AS – anabolické steroidy, doping a začiatočníci … časť 1

anabolika_ddp560Keďže anabolické steroidy sú téma s ktorou sa stále častejšie stretávame aj pri úplných začiatočníkoch, rozhodol som sa že bude vhodné ju trochu viac objasniť. Kedže Michal Ferenc zo zacnimakat.com o nich píše sériu článkov, poprosil som ho či ich môžem zverejniť aj u nás. Takže nech sa páči..

 

 

V prvom rade nečakajte že sa tu idem priznať k užívaniu týchto látok a už vôbec ich tu nechcem obhajovať. Otvorene o AS vraví iba málo užívateľov, lebo to uškodí im a ich sponzorom.  Skôr by som chcel začiatočníkom ozrejmiť ako to funguje, dopady a dôsledky ich užívania. Píšem to preto, lebo veľa z Vás keď ma osloví, začne po pár minútach hneď s touto témou. Položili ste mi už otázky, či si máte kúpiť gainer, alebo stanozol.  Vravím si, že toto je už ozaj zlé…. Asi chýbajú články kde by sme rozlíšili Doplnky výživy a Anabolické steroidy. Mne to nevadí, že ma podozrievajú z užívania AS, skôr ma to teší. Znamená to len jedno, niečo na mne bude :D Tak ako väčšina kulturistov, tak aj ja som o AS prečítal hrozne veľa, je to proste obrovské lákadlo pre každého športovca, pre ktorého sa zo začiatku obľúbený šport, stane cestou za svojim vysnívaným cieľom bez ohľadu na prekážky.

AS sa užívajú v športe už niekoľko desaťročí a to nie len v kulturistike. Doplnky výživy ako už spomínaný gainer len pár rokov. Pripomeňme si aféry z cyklistiky, hokeja alebo atletiky. AS sú proste všade okolo nás a myslím si, že s týmto už nikto nenarobí nič. Ani úprava zákona. Tak ako povedal Greg Valentino v dokumente neuveriteľné životy (https://www.youtube.com/watch?v=lp43d_9K-vY  ), že AS nie sú návykové, ale životný štýl s AS návykový je. AS sú v podstate lieky a liečivá ktoré sa využívajú-  aspoň väčšina z nich, v lekárnictve alebo vo veterinárstve napr. po autonehodách, popaleninách, rakovine a pod. Ten kto sa rozhodne pre AS musí rátať s tým, že AS vedia byť aj zdraviu škodlivé a vo väčšine prípadov to tak aj je. Všetko má svoju daň a rovnováha funguje aj tu. Také nepísané pravidlo znie – Čím viac pomáha, tým viac škodí.

AS rozdelilo športovcov a ich fanúšikov na niekoľko táborov.  Najprv by som ich rozdelil na tých čo už AS:

a). skúsili

b). neskúsili

Potom by sa to dalo ďalej deliť ešte na tých čo AS:

d). rešpektujú

c). odsudzujú

takže:

Tí čo už skúsili nejaký druh AS alebo dopingu sú buď spokojní, alebo nespokojní, ale to je logické. Tí čo sú spokojní, pravdepodobne dosiahli to čo plánovali – dosiahli formu po akej túžili, vyhrali súťaž, ohúrili okolie, zdravie slúži a určite nemajú v pláne s AS skončiť vzťah. Toto je ten príbeh so šťastným koncom.

Tá druhá strana mince zistila, že iba brať AS nestačí a že aj  za ich pomoci treba makať ešte viac a že jesť a žiť iba ako bežný človek popri AS nemá zmysel. Pochopili, že iba AS z Teba supermana nespravia! Väčšinou mladí alebo neskúsení siahnu po AS bez toho, aby sa o nejakom dávkovaní alebo kombinácií s niekym skúseným poradili, pokazia si zdravie, efekt žiadny, odsúdia AS, ich okolie taktiež. A takto sa dostávame ku skupine, ktorá AS odsudzuje. K nej sa samozrejme pripája aj skupina čo AS nikdy neskúsila. Dôležité je ale to, že videla ako ich „ známi to bral a keď prestal hneď sfúkol“….

Potom tu je ešte prípad keď, skupina ľudí AS neskúsila ale rešpektuje ich. Zrejme chápe, prečo to berú, no oni sami nie sú ochotní podstúpiť takéto riziko. Každý si je strojcom svojho šťastia, preto by sme mali nechať rozhodnutie na nich a neodsudzovať ich len preto, že si idú za svojim snom a sú ochotní pre to spraviť a obetovať všetko. Tak ako ja neodsudzujem horolezcov, že kvôli výstupu na nejakú skalu alebo horu sú ochotní riskovať svoj život. Veď je tu milión iných športov, kde ide o život oveľa viac..

Takže predtým než začneš uvažovať nad AS, uvažuj či ne konci tej cesty, je cieľ ktorý Ti za to stojí…..

 

Autor: Michal Ferenc, zacnimakat.com

 

V časti 2 spomeniem najčastejšie zneužívané látky a vedľajšie účinky.