Moja cesta za novým telom

Tento článok píšem ako motiváciu pre ľudí, ktorí by chceli zmeniť svoje telo ale boja sa začať, alebo sa im tento cieľ zatiaľ nedarí napĺňať. Keď sa to podarilo mne, môže sa to podariť každému z Vás. Chce to len odhodlanie, nevzdávať sa a zostať motivovaný. Poďme si popísať môj príbeh.

 

Začiatky

Cvičiť som začal už ako 14 ročný, ako mnohým mladým chlapcom sa aj mne páčili filmoví hrdinovia a postavy z časopisov so svalnatými postavami. Mal som výhodu že otec cvičil a mali sme doma domácu posilňovňu. Síce jednoduchú, ale na začiatok to úplne stačilo. Bol som trochu objemnejší, čo ma kvôli posmeškom spolužiakov dosť trápilo. Vôbec som vtedy netušil ako mám cvičiť, takže som nemal žiadny systém a cvičil len niekoľko cvikov ktoré som odpozoroval od otca. Stačilo to nato aby som vydal viac energie ako prijal a vďaka tomu postupne chudol a spevňoval telo. Priorita bola škola, takže aj moje cvičenie bolo veľmi nepravidelné, niekedy som vydržal pár mesiacov, inokedy si len občas chodil zacvičiť. Mladý chlapec má dobré predpoklady na svalový rast a vďaka tomu som si podľa mňa vybudoval dobrý základ do budúcnosti. Takto nepravidelne som cvičil aj počas strednej školy, vtedy mi čas na cvičenie uberali aj brigády. Zlom nastal na vysokej, učeniu bolo treba venovať oveľa viac času a začal som cvičenie zanedbávať. Žiaľ som sa zase začal uberať smerom k obezite. Prikladám fotky z tej doby.

4605_1094069636693_6388613_n

19054_1224066646537_5624393_n

 

Zmena prístupu

Ani neviem čo ma vtedy nakoplo, ale rozhodol som sa že musím so sebou niečo urobiť. Začal som hľadať informácie na internete, čítať knihy o cvičení a strave, dokúpil domov posilňovaciu vežu a našiel som si prvý tréningový plán, podľa ktorého som začal cvičiť celé telo komplexne. Viedol som si tréningové denníky a zapisoval svoj progres. Postupne som sám na sebe pozoroval čo je pre mňa dobré a čo mi funguje a podľa toho menil aj svoje tréningové plány. Dal som si cieľ že nemusím hneď schudnúť, najskôr chcem vybudovať dostatok svalovej hmoty. Na to som si určil silové ciele ktoré keď dosiahnem, zmením celý prístup a zhodím čo najviac tuku. Drepovací stojan som doma nemal, takže drepy som cvičil len s váhami ktoré som dokázal zdvihnúť nad hlavu a položiť si na chrbát. Bývalo to okolo 90 kg, takže na drepy som v závere robil veľa opakovaní. Silové ciele som si preto určil na bench press a mŕtvy ťah. Potlačiť som chcel aspoň 150 kg a v mŕtvom ťahu potiahnuť aspoň 210 kg. Koncom roku 2010, po 15 mesiacoch poctivého cvičenia sa mi to konečne podarilo, cieľ na benchi bol splnený a mŕtvy ťah sa podaril až 222 kg. Podotýkam že všetko naturálne len s doplnkami výživy z obchodu, takže žiadne steroidy nepotrebujete, ak k cvičeniu a strave pristupujete svedomito. Žiaľ som sa pri takejto dlhej objemovke dostal až na 120 kg telesnej hmotnosti, moja postava nebola zrovna oku lahodiaca.

01

Prvá rysovačka

Niekomu možno pripadá zložité zhodiť také veľké množstvo tuku, ale opak je pravdou, nieje v tom žiadna veda. Stačilo len postupne upravovať jedálniček a mierne uberať množstvo sacharidov v jednotlivých jedlách. Nebolo treba robiť žiadne drastické zmeny a vďaka tomuto prístupu som mal dlho priestor kde som mohol energetický príjem o niečo znížiť. Mastné jedlá som nejedol ani v objemovke, takže mi stačilo pracovať len so sacharidmi. Zmena nastala posledné mesiace, vtedy už som mal metabolizmus príliš spomalený a musel som zaradiť sacharidové vlny.

K tomu samozrejme prislúcha aj zmena tréningu, postupne som skracoval prestávky medzi sériami a pridal aeróbne tréningy. Najskôr mi stačil len stacionárny bicykel, neskôr som na spestrenie kúpil aj eliptický trenažér. Toto obdobie som už popísal v tomto článku, sú v ňom aj fotografie ako som postupne chudol.

https://zaciatocnici.sk/dusanboorblog/dusan-predstavenie/

Keďže ja keď sa pre niečo zanietim, tak to viem aj trochu prehnať, za 9 mesiacov som schudol až na 78 kg, čo bolo schudnutých spolu 42 kg. Samozrejme som pri tom spálil aj veľa svalovej hmoty, ale veril som že teória o svalovej pamäti nieje mýtus a svalovú hmotu ktorú človek už raz mal vybuduje veľmi rýchlo. Našťastie sa mi to v ďalšom období potvrdilo a v nasledujúcej objemovke sa svalová hmota a sila vrátili veľmi rýchlo späť.

14

15

Sezóna 2011/2012

Na zimu a začiatok jari som zase zaradil objemový tréning, hmotnosť sa mi po ňom zvýšila cca na 96 kg. Keďže som endomorf, mal som na sebe žiaľ zase aj dosť veľa tuku a bolo treba zase zamakať na jeho odstránení. V tejto diete som si skúsil princíp ísť niekoľko dní bez sacharidov a následne 1 sacharidový deň.  S výsledkami som bol spokojný. Dieta trvala do októbra 2012, vážil som po nej zhruba 87kg. Znova prikladám odkaz na článok a fotky.

https://zaciatocnici.sk/dusanboorblog/dusan-sezona-2012/

Po objemovke

305635_3059892741042_1715364798_n

Po diete

024 BW03_02

BW06_02

BW12_02

 

Nový cieľ

Veľa mojich známych, ktorí robili trénerov, alebo sa venovali kulturistike sa ma pýtalo, či chcem niekedy aj súťažiť, keďže mám k cvičeniu a strave taký zanietený prístup. Vtedy som sa začal pohrávať s myšlienkou, že by som si kulturistiku rád skúsil. Veď som o tom sníval už ako mladý chlapec. Keď sa mi to aj nepodarí, bude to pre mňa obrovská motivácia k ďalšiemu zlepšovaniu. Chcel som sa pripraviť na súťaže, ktoré sa mali konať na jeseň 2013. Takže zase začala objemová príprava. Na jar som mal začať chudnúť, ale keďže som mal na kulturistiku stále málo svalovej hmoty, objemová príprava sa predĺžila o ďalšieho pol roka. Čiže chudnúť som začal až koncom roka 2013. Dlhá objemová príprava žiaľ znamenala aj príliš veľa tukových zásob, s odstupom času viem že som na rysovačku potreboval viac času. Napriek tomu som robil maximum, ktoré sa popri mojej práci dalo stíhať. V závere som musel byť dlhšie na služobnej ceste v Nemecku, čo mi prípravu dosť spomalilo a po nej som ochorel. Ako som vyzeral 16 dní pred súťažou si môžete pozrieť tu

https://zaciatocnici.sk/dusanboorblog/16-dni-pred-sutazou/

Záver prípravy a súťaž som popísal zase v tomto článku

https://zaciatocnici.sk/dusanboorblog/posledny-tyzden-pred-sutazou-a-samotna-sutaz/

IMG_2112

IMG_2126

 

Každopádne nič neľutujem, bola to pre mňa obrovská skúsenosť a začiatok novej etapy v mojom cvičení. Viem čo som spravil zle a na čom musím zapracovať. Podstatné bolo konečne sa odhodlať, pripraviť sa a ísť si vyskúšať zasúťažiť. Momentálne sa sústredím na zlepšenie slabých svalových partií a už teraz som začal chudnúť, aj keď do jarných súťaží je ešte pol roka čas. Chcem sa zamerať na čo najlepšiu formu a zatiaľ to vyzerá veľmi sľubne. Môžete mi držať palce, vôbec sa neurazím 🙂

 

Update: tento článok som písal koncom roka 2014, odvtedy sa mi podarilo pripraviť sa na ďalšie súťaže (foto nižšie je z poslednej) a žiaľ sa aj zraniť a zažiť si tak nepríjemnú súčasť športovania.

Dusan01