Mýty o cvičení nielen pre ženy 2

1. mýtus

Ak budem cvičiť špeciálne cviky na prsia zväčšia sa mi moje prsia.

Pravda: Toto je jeden z najväčších mýtov a zároveň bludov v posilňovaní. Prsia sú tvorené najmä tukom, takmer žiadnou svalovinou. Je pravda, že rôzne cviky Vám môžu vytvarovať prsia a opticky zdvihnúť, ale nie zväčšiť. Pri chudnutí sa Vaše prsia môžu zmenšiť.

2. mýtus

Tuk sa mení na svaly a naopak.

Pravda: Svaly a tuky sú 2 absolútne rozdielne veci. Nie je možné aby sa svaly premenili na tuky a tuky na svaly. Je pravda, že ak prestaneš cvičiť tak sa ti svaly zmenšujú, ale nemenia sa na tuky. Ak prestaneme cvičiť tak nadobudnuté svalstvo začína ochabovať a ešte priberáme aj tuk. Veľa začínajúcich cvičencov, ktorí začnú chodiť do posilovne aby schudli robia jednu základnú chybu. Myslia si, že keď budú zdvíhať činky tak budú strácať tuk a budú naberať svaly. Je pravda, že svaly naberať budú, ale tuk im ostane a svaly nebude vidieť pod tukom. Títo ľudia sa musia zamerať aj na diétu a kardiotréning na ktorý často krát zabúdajú, ak chcú byť vyrysovaný a stratiť tuk.

3. mýtus

Ak budem cvičiť stále to isté, tak budem stále zvyšovať silu a naberať svaly.

Pravda: Tomuto mýtu často podľahnú začiatočníci, ktorí cvičia stále tie isté cviky, s rovnakými opakovaniami a sériami. Po dlhšom čase dochádza k stagnácii svalov a ostávate na rovnakom mieste. Kvôli tomuto by ste mali obmieňať tréningový plán každé 2-3 mesiace. Nemusíte drasticky zmeniť celý tréningový plán, ale napríklad miesto 3 sérii urobíte 4, miesto 10-8-6 opakovaní urobíte 8-7-6 opakovaní. Dobré je ak každý 2.-3. tréning meníte cviky s činkami. Napríklad miesto benchpressu s veľkou činkou si dáte benchpress s jednoručkami.