Cítite svoje svaly, počúvate svoje telo?

Nemám na mysli to, či po tvrdom tréningu nôh máte svalovku a neviete, či ráno vstanete z postele. Myslím, či ich skutočne cítite pri tréningu pri každom pohybe hneď od začiatku.
V Amerike bola koncom 80. rokov robená skupinou psychológov štúdia zameraná na hry s mysľou. Išlo zjednodušene povedané o to, ako nám hra s mysľou, resp. spojenie tela a duše, pomôže pri vnímaní signálov svojho tela. Štúdie sa zúčastnila skupina žien, ktorá jasne prejavovala známky nespokojnosti so svojou postavou. Mali za úlohu stále, keď na nich zaľahne melancholická nálada a nespokojnosť s ich telom, hladiť svoje stehna, brucho alebo konkrétnu problémovú partiu. Mali si predstavovať aké majú krásne a štíhle stehná, ako postupne chudnú. Po niekoľkých mesiacoch tejto procedúry väčšina žien prehlásilo, že sa cítia zdravšie, krajšie a dávajú si pozor na to, čo jedia.

Ich myslenie to zmenilo natoľko, že nepotrebovali jesť obvyklé množstvo jedál alebo zmenili jedálniček a naozaj schudli!!! Niektoré dokonca začali cvičiť. To všetko dokáže ľudská myseľ. (Upozorňujem vás, že to nemá nič spoločné so zvrátenými predstavami anorektičiek, ktoré sa vidia v zrkadle tučné, a preto robia to, čo robia! Nešlo tu len o psychologický trik ako sa uspokojiť so svojou aktuálnou postavou, telom.)

Verím, že tento postup môžeme využiť aj my v kulturistike pri naberaní objemu, svalovej hmoty. Samozrejme v spojení s tvrdým tréningom a kvalitnou stravou.
Najprv je potrebné začať cítiť sval už pri prvom zhybe a nie až po tréningu alebo na druhý deň. Ak sa chcete „naladiť“ na svoje svaly potrebujete ich najprv poriadne cítiť, musí prebiehať obojsmerná komunikácia. Ponúkam vám jednu možnosť ako na to. Jeden menej známy starší kulturista to robil tak, že danú partiu precvičoval jednou záťažou, jedným jediným cvikom počas celého tréningu. (Napr.: na triceps si dáte stláčanie kladky 10×10 resp. 10×15 sérii a nič viac) Pri tom sa snažil na sval myslieť. Predstavoval si ako pracuje, namáha sa a rastie. Skvelou pomôckou je tiež zrkadlo. Na druhý deň presne vedel, ktorý sval precvičoval a poznal hneď cvik, ktorý naň pôsobí. Takto sa mu ukázalo pole rôznych variácii tréningu. Spoznal tak celé svoje telo, naučil sa ho počúvať.  Vyskúšajte to tiež!

Precítenie každého svalu vám pomôže pri celom tréningu. Na začiatku pri strečingu a rozcvičovaní vám to pomôže lepšie prekrviť a zahriať svalstvo. Pri plnohodnotnom sústredení budete schopní zvládať ťažšie záťaže. Svaly nepoznajú kilogramy záťaže, nerozlišujú medzi váhou A a B. To dokáže len mozog. Pri tréningu sa sústreďte na sval, nie na váhu. Ak sa dokážete dokonale sústrediť, môžete kontrolovať sval v celom rozsahu pohybu. Vyhnete sa tým nesprávnemu prevedeniu cviku a možno aj nežiadúcemu zraneniu. To všetko vám v konečnom dôsledku pomôže pri náraste, budovaní svalovej hmoty.

Nemôžeme taktiež zabúdať na správnu diétu. Veď od koho iného môžeme dostať takú kvalitnú spätnú väzbu ako od nášho tela. Počúvajte svoje telo! Analyzujte jeho signály! Ste počas tréningu alebo po ňom unavení? To je signál nedostatku energie. Nabudúce budete vedieť, že pred tréningom máte zabezpečiť prísun väčšieho množstva uhľohydrátov. Dajte si pred tréningom nejaké ovocie a je to!

Súhlasím s tvrdením niektorých odborníkov, že svalovka už hneď ráno je následkom nedostatočného príjmu energie a bielkovín po tréningu. Zdravá svalovka by sa mala dostaviť až medzi 10 – 12 hodinou. Doprajte si po tréningu dostatok stavebnej hmoty pre vaše svaly.
Ako sa hovorí: „Nádej umiera ako posledná.“ Ak budete veriť vašim svalom, dokážete nemožné. Každý má na to dosiahnuť svoj cieľ. Nemáte ho? Je najvyšší čas, aby ste si ho stanovili. Spravte to teraz!

Len, ak viete kam idete, môžete sa tam dostať. Bez cieľa niet cesty. Či už chcete schudnúť alebo nabrať svalovú hmotu. Aj vy sa môžete dopracovať k vysnívanej postave. Správne sa motivujte, tvrdo trénujte a hlavne počúvajte svoje telo.
Prajem Vám šťastnú cestu do cieľa.

autor:Mgr. Tomáš Petko