Neúplné opakovania sa využívajú na viacero druhov cvičenia. Používajú sa hlavne pri objemovom tréningu, silovom tréningu či stagnácii svalov.
Čo sú neúplné opakovania?
Väčšina z Vás sa už určite stretla pri cvičení s činkami alebo strojmi so záťažou, ktorá sa Vám spočiatku zdala ľahká, ale pri posledných opakovaniach ste ju už nemohli zdvihnúť.
Napríklad na scotovej lavičke cvičíte biceps. Pri začiatočných opakovaniach vystierate ruku úplne, keď však prídu posledné opakovania nemáte dostatok sily túto váhu zdvihnúť. Väčšinou si pomôžete druhou rukou, ale môžete to urobiť aj inak. Ruku nebudete vystierať úplne, ale len čiastočne. Takto nebudete potrebovať pomoc druhej ruky alebo sparing partnera. Tento spôsob nazývame neúplné opakovanie.
Pri stagnácii využívame tento spôsob pre zdvihnutie vyšších závaží tým, že cvičíme s vyššími váhami daný cvik. Cvik si rozdelíme však na viac častí a tieto postupne precvičujeme. Najčastejšie daný cvik rozdeľujeme na 2 časti.
Po nejakom čase týmto spôsobom budete môcť daný cvik precvičiť úplným rozsahom s váhou s ktorou ste robili neúplné opakovania. Takto zvýšite svoju silu a dostanete svoje svaly zo stagnácie.
Neúplné opakovania by sa nemali využívať často. Optimálne je ich využitie raz do týždňa.
Pri objemovom tréningu sa využívajú neúplné opakovania hlavne na drepy a benchpress, preto je dobré poriadne rozohriatie svalov.
Pri tvarovacom tréningu sa taktiež využívajú neúplné opakovania. Hlavne pri izolovaných cvikoch.
Ak Vás pri neúplných sériach pália svaly tak je to v poriadku.