Doplnky výživy a ich základné rozdelenie

zdravie, posilňovanie, o zdraví, posilka, kulturistika, zdravé jedlo, výživa, výživové hodnoty, doplnky

Pre Vás, ako začiatočníkov bude zaujímavý tento článok venovaný doplnkom výživy a ich základného rozdelenia s krátkym popisom ich využitia resp. účinkov.Pred prvým nákupom doplnkov je dobré si premyslieť čo vlastne chcem.Netreba sa spoliehať na to, o čom sa bavia chalani v šatni, ale treba si seriózne naštudovať základné informácie o konkrétnych produktoch.Nakoľko je stránka venovaná hlavne začínajúcim kulturistom a fitnesákom budeme sa venovať problematike tohoto športu.

Najznámejšie kategórie doplnkov: Proteíny(bielkoviny), Gainery, Aminokyseliny, stimulanty, kreatíny, No-produkty, vitamíny a minerály, kĺbová výživa spaľovače tuku a pod…

Nepochybne najzaujímavejšou témou je naberanie svalovej hmoty a sily a presný protiklad – chudnutie.

Je to problematika veľmi obsiahla a individuálna a preto sa jej budeme venovať v budúcnosti v osobitných článkoch.Dnes si rozdelíme doplnky vhodné pri:

-Naberaní svalovej hmoty

-Redukcii telesnej hmotnosti

Naberanie svalovej hmoty

Pri tomto cieli sú asi najdôležitejšie bielkoviny a cukry.Preto pripadajú do úvahy buď to proteiny alebo gainery.Rozdiel medzi nimi je v pomere bielkovín a cukrov.Pre jednoduchosť môže byť odporučenie nasledovné: Ak máš tendenciu rýchlo priberať, alebo dokonca už máš nadváhu, ale chceš za súčasného spálenia tukov ochrániť a budovať svaly bude pre teba vhodnejší protein.Ak si tzv. hardgainer resp. človek čo má problém pribrať, máš rýchly metabolizmus a pod. bude pre teba vhodnejší gainer.Toto sú dva druhy najbežnejších doplnkov.

Tretím sú Aminokyseliny.Každá bielkovina sa vlastne skladá z aminokyselín čiže začiatočníkom skutočne stačí užívať proteiny.Pokročilý kulturisti ale ocenia praktickosť aminokyselín v tabletovej, kapsulovej alebo tekutej forme a ich rýchlym vstrebaním sa do krvného obehu.Medzi stimulanty by sme mohli zaradiť napr. pravdepodobne najznámejší Tribulus terrestris(Kotvičník zemný) jedná sa vlastne o výťažok z rastliny. Prevažne sa predáva v kapsulovej forme pričom jedna môže obsahovať až 650mg účinnej látky.Tribulus dokáže v niektorých prípadoch u mužov zvýšiť produkciu testosterónu až o 30% čo má za následok viditeľný nárast sily, svalovej hmoty a často aj chuti na sex.

Kreatín patrí určite medzi najpredávanejšie a najdiskutovanejšie doplnky.V jeho základnej forme(monohydrát) je cenovo dostupný pre všetkých a najmä u začiatočníkov sú výsledky fantastické.Kreatín výrazne zvyšuje energiu(ATP) a vťahuje vodu do buniek, čím zväčší ich objem a podporí aj silu a ich ďalší rast.Kreatín monohydrát sa odporúča užívať spolu s jednoduchým cukrom najlepšie glukózou.Ďalšie drahšie formy ešte nemusia zaručovať všetky výhody kreatínu monohydrátu, ale sú rozhodne praktickejšie v užívaní, nezavodňujú(čo ale chalanom s cielom nabrať nevadí)medzi najnovšie formy kreatínu patrí napr. Kre-Alkalyn, Kreatín Ethyl ester, a Krea Genic.

No produkty sú kapitola sama o sebe… najčastejšie ide o predtréningové produkty, ktoré sú založené na báze Arginínu, kreatínu, citrulínu, glutamínu, kofeínu, taurínu a mnoho ďalších látok.Najznámejší a zrejme aj najlepší prípravok v tejto oblasti je NO-Xplode.Vitamíny a minerály sú dôležité pre každého jedinca.U športovcov však ich nároky na množstvá týchto prvkov chýbajú.Preto je vhodné ich dopĺňať a to hlavne v zimnom období kedy nemáme príliš pestrú stravu bohatú na ovocie a zeleninu.

Redukcia telesnej hmotnosti

Tak do tejto kategórie spadajú taktiež bielkoviny, ktoré sú dôležité pre mnoho funkcií v ľudskom organizme a taktiež sú využívané ako zdroj energie a sú základným stavebným prvkom svalovej hmoty o ktorú však pri chudnutí nechceme prijsť a to aj v prípade, že nechceme byť kulturistami(čoho sa veľmi často obávajú najme ženy). Musím podotknúť, že bezdôvodne.

Proteíny využijeme napr.ako náhradu jedla počas diéty a pod.Konkrétne prípady rozobereme neskôr.Vitamíny a minerály sú takisto dôležité ak nemáme dostatočne bohatú stravu.No a asi medzi najvyhľadávanejšie produkty patria spalovače tukov.Medzi najznámejšie spaľovače patria hlavne Carnitin, CLA, Chróm, Výťažok zo zeleného čaju, Synephrine, kofeín ale aj ďalšie rôzne menej známe produkty.Medzi najúčinejšie z osobnej skúsenosti ako trénera patria kombinované produkty alebo kombinovanie jednotlivých spalovačov a to hlavne Synephrine+kofein+carnitin ale je to individuálne… 🙂

autor:Lukáš Ludvig