Aminokyseliny

Čo sú aminokyseliny? Prečo ich užívať? Kedy ich užívať?

Aminokyseliny predstavujú základný stavebný kameň bielkovín. Sú to bežné látky, ktoré do tela prichádzajú v podobe potravy. Veľa ľudí ani nevie aký význam majú pre telo. Pomáhajú regenerácii svalov napríklad , ale aj mnoho ďalšieho. Veď bielkoviny sa skladajú z aminokyselín a bielkoviny sú základnou stavebnou jednotkou ľudského tela.
Kedy je najlepšie užívať aminokyseliny?
Aminokyseliny sú vhodné takmer vždy. V objemovej fáze nie sú moc potrebné lebo sa v strave nachádza dostatok energie a telo nemá dôvod odbúravať svalovú hmotu. Ak si uvedomíme, že bielkovina sa skladá z aminokyselín, je jasné, že v proteíne je ich dosť. V prípade že telo už prijíma všetko potrebné z bielkovín, samostatné aminokyseliny nemusia byť nevyhnutne potrebné. V lepšom prípade stoja až na druhom mieste.
V ich prospech hovorí rýchla a ľahká vstrebateľnosť. Aby sa bielkoviny rozložili a strávili, potrebuje organizmus istý čas. Pre telo je preto výhodné, ak dostane potrebné látky z rôznych zdrojov.
[ad#co-2]
Má zmysel užívať aminokyseliny počas diéty?
Určite áno. Pri tréningu kde sa športovec snaží schudnúť, majú aminokyseliny väčší význam ako komplexné proteínové prípravky. Častým javom pri chudnutí je strata aktívnej telesnej hmotnosti. Človek sa teší z pohľadu na ručičku váhy, ale stratené kilá nemusia byť tuk. Často sú to žiaľ aj svaly. Rovnaké riziko striehne aj pri rysovacom tréningu športovca, ktorý posilňuje.
Aby nestratil nadobudnuté svaly, je ich potrebné chrániť. Ťažko natrénovaný objem sa dá udržať správnou výživou. Bielkovinový prípravok je výborným zdrojom proteínov. Obsahuje ale aj isté množstvo neželaných tukov a cukrov. V rysovacom tréningu to môže znamenať energiu naviac a prekážku v dosahovaní cieľa.
Naproti tomu aminokyseliny sú čisté a ľahko stráviteľné. Pri rysovacom tréningu, alebo chudnutí, tak dokážu pomôcť udržať získanú svalovú hmotu, za súčasnej straty telesnej hmotnosti z tukových zásob.
Dávkovanie:
Jednorazová dávka je 5-7 gramov, ale hlavne záleží na hmotnosti človeka a intenzity samotného tréningu. Aminokyseliny by sa mali dávkovať  pred a po tréningu, ale tiež nemusia. Môžu sa užívať aj ráno na lačno. Aminokyseliny nemajú žiadne vedľajšie alebo nežiaduce účinky, pokiaľ sa niekoľko násobne neprekračuje.

Funkcie:

Vo všeobecnosti môžeme hovoriť o týchto funkciách aminokyselín:

1. ochrana svalových vlákien pred poškodením a tvorba svalových buniek
2. katalytická (enzýmy)
3. kontrakcia svalových vlákien

4. obranná (protilátky)
5. transportná (hemoglobín)

6. regulačná (hormóny)
7. ochrana svalovej hmoty  počas diéty