Test predtréningových stimulantov

Toto porovnanie a test 9 predtréningových stimulantov pre nás robil Pavol Šebo.

 

Cieľom tohto porovnania je zistiť najvhodnejší predtréningový stimulant pre mňa a ľudí s podobným typom postavy. Čo si predstavujem pod pojmom najvhodnejší? Podľa dôležitosti by som zoradil atribúty daného víťazného stimulantu takto: 1. Energia/výkon/nabudenie 2. Výdrž 3. Sústredenie 4. Chuť 5. Rozpustnosť.

Pre každé testovanie som sa snažil dodržovať tie isté podmienky. Môj typ postavy: Ektomorf, 74kg, 180cm, 25 rokov. BMI: 22.

 

Brutal NOVA

Pri dávkovaní som postupoval podľa popisu a rozmiešal obsah so 400ml vody. Tento mix som následne asi 20 minút pred tréningom vypil. Prášok sa celkom rýchlo rozpustil, nezostali žiadne hrudky. Chuťovo mi tento stimulant stále niečo pripomínal, ale nevedel som prísť na to čo :). Nebol nijako extra výrazný a pil sa mi bez problémov. Aj keď kamarát po pričuchnutí mal určité výhrady, mne to nijako neprekážalo. Po vypití som nepociťoval žiadne výrazne príznaky, ako to niekedy býva. Žiadny zvýšený tep, nervozita, sčervenanie pokožky, ani nič podobné sa nekonalo. Po začatí fyzickej aktivity som sa začal pomaly dostávať do formy. Prvky mi išli jednoducho, cítil som, že mám dostatok energie.

Keď sa porovnám s kamarátom(podobný typ postavy), ktorý cvičil rovnaké cviky v tom istom slede aj počte, ale bez predtréningového stimulantu. Musím skonštatovať, že som mal energie podstatne viacej. Celý tréning trval približne 150 minút pričom, kamarátovi dochádzala energia už po 70 minútach. Ja som prvé príznaky poklesu aktivity začal pociťovať až po 90 minútach, ale miernejšie. Ako som už na začiatku spomínal, pre mňa je najdôležitejšie to extra množstvo energie, ktoré mi môže daný prípravok poskytnúť. Keďže typ môjho tréningu je skôr zameraný na výbušnosť, okamžitú silu, rýchlosť a vytrvalosť, je to logická voľba. Tréning ubehol ako voda a ešte aj po jeho skončení som mal chuť niečo robiť. Únava už síce bola trochu cítiť, sila stále na dobrej úrovni. Počkám samozrejme na ostatné, pre porovnanie, ale môžem už teraz povedať, že sa nejedná o nijaké placebo. Stimulant funguje, a to dobre.

 

Celkové hodnotenie kvality tréningu s Brutal NOVA: 8/10

brutal-nova-320g--biotech

http://obchod.zaciatocnici.sk/praskovy-nitrix-oxid-brutal-n-o-v-a-320g-p612

 

Biotech Nitrox Therapy

Prvé čo ma celkom milo prekvapilo bola chuť. Príchuť peach, teda broskyňa bola podľa mňa chutná a nápoj sa mi pil veľmi dobre. Po vypití dávky som tréning začal klasicky, zahrievaním a dynamickým strečingom. Na radu prišli prvé cviky, opakovania. Cítil som sa fajn, avšak nijak extra nabudený, ani silný. Pokračoval som teda s cvičením. Tréning som ukončil po cca 100 minútach s tým, že sa mi už moc nechcelo. Energia by síce ešte bola, avšak psychicky som sa cítil unavený, nezaujatý cvičením, akoby unudený. Žiadne napumpovanie ani zvýšené úrovne energie som nepociťoval. Úroveň cvičenia nebola zlá, skôr taká priemerná. Svojou bežnosťou mi propomínala každodenný tréning bez stimulantov.

 

Celkové hodnotenie kvality tréningu s Nitrox Therapy: 5/10

nitrox_therapy1

http://obchod.zaciatocnici.sk/biotech-new-nitrox-therapy-680g-p1164

http://obchod.zaciatocnici.sk/biotech-new-nitrox-therapy-340g-p1217

http://obchod.zaciatocnici.sk/biotech-new-nitrox-therapy-17g-jedna-davka-p1208

 

Scitec Hot Blood

S prípravkom Hot Blood som mal skúsenosti už pred testom, takže som vedel, že funguje a podľa toho som mal aj svoje očakávania nastavené celkom vysoko. Ale začneme pekne poporiadku. Po skombinovaní prášku s vodou sa voda veľmi rýchlo zafarbila na diabolskú červenú, čo bolo pre mňa signálom hardcore tréningu. Rozpustnosť v poriadku, chuťovo taký priemer. Nedalo by sa povedať, že by bol vyložené zlý. Ale tá „umelohmotná“ chuť nemusí byť úplne každému po chuti. Každopádne ja stojím o výsledky a keby to aj chutilo ako surový zázvor tak to vypijem v očakávaniach skvelých výkonov(všeobecne predsa v gastronómií platí, že čím horšia chuť, tým lepšie a zdravšie látky pre organizmus a vice versa). Nič proti zázvoru samozrejme… Po vypití čarovného nápoja a začatí fyzickej aktivity som nič neobvyklé necítil. Cvičilo sa mi v poriadku. Dokonca som mal chvíľu pocit, že som nabudený. To po chvíli odišlo a tréning sa začal pomaly naťahovať. Docvičil som v celku spokojný, nie však natoľko aby som Hot Blood označil za nejaký mimoriadny prípravok.

 

Celkové hodnotenie kvality tréningu s Hot Blood: 7/10

scitec_hot_blood

http://obchod.zaciatocnici.sk/scitec-hot-blood-2-0-p1246

 

BSN NO Explode

No-xplode mix s vodou sa pil v pohode aj keď, znova, umelá chuť nemusí byť úplne každému po chuti. Tentokrát bol tento pocit ešte aj umocnený výraznou sladkou chuťou. Po vypití ma však tento stimulant celkom prekvapil pretože už po pár minútach som sa začínal cítiť nabudený. Vlastne, začal som cvičiť a pritom som celkom zabudol na nejaké zahrievanie, alebo strečing ako býva zvykom. A vôbec mi to nechýbalo! Po pár cvikoch a pokusoch mi bolo jasné, že sa mi bude cvičiť dobre. Tak aj bolo, počas následujúcich 80 minút som išiel ako mašina. Nepociťoval som potrebu zastaviť a oddýchnuť si a tak som pokračoval s malými pauzami na 80% až 90% výkonu celých 80 minút. Potom však nastala recesia. A to rýchlo. Pravdepodobne som to s tou intenzitou zaťaženia prehnal. Po uplynutí vyššie spomínaného časového úseku som si musel sadnúť a odpočinúť si. Začínal som totiž striedmo pociťovať bolesť, či preťaženie v krížovej oblasti chrbta a takisto v nohách. Bolesť pozvoľna prešla, avšak tréning bol u konca. Pokračovať som už nemal v úmysle a tak som sa pobral domov. Ak by som to mal zhodnotiť. Nabudenie a výkon veľmi slušne, výdrž už nie až tak.

 

Celkové hodnotenie kvality tréningu s NO-xplode: 7/10

bsn_no-explode

 

Dorian Yates NOXPUMP

Dorian Yates a jeho vlastná predtréningová formula. Hneď prvé čo ma dosť prekvapilo bola silná „umelo-sladká“ chuť. Nápoj sa mi moc dobre nepil a príchuť fruit punch je ozaj ako taký „punch“ teda úder na chuťové poháriky. Nuž čo, ide nám o výsledky. Tréning som začal zľahka, zahrievaním, nejakým strečingom a skákaním. Po chvíli som sa cítil vcelku pripravený tak som začal s hlavnou časťou tréningu. Únava ma začala prenasledovať už asi po 60 minútach a tak som spomalil tempo. Čo sa týka kvality tréningu, nemôžem povedať, že by ma NOXPUMP nejako extra presvedčil. Uznávam, že sa mi cvičilo vcelku fajn, ale podľa môjho názoru však nie až na takej úrovni ako by som očakával(ja hľadám naozaj to naj). Preto, osobne by som siahol po niečom silnejšom. Toto hodnotenie je samozrejme maximálne subjektívne. Výsledky nie je možné posudzovať ako konečné. Každému funguje niečo iné a tak to treba aj brať.

Celkové hodnotenie kvality tréningu s NOXPUMP: 6/10

ultimate-nox-pump-dmaa

http://obchod.zaciatocnici.sk/dorian-yates-ultimate-nox-pump-dmaa-free-450g-p1422

http://obchod.zaciatocnici.sk/dorian-yates-ultimate-nox-pump-p1167

 

Megabol NITROX

Poľské produkty sú vo všeobecnosti známe svojou nekvalitou. Potvrdí to aj tento prípravok od poľského Megabolu? Bohužiaľ, asi áno. Chuťovo ako taká lacná šumienka, výsledkovo obdobne. Neviem, teda o čom svedčí úroveň produktov Megabolu, avšak Nitrox ma určite nepresvedčil. Pri cvičení som necítil vôbec nič. Tréning som predčasne ukončil, lebo sa mi už absolútne nechcelo. Myslím, že takúto vizitku by nechcel veru zanechať žiadny predtréningový stimulant.

Celkové hodnotenie kvality tréningu s Nitrox: 3/10

megabol_nitrox

http://obchod.zaciatocnici.sk/megabol-nitrox-18g-1-davka-p1195

 

IHS THERMO PUMP

Ďalší poľský produkt, tentokrát značky IronHorseSeries. Najväčšie prekvapenie testu, ale poďme pekne poporiadku. Chuť Thermo Pump mi celkovo vyhovovala a myslím, že patrí medzi tie chutnejšie nápoje. Tréning som začal tradične s rozohrievaním a dynamickým strečingom. Následovali prvé cviky. Zo začiatku som nič také necítil. Cvičilo sa mi ale bez námahy, jednoducho a efektívne. Začal som teda pridávať na intenzite a náročnosti. Neviem či som bol po celý čas na vrchole výkonnosti, každopádne miera udržateľnosti výkonu bola vysoko. Celý tréning trval 60 minút, avšak energie som mal stále dostatok a nechcelo sa mi z telocvične odísť. V najlepšom treba skončiť. Tak sa aspoň vraví a tak som odchádzal s pocitom spokojnosti nad dobre zacvičeným tréningom.

 

Celkové hodnotenie kvality tréningu s Thermo Pump: 9/10

iron_horse_thermo_pump

http://obchod.zaciatocnici.sk/iron-horse-thermo-pump-1-davka-p1129

 

Stacker 2 RUSH (pôvodná verzia)

Ospevovaný ako „najsilnejšia stimulačná zložka“, či „hardcore doplnok“. Ak naozaj existuje také množstvo ľudí, ktorí sú takéhoto názoru, ja medzi nich nepatrím. V poriadku, tréning s týmto doplnkom nebol zlý, nemal som nejaké veľké pauzy. Ale prívaly energie a adrenalínu ako sľubuje reklamný slogan som určite nepociťoval. Aj keď zvyšovaním adrenalínu, môžeme dosiahnuť zvýšenie výkonu, športovci podrobujúci sa práve dopingovým testom, zrejme touto skutočnosťou nadšení príliš nebudú. My ostatní, nepodrobujúci sa dopingovým testom, môžeme tento stimulant bez problémov používať. Podľa skúseností iných ľudí, čo som teda vyrozumel bolo, že výsledky, ako u mnohých vecí sú veľmi subjektívne. Niekomu to funguje, niekomu nie. Ja sa pravdepodobne radím do tej druhej skupiny. Aj keď počas tréningu, zvýšenie adrenalínu zaznamenám, nejedná sa o nejaké výrazné hodnoty, ktoré by v značnej miere posúvali výkon vpred.

 

Celkové hodnotenie kvality tréningu s RUSH Stacker 2: 6/10

stacker2_rush

 

Activlab NO Muscle Pump

NO Muscle Pump od Activlabu sa pýši vlastnosťami ako zvyšovanie produkcie NO, napumpovanie svalstva, lepší transport nutričných ingrediencií do svalov, či skrátený čas regenerácie. Čiže taká klasika medzi týmito produktami. Pretože, povedzme si úprimne, ktorý produkt toto z tejto kategórie toto nespĺňa? V menšom či väčšom množstve každý produkt. Našou úlohou však je zistiť práve tieto rozdiely. Oddeliť od seba tú početnú skupinu priemerných od tej menej početnej skupiny lepších anabolizérov, či stimulantov. Kam sa radí práve Muscle Pump od Activlabu? Bohužial, práve do tej viac početnej skupiny. Tréning s ním nebol nijaký výrazný, napumpovanosť chabá, stimulácia a energia priemer, chuťovo podobne.

 

Celkové hodnotenie kvality tréningu s NO Muscle Pump: 5/10

activlab-no-muscle-pump-750g

http://obchod.zaciatocnici.sk/activlab-no-muscle-pump-750-g-p1176

 

Záverečné zhodnotenie: Ako víťaz môjho testu podľa výšky hodnotenia vychádza Thermo Pump s hodnotením 9/10. U mňa celkom zaslúžené víťazstvo. Určite som zvedavý na Dušanov test a jeho výsledky. Nemám tomuto produktu, čo sa týka kvality a intenzity s akou mi dopomohol, čo vytknúť. Avšak myslím, že taká Brutal NOVA na tom výkonovo bude obdobne, aj keď má povedzme „len“ 8/10. Druhé miesto v tomto teste si takisto ako moje odporúčanie jednoznačne zaslúži. Na tretie miesto by som zaradil NO-xplode, prípadne Hot Blood. Obe s rovnakým hodnotením 7/10. Myslím, že sa jedná o produkty s reálnymi výsledkami a ich kúpou chybu nespravíte.

 

 

Pavol Šebo

kaskadér, freerunner, tricker

www.pavolsebo.eu