Slovensko – Nemecko 1:2

Traja najlepší hráči Slovenska na šampionáte - Budaj, Sekera, ČiernikSlovenskí reprezentanti nastúpili do svojho posledného zápasu osemfinálovej skupiny s nožom na krku. Jedine víťazstvo nad domácou reprezentáciou mohlo našim zabezpečiť účasť vo štvrťfinále. Čakal nás však súper veľmi zdatný – Nemecko.

Nemecké mužstvo disponovalo viacerými skúsenými hráčmi i talentovanými mladíkmi. Najväčšou hviezdou výberu Uweho Kruppa je nepochybne Christian Ehrhoff, obranca Vancouveru Canucks a spoluhráč nášho Pavla Demitru. Oporou v bránke sa počas šampionátu stal 24-ročný gólman Augsburgu Dennis Endras. Nemci túžili zopakovať si štvrťfinálovú účasť po dlhých siedmych rokoch v domácom prostredí.

Zápas, ktorý nemal favorita, začali naši s pozmenenými útočnými formáciami a s navrátilcom Stanom Gronom. Už v prvej minúte nasadili rozhodcovia na našich reprezentantov veľmi prísny meter a Marek Svatoš si musel odpykať dve trestné minúty. Nemci však ukázali, prečo sú vo využívaní presiloviek na poslednom mieste na tomto šampionáte a početnú výhodu nevyužili. Nemuseli však ľutovať, pretože v 8.minúte naša obrana zaspala a Alexander Barta z prvej strely na bránu prekonal Petra Budaja. Ivan Majeský sa potom snažil nabudiť mužstvo tvrdým bodyčekom na nemeckého hráča, ale trestná lavica slovenskej reprezentácie sa v prvej tretine ešte dvakrát zaplnila, pričom o dvoch vylúčeniach z troch v prvej tretine by sa dalo polemizovať. Druhý gól Nemcov pridal Ullman, jeho gól však padol po skrumáži, pri ktorej ležal nemecký hráč v bránkovisku a Budajova bránka bola posunutá. Druhú tretinu začali Slováci aktívnejšie, ale nevyužité šance Šatana či Čiernika potrestal v 25.minúte skúsený Daniel Kreutzer. Naši obrancovia sa zamotali za vlastnou bránou a krídelník Düsseldorfu sám pred Budajom nezaváhal a zužitkoval prihrávku hráča zápasu Bartu. V závere druhej tretiny dostali naši šancu hrať štyri minúty v početnej výhode po hokejke v tvári kapitána Lintnera, nedokázali si však vypracovať žiadny tlak na nemeckú bránku. Už v závere vylúčenia nemeckého hráča sa krásne uvoľnil Marek Svatoš a zavesil puk pod hornú žŕdku. Zdalo sa, že gól do šatne slovenskú reprezentáciu nakopne do zvýšenej aktivity, opak bol však pravdou. Nemeckí hráči, povzbudzovaní početnou domácou kulisou, nás nepúšťali vôbec do zakončenia, o čom svedčia len dve strely na Endrasa vyslané za 18 minút tretej tretiny. Slovenská reprezentácia si dokázala vynútiť v závere tlak, tréner Hanlon stiahol z hry brankára Budaja, ale ani záverečná power-play nepriniesla vytúžení vyrovnávajúci gól.

Slováci tak svoje účinkovanie ukončili, tak ako pred rokom, pred štvrťfinálovými bránami. Treba povedať, že húževnatí Nemci viac chceli, viac korčuľovali, bojovali a boli lepší vo všetkých herných činnostiach. Ich postup do štvrťfinále je určite zaslúžený a svojou nepríjemnou hrou ešte môžu zaskočiť aj niektorého z favoritov turnaja. Naše mužstvo nedokázalo ani v tomto zápase nadviazať na dobré výkony zo základnej skupiny. Postupom do osemfinálovej časti turnaja akoby sa naplnili ambície tohto mladého mužstva. Obrovským problémom Slovákov bolo zakončenie, do ktorého sa aj tak dostávali len sporadicky. Nemci nám dnes ukázali, ako sa hrá moderný hokej. Okamžite po prekročení modrej čiary všetky puky smerovali na našu bránku a Nemci sa ich snažili za každú cenu pretlačiť za chrbát nášho brankára. Štvrťfinálový sen slovenskej reprezentácie sa rozplynul. Rozlúčili sme sa s Laxness Arenou prehrou. So cťou, s vypätím síl do poslednej minúte, ale s prehrou. Slovenským fanúšikom nezostáva nič iné, len si vychutnať boje o medaily, do ktorých postúpilo osem najlepších mužstiev po zásluhe a dúfať, že na rok, v domácom prostredí, to bude lepšie…

Tri hviezdy zápasu z tímu Slovenska:

  1. Marek Svatoš
  2. Ivan Čiernik
  3. Michal Macho