Alkohol je látka, ktorá má v spoločnosti obrovskú hodnotu. Či už ide o posedenie s kamarátmi pri pivkách alebo pri romantických momentoch s vínkom. Takisto aj tvrdý alkohol je veľmi obľúbenou a častou súčasťou mnohých osláv a pod. Taktiež sa mu nevyhýbajú stopercentne ani športovci a ľudia s pravidelnou fyzickou záťažou.
Mnoho krát sa ma ľudia pýtajú a alkohol ako? Môžem, nemôžem počas pravidelného cvičenia? Alkohol v podobe dvoch štamprlíkov max. prípadne jedného pivka môže mať samozrejme pozitívne účinky v určitých športoch ale čo sa týka cvičenia, tak určite tam pozitívny účinok nie je. A pokiaľ ide o väčšie množstvo tak sa účinok veľmi rýchlo a rapídne mení na negatívny.
Z hľadiska vhodnej regenerácie je alkohol úplne deštruktívny a to najmä v prípadoch veľkých pitkách, kedy človek vypije v priemere 8 štamprlíkov(80-100 g alkoholu). Tu už ide o výraznú opitosť, ktorá má výrazné následky na našu regeneráciu.
Po prvé, výrazne sťahuje vodu z organizmu (dehydratácia) , obsahuje veľké množstvo „prázdnych“ kalórií (žiadne živiny, iba kalórie, ktoré sa rady transformujú na podkožný tuk). Ďalšie následky, ktoré nemožno prehliadnuť pri pití alkoholu počas pravidelných fyzických výkonov:
– Zabraňuje obnove zásob glykogénu
– Zhoršuje hojenie rán, tým že spôsobuje vazodilatáciu ciev (mikrotrhliny na svalových vláknach po fyzickom zaťažení)
– Zhoršuje následný príjem živín na druhý deň (tzv. „opica“ keď je človeku zle a nemá na nič chuť)
– Tlmí stimuláciu hlavných anabolických hormónov – somatotropný hormón, testosterón..
– Pivo obsahuje fytoestrogény, ktoré zvyšujú hladinu ženského hormónu – estrogénu, ktorý má za následok vyššie ukladanie tukov v tzv. „ženských partiách“
To sú najdôležitejšie negatívne účinky, ktoré postihujú každého človeka pri nadmernom pití alkoholu, preto radšej poriadne cvičte a tvorte hormóny šťastia pomocou cvičenia a nie pomocou iných omamných látok, ktoré len zaťažujú organizmus a nevedú k ničomu dobrému.