Anabolické steroidy

steroidy, látky, svaly, hmota, posilňovanie, o posilňovaní, svalová, podporné látky

Milí začiatočníci!

Tento článok je určený hlavne vám, ktorí práve začínate alebo ešte len uvažujete nad tým, že začnete s anabolickými steroidmi (resp. akýmkoľvek dopingom). Odporúčam vám prečítať si nasledujúce riadky veľmi pozorne. AS sú lieky používané v medicíne na liečbu a pri zneužívaní v športe nesú so sebou isté riziko. Nie sú to tabletky, ktoré vybudujú za vás postavu a aj keď vám v budovaní môžu pomôcť, hmotu vďaka nim nadobudnutú si po ich vysadení udržíte len istý čas. Preto po AS by mali siahať iba športovci, ktorí už prirodzenou cestou dosiahli svoje maximum a chceli by výsledky svojho snaženia posunúť ďalej. Okrem toho na človeka, ktorý sa cvičeniu už roky venuje a má vybudovaný prirodzený základ, AS pôsobia aj s ďaleko väčším efektom.

Často mi píšu ľudia, ktorí cvičia relatívne krátku dobu (podaktorí sa ešte len chystajú začať) a už by chceli, aby som im poradil niečo, od čoho by pribrali „nejaké“ svaly, prípadne zhodili nahromadený tuk. Tejto skupine „cvičencov“ radím nasledovné. Zabudnite na AS a začnite skutočne cvičiť! Okrem toho si naštudujte niečo aj o strave a začnite sa správne stravovať. Kvalitný a tvrdý tréning a vyvážená strava sú základom pri budovaní postavy. Nepotrebujete žiadne lieky na vybudovanie peknej a vyšportovanej postavy. Na to stačí skutočne iba tréning a strava. Ak si to chcete trochu uľahčiť, kúpte si v obchode s doplnkami výživy nejaký proteinový prípravok. Okrem neho tam môžete nakúpiť aj množstvo iných doplnkov, ktorých účinky síce nie sú porovnateľné s AS, ale zato nemajú vedľajšie účinky a vám môžu pri dosiahnutí vášho cieľa skutočne pomôcť. Skúsený predavač vám určite bude vedieť poradiť vhodný prípravok. Je pravda, že bez AS to pôjde o niečo pomalšie, ale takto nadobudnutú hmotu už tak ľahko nestratíte.

Ďalšiu skupinu, tých ktorí mi často píšu a pre ktorých použitie AS je absolútne nevhodné, tvoria dospievajúci chlapci. Títo by sa mali AS úplne vyvarovať, nakoľko sa ich telo ešte len vyvíja a pri ich použití si môžu okrem iného zastaviť svoj výškový rast a tiež vážne narušiť hormonálnu rovnováhu. Nehrá u nich žiadnu rolu ani to, ako už dlho cvičia. Aj keby v posilňovni „makali“ hoci tri roky a nepatria preto už medzi začínajúcich športovcov, použitie AS je aj tak nevhodné a prakticky aj zbytočné. Prirodzená produkcia testosterónu sa totiž u dospievajúcich chlapcov zvyšuje niekoľkonásobne a svalovú hmotu tak môžu priberať aj bez AS. O použití AS má význam uvažovať až po dosiahnutí aspoň 20. roku života a u výnimočne skoro vyvinutých jedincov maximálne o 2 roky skôr. Absolútne nevhodné je použitie AS pre chlapcov mladších ako 18 rokov.

Ak teda ste mladší ako 18 rokov alebo cvičíte seriózne menej ako dva roky, skutočne si to rozmyslite, či s AS začnete. Nehovorím to preto, že by som vám nedoprial veľké svaly (pre mňa, za mňa, buďte aj ako skrine), ale preto, lebo viem, ako to môže potom dopadnúť.

zdroj: steroidy.szm.com