Arménsko vs. Slovensko 3:1

Slovenský šport má jednu veľkú chybu. Nemá športový kanál. A keď ho mal, tak tam nič nešlo. Aj dnešný futbal mohlo vidieť takmer len sotva 280-tisíc ľudí. Našťastie pár hodín pred výkopom sa všetky strany dohodli, že zápas bude vysielaný aj na verejne dostupnej televízii.

Už na začiatku som mal pocit, že táto televízia  nebola najšťastnejší výber. Už pri pársekundovom štúdiu prišla vec mne strašne iritujúca – a to položenie otázky komentátora Daniela Otčenáša smerujúca na hosťa Mariána Zemana, za ktorou nebol otáznik ale bodka. Nuž a druhá vec bola reklama – okamžite po hymnách (aj keď na tú arménsku sme si museli počkať). Začal som sa báť, či nebudú reklamy aj počas zápasu…

Nikdy som neobľuboval Marcela Merčiaka ako komentátora, no keď som počul Daniela Očenáša, musím povedať, že som i ja zažiadal Boha o zapnutie Merčiakových komentárov. Nič v zlom, ale povedať niekoľkokrát počas zápasu o zápase s Macedónskom iba vetu: „Ťažký pôrod so šťastným koncom,” to už ťahá uši. Navyše, keď už od Macedónska ušiel i zápas s Ruskom a hráme s Arménskom… Čo nás už po zápase s Macedónskom…?

Dnes už to žiaľ nebol „ťažký pôrod so šťastným koncom”. Dnes to bol, s prepáčením, ťažký potrat s nešťastným koncom… No čo sa týka zápasu samotného, Arménci hrali celý zápas úspešne na dlhé pasy za našu obranu, kde si úspešne nabiehali mnohí Arménci, najmä hrotový útočník Yura Movsisyan, ktorý sa napokon aj dočkal úvodného gólu. Na jednu z mnohých lôpt za obranu reagoval len on a Miroslav Karhan, ktorý už nestihol včas došprintovať a prehrávali sme 0:1.

Každý si však vydýchol v 35.minúte, keď sme vyrovnali. Nepatrím k práve obľúbencom Vladimíra Weissa mladšieho, ale spoločne s Karhanom a Stochom patril syn nášho trénera medzi našich najlepších hráčov. Hneď po inkasovanom góle sa snažil preštrikovať, obklopený päťčlennov obranou Arménska, avšak neúspešne. No v minúte tridsiatej piatej sa k nemu dostala lopta, ktorú netrafila naša hviezda Marek Hamšík a cez trojicu arménskych hráčov si vynikajúcim spôsobom pripravil loptu na strelu milimetrovými posunmi lopty. A Arméncom sa pripomenul zápas s Macedónskom, kde vyhrávali 1:0 aj 2:1, no napokon len remizovali 2:2.

Po skončení prvého polčasu sme sa okamžite dozvedeli, že sa prenos vypína a nasledujú Prvé televízne noviny. To znamenalo desiatky reklám a potom o niečo málo kratšie televízne noviny… A potom zase reklamy, vďaka ktorým sme nestihli začiatok druhého polčasu.

Ten spomínaný zápas Arménska s Macedónskom sme si však pripomínali aj my, a to v 50.minúte, keď sme opäť dostali gól. Strelu jedhého z Arméncov Mucha iba vyrazil a Martin Škrteľ školácky neodkopol loptu a ani nezabránil Ghazaryanovi k dorážke na gól. A prehrávali sme opäť. 1:2.

Ak by ste čakali, že budem v scenári zápasu Arménska a Macedónska pokračovať, čakali ste márne. Naši futbalisti absolútne nezvládli ani defenzívnu stránku, ani ofenzívnu a ani prechod medzi nimi. Brankár Arménska sa ani náhodou nepredviedol, no naozaj za to nemohol – jediná ozajstná strela na bránu skončila gólom a potom už zasahoval iba raz pri hlavičke Kornela Salátu.

Našim reprezentantom dnešný zápas úplne nevyšiel a aspoň vieme, ako to vyzerá, keď sa skombinuje šťastie Arméncov a nešťastie Slovákov. Malou zaujímavosťou je však to, že ako sme v minulej kvalifikácii dvakrát zakopli na Slovincoch z piateho koša, tak sme teraz prvýkrát zakopli o Arméncoch z piateho koša. Vec sa však má tak, že Poliaci a Česi boli o niečo prijateľnejší súperi, ako momentálne Rusi a Íri…

Slováci ani zďaleka nepredviedli výkon a nasadenie tímu, čo sa dostal do štvrťfinále na majstrovstvách sveta. Skôr to pripomínalo reprezentáciu za čias Galisa či Kociana. Dúfajme však, že pri lete Jerevan – Žilina našich reprezentantov dostanú z kŕču všetci možní – svätí aj členovia reprezentačného tímu a že si Pod Dubňom v zápase proti Írsku vynahradíme túto prehru v Arménsku. Ako by sme ohodnotili hráčov, čo hrali dnes…?

JÁN MUCHA → 2
– Náš brankár síce nestojí v bráne tak často, ako minulú sezónu a možno práve preto sme dnes prehrali. „Jasličky”, ktoré dostal pri prvom góle v podstate rozhodli zápas a hráči v poli boli po góle ešte zaskočenejší ako pred ním. Prsty práveže nemal aj pri druhom góle. Za tretí gól ho už viniť nemôžeme. V zápase nás však veľakrát aj zachránil od väčšieho debaklu.

PETER PEKARÍK → 2/3
– Hráč úradujúceho nemeckého majstra v reprezentácii dnes nepriedviedol zlý zápas. Počas zápasu hodil azda najviac autov, tie našťastie boli presné a jeho rozohrávky tiež neboli najhoršie. Jeho priemerný výkon však Slovákom tiež dvakrát nepomohol…

MARTIN ŠKRTEĽ → 4/5
– Zrejme po kapitánovi náš najznámejší hráč, stopér anglického Liverpoolu, hral v takom kŕči, ako v súčastnosti celý jeho klub a dnes aj reprezentácia. Zbytočná žltá karta v strede poľa nášmu stopérovi zahatala štart v dôležitom zápase proti Írsku a pri mnohých zápasnickych obranných súbojoch môžeme Bohu a talianskemu rozhodcovi poďakovať, že sme zápas dokončili s jedenástimi hráčmi. Účel však svätí prostriedky a veľakrát vďaka tomu Martin Škrteľ zabránil útoku Arménska. Jeho chyby žiaľ boli pri všetkých góloch Arménska.

KORNEL SALÁTA → 5
– Ak by sa hodnotila rozohrávka, päťka by bola ešte priveľmi milosrdná. Pri dnešnom výkone Kornela Salátu je až škoda, že nám taliansky rozhodca pred zápasom s Írskom nevykartoval všetkých stopérov. Okrem jedného dobrého obranného zákroku Kornel Saláta cúval pred každým útokom súpera a ani raz nedokázal získať loptu. A už vôbec nie rozohrať… Jeho výkon sa dá ťažko označiť inak, ako slovom katastrofa.

RADOVAN ZABAVNÍK → 3/4
– Náš krajný obranca sa snažil byť tvrdý a presný, no asi nečakal, že Arménci budú a aj boli ešte tvrdší a presnejší. Zabavník Slovensko v zápase nijak neposilnil a jeho výkon v dnešnom zápase nemožno hodnotiť lepšie ako jeho horší priemer.

MIROSLAV KARHAN → 1
– Miro bol príkladným hráčom Slovenska, no tiež sa nevyhol chybám. Jeho výkon v strede poľa ovplyvnila aj situácia, že musel výrazne pomáhať Škrteľovi a Salátovi v rozohrávke. Jeho ofenzívne i defenzívne cítenie však bolo veľmi dobré, plus má aj za duchaprítomnosť pri prvom góle, na ktorý reagoval azda ako jediný Slovák na ihrisku. Žiaľ, nestihol gólu zabrániť, ale urobil pre to všetko, čo bolo v jeho silách.

KAMIL KOPÚNEK → 3
– Trnavský stredopoliar v zápase nijak nevynikal, no nedá sa ani povedať, že by zápasu nejak extra poškodila jeho prítomnosť. Kamil sa snažil, nezdalo sa však, že by urobil všetko, čo bolo v jeho silách. Prispel k zbytočným faulom v strede poľa a nimi spomaľoval až zastavoval slovenské útoky, ktorých už i tak bolo sakramentsky málo.

MAREK HAMŠÍK → 3
– Náš kapitán bol priveľmi obhajovaný spolukomentátorom zápasu Mariánom Zemanom. Čo sa však týka zápasu samotného, Marek Hamšík bol ústrednou postavou, ktorá nemala svoj deň. Lopty mu odskakovali, ako len mohli, prihrávky tiež neboli najpresnejšie, hýril však pohybom a určite nebol najhorším hráčom zápasu. No ani najlepším.

MIROSLAV STOCH → 1
– Záložník tureckého vicemajstra Fenerbahce Istanbul ukázal, že je tým naozajstným ofenzívnym ťahúňom slovenskej reprezentácie. Rozbehol veľa útokov a jeho zranenie bolo možno hlavnou príčinou toho, že sme tento zápas prehrali. Presné boli, nezvyčajne, aj jeho priame kopy.

VLADIMÍR WEISS → 1
– Aj náš druhý mladý hráč si za dnešný výkon zaslúži jednotku. Kmeňový hráč Manchestru City, v súčastnosti na hosťovaní v škótskom Rangers, bol veľkým ťahúňom našej ofenzívy. Jeho perfektný gól bol žiaľ jediným v zápase, predviedol však ďalšie tri pekné výpady, žiaľ, mohol to väčšinou vyriešiť nahrávkou, keďže v okolí bol aj iný slovenský hráč. Na to však asi hráč v zápale „fintičiek” nemyslí. Škoda. Keby mu však vyšlo to, čo urobiť chcel, bol by hviezdou zápasu…

STANISLAV ŠESTÁK → 3
– Náš jediný hrotový útočník čakal na loptu vpredu, žiaľ pri tak „častých” útokoch našich reprezentantov nám Šesták nemal čo ukázať. Niekedy si prišiel po loptu do stredu poľa až obrany, za čo si zaslúži plus, hádka s arménskym brankárom po tom ako Šesták zbytočne (našťastie bez následkov) dokončil jeden z mála útokov, mu priniesla mínus. Vykrátilo sa to a známka je príslušná – priemerná…

FILIP HOLOŠKO → 3
– Útočník tureckého Besiktasu nastúpil na začiatku druhého polčasu a vyslyšalo to prosby, že jeden útočník naozaj proti Arménsku nestačí. Nanešťastie však Filip Hološko vpredu nijak nezažiaril a bránu Arménska nijak neohrozil.

JURAJ KUCKA → 3/4
– Juraj Kucka mal nahradiť priemerného Kopúneka, žiaľ nedokázal to a na ihrisku striedal školácke chyby so svojim osobným priemerným výkonom.

FILIP ŠEBO → bez známky
– Na hráča, ktorý má za sebou v novej sezóne iba dva zápasy (proti Púchovu a Dubnici) nemožno povedať nič zlé ani dobré. Nastúpil len na pár minút a pokúšal sa natlačiť pred brankára a zakončiť – no na gól a ani zakončenie to nestačilo.

AKO (ASI) NASTÚPIME V UTOROK PROTI ÍRSKU?
Mucha – Pekarík, Karhan, Saláta, Hubočan – Zabavník, Kucka – Weiss ml., Hamšík, Jendrišek – Šesták.

autor:  Michal Šášky
zdroj: sasky.blog.sme.sk