Teplo ohrozuje kvalitu potravín

Je známe, že vysoká teplota ohrozuje naše potraviny. Tieto dni to platí dvojnásobne.
Posledných pár dní hlásili rádia a televízie rôzne teplotné rekordy. Jeden deň bola nameraná historicky najvyššia teplota na Slovensku a hneď ďalší deň bola teplota ešte vyššia. V týchto dňoch môže dochádzať u ľudí k úpalom a rôznym zdravotným problémom. Treba dbať na dobrý opaľovací krém. Netreba stále byť na slnku, ale treba sa aj schovať do tieňa.

Naše zdravotné problémy z vysokej teploty nemusia byť spôsobené len počasím a slnkom. Hlavne v týchto horúčavách by sme sa mali starať o to, čo vlastne jeme. Jednou z najčastejších chorôb v lete je salmonela.

Potraviny v ktorých sa najčastejšie vyskytuje sú: hydina, vajcia, mliečne, mäsové výrobky či zmrzlina.

Po zjedení potraviny, v ktorej sa pomnožili mikroorganizmy, dochádza k vzniku ochorenia často už po 6 až 12 hodinách. Prejavuje sa to bolesťami brucha, hnačkami, zvracaním a teplotou 38 až 39 °C.

Veľa ľudí cez leto konzumuje veľa zeleniny a ovocia. Nie je však zaručené, že je zelenina a ovocie dôkladne umyté. Na povrchu ovocia a zeleniny sa môžu nachádzať rôzne mikróby a baktérie, ktoré sú pre náš organizmus škodlivé. Často krát sa stáva pri malých deťoch, že ovocie je umyté a pripravené pre dieťa. Keď ho dieťa konzumuje a steká mu šťava z ovocia po rukách a oblizuje ju, môže mať ruky špinavé, plné baktérii. Týmto ďalším spôsobom sa do nášho organizmu dostávajú baktérie.

Dbajme aj na správne skladovanie potravín. Každá potraviny má napísané v akej teplote by sa mala skladovať. V teplých a vlhkých dňoch sú výborné podmienky na rast plesní. Môžu vzniknúť tkz. mykotoxíny (jedovaté produkty plesní), ktoré môžu poškodiť rôzne orgány, najmä však pečeň, obličky, slezinu, krvný systém a nervový systém.

Zhrnutie:

Dôkladne umývajme ovocie a zeleninu. Dbajme na to aby naše deti jedli ovocie s umytými rukami.
Nemali by sme skladovať surové mäso s už pripraveným mäsom na konzumáciu.
Nepite vodu z neznámeho zdroja.
Potraviny chráňte pred hmyzom a inými škodcami.
Potraviny by ste mali pripraviť v čo najkratšom čase pred konzumáciou.
Rizikové potraviny uchovávajte v chlade.
Pri dlhých cestách nekonzumujte bryndzu, zákusky so šlahačkou, potraviny v ktorých je majonéza a podobne.
Nekonzumujme výrobky, ktoré sú po záruke, majú pleseň alebo konzervy, ktoré majú vyduté vrchnáky.

Dúfame, že si tieto rady zoberiete k srdcu a Vaše leto bude to najkrajšie. Bez starostí.