 

 

Krokodílí Bungee jumping

Zdá sa vám už obyčajný bungee-jumping poriadne utiahnutý za vlasy? Niektorým ľuďom sa ale asi nezdá – oživili si totiž túto adrenalínovú záležitosť tým, že po zoskoku len o vlas líznu jazierko. Nie je to však obyčajné jazierko, čakajú v ňom totiž poriadne vyhladované krokodíly, ktoré neváhajú po svojej obeti chňapnúť svojimi mocnými čeľusťami.


 

 

 

 

 

 

 

Skákanie z útesu

Skok z útesu do morskej vody rozbíjajúcej sa o skaly dáva potápaniu novú dimenziu, ako akési akrobatické prevedenie náročného úkonu. Aj keď zážitok trvá len niekoľko sekúnd, už mnoho zábavychtivých ľudí pri ňom prišlo o život a preto sa považuje za jeden z najnebezpečnejších na svete.

Oficiálne tento šport pochádza z jedného z havajských ostrovov zvaného Lana´i, a to z roku 1770. Kahekili, miestny kráľ, žiadal, aby mu jeho muži preukazovali oddanosť a odvahu tým, že zoskočia z vysokého útesu do rozbúrenej vody a tá pri ich dopade nevyšpľachne. Dnes však tento šport poukazuje na odvahu, sústredenie, vzrušenie a v neposlednom rade i riziko.

Pri skoku z morského útesu je nevyhnutná extrémna opatrnosť. Existujú preň dokonca i oficiálne štandardy, ktoré určujú napríklad možnú výšku útesu (23 – 28 metrov pre mužov, 18 – 23 metrov u žien), ideálnu počiatočnú rýchlosť 75 – 100 km/h, a čas pádu približne 3 sekundy.

 

 

 

 

 

 

 

Beh na chodúľoch

Tento šport sa zatiaľ ešte veľmi nerozšíril. Spočíva v obutí si pružných chodúľ a prekonávaní náročnejších terénov. A hoci môže na prvý pohľad pôsobiť v porovnaní s ostatnými v tomto článku trochu nudne, uveríte, až keď uvidíte (a ešte lepšie zažijete).

 

 

 

 

 

 

 

 

Podvodný hokej

Tento málo známy šport sa stal obľúbený najmä v západných krajinách, kde sa mi venujú hlavne muži a to v zimných mesiacoch, keď je voda vonku a vo vodných nádržiach príliš studená. Šport vznikol vo Veľkej Británii v 50. rokoch minulého storočia, kedy ho vymysleli potápači, ktorí si chceli kondičku udržať aj v zime.

Pri hre sa nepoužíva nič iné, ako šnorchel, „hokejka“ a nejaké ochranné prvky. Najdôležitejšie je ale pre hráčov vedieť hospodáriť s kyslíkom, pretože kyslíkové bomby sa pri tomto športe vôbec nepoužívajú. The Hrá sa na dne bazénu – lopta preto váži viac než kilogram. Niektoré štáty už dokonca založili aj svoje národné tímy Podvodného hokeja.

 

 

 

 

 

 

 

 

Vodný katapult

Tak tento šport je skôr zábava ako divoké zápolenie. Osoba si sadne do katapultu, ktorý ju vymrští až do výšky osem metrov – cieľom dopadu je potom najčastejšie jazero alebo bazén. AirKick pritom vypočítava presné miesto dopadu aj trajektóriu letiaceho. Najosviežujúcejší pocit vody je vraj podľa tých, ktorí to už vyskúšali, na nezaplatenie.

 

 

 

 

 

 

 

 

Chodenie po lane v extrémnych výškach

Poriadna dávka adrenalínu! Chodenie po lane vo výškach už roky udivuje ľudí po celom svete. Avšak v tomto prípade sa tento šport líši od klasickej chôdze po lane v tom, že povraz nie je napnutý celkom, a teda chodec môže viac balansovať . Ten, kto sa odváži vyskúšať si pocit chôdze nad obrovskou priepasťou, je však samozrejme istený a môže sa na lane hojdať, či robiť iné akrobatické kúsky.

Rekord v Ginessovej knihe drží Christian Schou ktorý takto prešiel cez nórsky fjord Kjerag, vo výške 1 000 metrov, ktorá predstavuje asi tri Eiffelove veže.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zorbing

Šport, ktorý už asi poznáte, obletel v poslednom čase celý svet. Pustiť sa v priahľadnej guli dolu strmým kopcom nedokáže každý, vypustiť totiž obed v takom malom priestore môže byť dosť nepríjemné. Tento bizarný šport vznikol v roku 2000 – odvážlivec nastúpi do gumenej gule, ktorá sa skladá z dvoch vrstiev. A potom už nasleduje len poriadne točenie hlavy

Ako mnoho adrenalínových športov, aj zorbing vznikol na Novom Zélande. Má však dve prevedenia, okrem spomínanej je tu aj „hydrozorbing“ kedy sa človek uzavretý v podobnej guli zabáva podobným spôsobom, akurát na vode.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ak hľadáte športové potreby aj pre menej extrémne športy, pozrite sa na katalóg eshopov Topshopping.sk