Wayne Gretzky – životopis

Už ako 10 ročný, dal Wayne Gretzky hokejovému svetu vedieť, že smeruje do NHL, strelením 378 gólov. V prvom roku juniorského hokeja, v Sault Ste  strelil 70 gólov a pridal 112 asistencí. Neskôr, v 17 rokoch, sa stal profesionálom a ako regrut HA dosiahol za Edmonton Oilers 110 bodov.

Vo svojej prvej NHL sezóne (1979-80) dal Gretzky 51 gólov a 86 asistencí.  Dosiahol rovnaký výsledok ako Marcelo Dionne ale Art Ross Trophy získal Dionne lebo mal vyšší počet gólov.

V ďalších siedmich rokoch bol Gretzky nejlepším strelcom, ale v nasledujúcich 2 rokoch (1987-88 a 1988-89) bol druhý za Mariem Lemieuxem. Potom vyhral znova ďalšie dve sezóny. Mimo to sa v lige umiestnil celkom desaťkrát s najvyšším počtom bodov a bol mnohokrát držiteľom rekordov NHL v počte gólov. Jeho dominantnosť nie je však výsledkom impozantnej postavy, je vysoký 183 cm a váží 81,5 kg.

Gretzky bol nenápadne rýchly korčuliar, ktorý bol až neuveriteľne schopný predvídať rôzné herné situáce. Fenomenálna energia mu umožňovala hrať vo vysokom tempe i v záverečnej fáze zápasu. Gretzky priniesl do NHL nový taktický prvok, ktorý spočíval v tom, že se postavil za bránku protivníka, odkiaľ mohol mať  prehľad o vývoji hry v útočnej zóne a prihrať.

Gretzky pomohol Oliers Stanley Cup vyhrať štyrikrát v priebehu piatich rokov. Gretzky sa v Edmontone stal hokejovým polobohom. Keď ho v roku 1989 majiteľ Oliers Peter Pocklington, ktorý Gretzkyho videl len ako človeka na odpis, predal do Los Angeles Kings, celá zem sa cítila oklamaná.

V Los Angeles sa však Gretzky stal niečím viac ako hokejovým božstvom. Jeho prítomnosť na ľade podnietila mestá s teplým podnebímna na vytvorenie tímov, ktoré mali šancu ísť do NHL.

Wayn Gratzky nebol len človek s obrovským talentom, ale osoba, ktorá dokázala vyburcovať davi a rozvynúť hokej na takú úroveň ako je dnes.