Gainer

Čo je gainer? Kto by ho mal užívať?

Mali by ho užívať hlavne ľudia, ktorý majú problém s naberaním hmotnosti. Sú to hlavne vysokí ľudia a deti v období 15 – 20 rokov. Ich metabolizmus pracuje rýchlejšie ako u starších ľudí a tak ťažie priberajú. Takýto človek v bežnej potrave len ťažko nájde dostatok kalórii aby pribral. Rýchly metabolizmus s cvičením v posilňovni alebo nejakým iným športom mu to nedovolí. Ďalšiu skupinu tvoria vytrvalostní športovci. Ich metabolizmus nemusí byť rýchly. Ich šport však vyžaduje veľké množstvo energie. Preto títo športovci tiež užívajú gainer. V Gaineri sa nachádzajú sacharidy a bielkoviny. Podiel sacharidov(cukrov) sa v prípravkoch najčastejšie pohybuje na úrovni 60-70%. Bielkovín 10-30%. Jedna dávka predstavuje 50-80g.
[ad#co-2]
Zdroje energie v gaineroch bývajú často zmesou všetkého – rôzne druhy sacharidov a bielkovín živočíšneho, ako aj rastlinného pôvodu.

Kým kvalitu proteínového prípravku určujú predovšetkým obsiahnuté bielkoviny, pri gaineroch sú to cukry. V lacnejších sú ako zdroj použité najmä jednoduché sacharidy ako laktóza a glukóza.
Váha síce pôjde hore rýchlejšie, ale často viac do tukov. U ľudí s problémom pribrať to nezaváži lebo ich rýchli metabolizmus to spáli.

Kvalitné gainery sa skladajú z komplexných sacharidov. Ich zloženie je tak vhodné z hľadiska budovania svalovej hmoty.