Aké doplnky výživy zvoliť? – objem 1. časť

Po dlhšej odmlke sme sa rozhodli napísať nový článok ohľadom doplnkov výživy, ktoré môžeme využiť pri naberaní objemu. Deň čo deň dostávame komentáre, e-maily alebo príspevky na fóre ohľadom naberania svalov a objemu pomocou doplnkov výživy.
Dnes by sme si vysvetlili na čo si pri budovaní objemu treba dávať pozor, čo je pre Vás vhodné a ako sám budete vedieť, čo si máte objednať z nášho shopu s výživou pre najlepšie výsledky.

Začali by sme komentármi typu: Som študent, mám málo kilogramov a chcem pribrať. Viete mi poradiť čo mám robiť? Nejaké cviky na nabratie rúk, pŕs. Aké doplnky výživy by som si mal kúpiť? Je tento gainer pre mňa vhodný?…………..

Vždy sa pýtate na to isté a preto Vám chceme poradiť všetkým naraz. Začneme tými istými omáčkami ako vždy.

Objemový tréningový plán:

Treba si zvoliť nejaký objemový tréning, ak chceme ísť do objemu. Tréningové plány na objem nájdete v sekcii tréningové plány- objemové alebo v objemových tréningoch na našej stránke treningoveplany.zaciatocnici.sk
Osobne by som začínajúcim cvičencom odporučil tento tréningový plán s ktorým som i sám začínal.

Objemový jedálniček:

Objemové jedálničky sú celkovo veľmi jednoduché. V objemovom jedálničku sa snažíme jesť veľké množstva potravy z takmer každého druhu. Nevýhodou je na začiatku skonzumovať také množstvo potravy na ktoré nie sme zvyknutí. Treba jesť pravidelne vo veľkých dávkach. Treba sa však jednému vyhýbať a to je absolútna presýtenosť, kedy Vás brucho bude bolieť aj niekoľko hodín a  vy do seba nebudete môcť nič ďalšie dať. Snažte sa jesť tak aby ste denne skonzumovali 5-7 jedál.

Vyhýbajte sa:

pečivu –  ak pečivo tak len tmavé
osladené bublinkové vody najlepší a najkvalitnejší zdroj tekutín je čistá voda (z čistej vody sa vytvárajú svaly)
sladkostiobsahujú zbytočné tuky a sacharidy, ktorú sú nám na príťaž, radšej jedzte ovocie
fastfoodyi keď si môžete povedať, že v objeme je to vhodné nie je tomu tak, vy potrebujete kvalitné zdroje

Doporučujeme konzumovať:

mäso(odporúčam hlavne kuracinu, morčacinu a hovädzie)kvalitný zdroj bielkovín pre kvalitu a rast našich svalov
rybyzdroj kvalitných bielkovín a slúži ako alternatíva mäsa
ryža,zemiaky,cestovinyprodukty s vysokým obsahom sacharidov pre podporu rastu svalovej hmoty a dodávaniu energie svalom na tréning
ovociezdroj kvalitných sacharidov bez zbytočných tukov a vitamínov pre lepšiu imunitu
tvaroh,mliekozdroj kvalitných bielkovín, ktoré sú vhodné hlavne konzumovať pred spaním pre ich pomalšiu vstrebatelnosť
ovsené vločkyvhodné na raňajky ako zdroj sacharidov, vitamínov a vlákniny

Aké doplnky výživy zvoliť počas objemu?

Tak konečne sa dostávame k podstate tohto článku a to je výber tých najlepších doplnkov výživy, ktoré sú pre Vás vhodné. Základom pri budovaní objemu je viac kalórii prijať ako spáliť. Najväčší problém majú s tým študenti vo veku 14-21 rokov, ktorých môžeme nazývať ektomorfi. Títo ľudia však nemusia spadať len do tejto vekovej hranice, ale sú to i športovci, ktorí každý deň trénujú, ale i obyčajní ľudia nad 21 rokov.

Ich základným problémom je , že čo priberú, to aj hneď schudnú. Takýmto ľuďom dopomáha gainer, ktorý obsahuje veľké množstvo sacharidov. Tieto sacharidy doplnia Váš cukor v tele aby sme všetok nespálili. Niektorým ľuďom by som odporúčal gainer dávkovať i niekoľko krát za deň, ak majú príliš rýchly metabolizmus a spália i povedzme jednu dávku gaineru.

Ako si vybrať gainer?

Extrémny ektomorf

Na trhu je veľké množstvo gainerov od rôznych značiek. Líšia sa hlavne zložením a cenou. Pre ľudí, ktorí majú extrémny problém pribrať odporúčam i lacné gainery, ktoré obsahujú hlavne jednoduché cukry. O týchto gaineroch sa niekedy hovorí ako keby, že do seba sypete len čistý cukor. To však extrémnym ektomorfom nevadí lebo oni cukor spaľujú rýchlo. U týchto typoch ľudí sa treba zamerať hlavne na kvantitu a nie kvalitu. Keď však máte eurá naviac, kvantita a zároveň kvalita je to najlepšie riešenie.

Príklad takéhoto gaineru: lacný gainer na objem megabol

Ektomorf s nejakými pozitívnymi výsledkami

Do tejto skupiny zaraďujeme ľudí, ktorí už pribrali nejaké to kilo a nemajú až tak rýchly metabolizmus. Týmto ľuďom odporúčam už strednú alebo najvyššiu kvalitu sacharidov, ktoré sú zložené s jednoduchých a zložených cukrov. Takéto cukry sa uvoľňujú v tele postupne. Jednoduché cukry, hneď po konzumácii a zložené postupne aby malo telo pravidelnú zásobu cukru. Tu už neodporúčam zbytočne dávkovať gainer niekoľko krát za deň. Stačí jeden až dvakrát za deň. Tu už sa treba zamerať na už spomínanú kvalitu.

Príklad takéhoto gaineru: gainer strednej až vysokej kvality biotech

Človek, ktorý chce pribrať a nie je ektomorf

Takýmto ľuďom odporúčam len gainery najvyššej kvality lebo všetko čo skonzumujú sa im ukladá. Nepotrebujú zbytočné jednoduché cukry aby im hneď išli do tukov. Vhodným gainerom pre tento typ ľudí je komplexný gainer, ktorý obsahuje veľké množstvo aminokyselín, kreatínu a bielkovín. Vtedy dostávate do seba zaručenú kvalitu.

Príklad takéhoto gaineru:  komplexný gainer najvyššej kvality od brutalu

Ako si vybrať proteín?

Pri objemovej fáze nepotrebujeme čo najvyšší príjem bielkovín z proteínu. Stačia nám aj 60-70% proteíny, ktoré nie sú až tak drahé. Radšej si ušetríme peniaze a tieto vložíme do proteínu počas rysovačky a diéty. Proteíny sú pre Vás vhodné ako zdroj ďalších bielkovín a  obsahujú aminokyseliny, ktoré Vám pomáhajú pri regenerácii. Proteín je vhodné konzumovať pred tréningom alebo po ňom. Záleží to od zloženia proteínu. Ako Váš proteín dávkovať, nájdete vždy na obale. Kvalitným proteínom nič neskazíte, ale ej na Vás, koľko chcete do toho investovať 🙂
Aby ste zistili koľko má Váš proteín bielkovín v jednej dávke, pozrite nutričné hodnoty na obale. mali by tam byť gramy určené pre jednu dávku a 100g. Pri 100g výrobku budete mať nap. 65g bielkovín. To znamená, že je Váš proteín 65%. V jednej dávke budete mať teda 65% bielkovín.

Príklad takéhoto proteínu: 70% proteín od biotechu

 

Dnešný objemový diel máme za sebou. Už onedlho pribudne 2. diel, ktorý nám priblíži aj iné doplnky výživy, ktoré sú vhodné počas objemovky. Teším sa na vaše komenty a lajky.