Ako nedať cvičeniu zbohom

Väčšina ľudí, mužov či žien, chodieva do posilňovne z jedného jediného dôvodu. Nie sú spokojní so svojou postavou, chcú pribrať, schudnúť alebo zlepšiť kondíciu. Mnoho z nich ako rýchlo začalo tak aj rýchlo skončí. Prečo je tomu tak?

  • Čakajú neskutočné výsledky behom pár dní až týždňov.
  • Dajú si ciele, ktoré nemožno rýchlo splniť.
  • Cvičenie ich nudí alebo sú moc leniví. Najradšej by boli doma pred telkou, jedli hranolky a pri tom formovali postavu.
  • Vidia nejakého namakaného človeka a keď sa pozrú na seba tak sa hanbia. Radšej už do fitka nabudúce neprídu.

Načo je nám vlastne fitnes centrum? Predsa na zlepšovanie našej postavy. Do fitnes centra chodíme formovať našu postavu a to si uvedomme. Prečo by sme sa mali hambiť tam chodiť, veď chceme naše telo zlepšiť. Hlavne ženy majú s týmto veľký problém. Majú nadváhu a boja sa ju ukazovať na verejnosti. Radšej ostanú doma, najedia sa dobre a budú priberať a priberať. Ľahké je hovoriť, chcem začať cvičiť, ale ťažie je to už uskutočniť. Na začiatku, budete mať z toho stále obavy, ale postupne, keď na sebe uvidíte výsledky, začnete rada chodiť do fitnes centra.

Muži tento problém nemajú. Prídu, zacvičia, odídu. Ich problém je strava. Čo z toho cvičenia budú mať, keď prídu domov, dajú si 2 klobásy s horčicou a jedno dobre orosené. Nič. Ak chceme vidieť výsledky, nebojme sa cvičiť vo fitnes centre a vstúpme si trocha do svedomia s nezdravým jedlom.

Pár rád pre ZAČIATOČNÍKOV

1. Zvoľte si tréningový plán, ktorý budete dodržiavať a podľa neho cvičiť. Pár tréningov, ktoré máte na výber.

2. Chodievajte cvičiť s chuťou. Lepšie sa cvičí vo dvojici. Ak máte po ruke kamaráta s ktorým si môžete pokecať a ktorý vám pomôže s ťažkými váhami, je to super.

3. Nevenujte sa ostatným čo cvičia. Neopakujte po nich. Veľa ľudí v posilňovni cvičí zle a môžete od nich tieto návyky prebrať. Ak si chcete dať poradiť, spýtajte sa buď trénera, ktorý robí pri bare alebo nejakého namakaného chlapa :D. Taktiež môžete poprosiť o radu v komentároch pod článkom.

4. Dôležitá je technika. Nesnažte si nakladať čo nezdvihnete. Najskôr si musíte osvojiť techniku. Mnoho ľudí túto techniku nemá a preto nedosahujú také výsledky ako iní.

5. Ak pri niektorých cvikoch cítite bolesť alebo vám nevyhovuje, skúste ho nahradiť iným. Samozrejme, nahraďte ho podobným na rovnakú svalovú partiu.

6. Na každé opakovanie sa 100% sústreďte. Nech vás nič nevyvedie z koncentrácie. Pri nedbalom cvičení si môžete spôsobiť aj rôzne zranenia, ktoré si od cvičenia vyžiadajú pauzu aj niekoľko týždňov.

7. Ak máte za sebou náročný tréning. Je dobré sa poriadne zregenerovať. Zregenerovať nám dopomôže spánok, rôzne doplnky výživy, ale aj plávanie. Plávanie uvoľňuje napätie vo svaloch a vy môžete na ďalší deň cvičiť bez problémov.

8. Ak chcete byť športovo aktívny človek, nemusíte cvičiť len v posilňovni. Keď je pekné počasie, nikomu neuškodí beh, futbal, hokejbal s  kamarátmi. Zabavíte sa, zlepšujete svoju kondíciu a je menšia pravdepodobnosť infarktu. Pri športovej aktivite rozťahujete cievy a tie umožňujú rýchlejšie pumpovanie krvi.

9. Strava je dôležitá. Snažte sa jesť v menších dávkach, niekoľko krát za deň (5 – 7 krát za deň). Vaše jedlo by malo obsahovať vitamíny, minerály, bielkoviny, sacharidy a čo najmenej tukov. Najlepšie je, ak si prečítate viacero článkov o stravovaní a jedle. Články, ktoré je vhodné prečítať, nájdete na stránke Zdravastrava.com, ale aj na našej stránke v sekcii strava. Vhodné si je prečítať  článok s nutričnými hodnotami, kde nájdete koľko bielkovín, sacharidov, tukov a mnoho ďalšieho majú dané potraviny.

Ak v cvičení nemáte stále jasno, veľa užitočných rád a informácii sa dozviete v sekcii Rady pre úplných začiatočníkov.

Radi vám odpovie na vaše dotazy v komentároch pod článkom.