Louis Lou Ferrigno – životopis

Louis Jude „Lou“ Ferrigno sa narodil 9. Novembra 1951 v Brooklyne (New York – USA). Ako dieťa dostal zápal stredného ucha a tým sa poškodil jeho sluch. Trénovať začal ako 13- ročný potom čo zhliadol na fotky svojho vzoru Larryho Scotta (1. víťaza Mr. Olympia) a rozhodol sa zmeniť radikálne svoj vzhľad. Pri výške 180 cm mal iba 67 kg a obvod hrudníka mal 100 cm.
Jeho detskými vzormi z televízie boli Spiderman a Hulk (ktorého úlohu neskôr aj hral dlhšiu dobu a stala sa jeho najväčším TV – úspechom).

Medzitým ako poctivo trénoval a pripravoval sa na prvé súťaže tak ukončil Technickú univerzitu v Brooklyne v roku 1969 a o 2 roky neskôr vyhral svoju prvú súťaž Pro Mr. America federácie WBBG v kategórii dorastencov. Ten istý rok skončil 4. na Teen Mr. America v ďalšej ferderácii AAU.
V roku 1972 skončil už 2. na Pro Mr. America a to isté umiestnenie mu pripadlo aj na prestížnej súťaži NABBA Mr. Universe. V tom čase žil v Columbuse a trénoval s Arnoldom Schwarzeneggerom, ktorému neskôr znepríjemňoval život na súťažiach Mr. Olympia. Až do debutu na Mr. Olympia sa mu ešte podarilo 2x vyhrať titul Mr. Universe a tým skočil do špičky kulturistiky.
Hneď pri prvom štarte na Mr. Olympia skončil na celkovom 2. mieste a ďalší rok sa prepadol o jedno miesto na 3.

Súťaž Mr. Olympia v roku 1975 bola špecifická dvoma príčinami. Za prvé táto súťaž bola súčasťou nakrúcania dokumentárnej drámy Pumping Iron, ktorej súčasťou bol samozrejme aj Lou. Po druhé, na tejto súťaži po víťazstve ohlásil odchod z pódií Arnold Schwarzenegger a znalci scény očakávali nástup Loua Ferrigna. Avšak práve v tom čase prišla ponuka zahrať si vo filmovom seriáli The Incredible Hulk.
Išlo o veľmi úspešný seriál na stanici CBS a po ňom nasledovali ponuky do iných filmových rol tým pádom sa Lou na pódiá nevrátil na istý čas aj keď pravidelne trénoval.

V roku 1977 si ale vyskúšal súťaž silákov World Strongest Man na ktorej skončil 4. z 8 štartujúcich. V týchto rokoch vážil 130 kg pri svojej výške 196 cm. V roku 1983 sa objavil vo filme Hercules a v iných variáciách Neuveriteľného Hulka.

Začiatkom 90. – tych rokov sa odhodlal k návratu na súťažné pódiá. Po 17 – ročnej pauze sa objavil na Mr. Olympia v Helsinkách v roku 1992. Skončil síce až na 12. mieste ale jeho vystúpenie bolo úspechom najmä u prítomných divákov.
Ďalší rok sa umiestnil trochu lepšie – na 10. mieste.
Posledným jeho vystúpením bola súťaž Masters Olympia (seniorská obdoba Olympie) kde skončil na 2. mieste za Robbym Robinsonom, ale podľa mnohých nezaslúžene.

Týmto výsledkom zakončil peknú kariéru aj keď bez toho najvyššieho titulu – titulu Mr. Olympia, ale aj tak patrí bezpochyby k legendám.

Lou sa oženil 2x. Najprv v roku 1978 so Susan Groff, ale manželstvo vydržalo iba 1 rok. Druhýkrát si vzal psychoterapeutku Carlu Green s ktorou má 3 deti – Shannu, Louisa Jr. a Brenta.

Dodnes pracuje na rôznych filmových projektoch ako napríklad vo filme I love you man (2009) kde hraje seba alebo Chuck (2010).

Napísal náš autor: Ronald Ronnie Mártha