3 pravidlá v stravovaní pri budovaní svalov

Budujte iba čistú hmotu

Jednou z najväčších chýb v stravovaní pri naberaní svalov ktorú vidím u ľudí je, že jedia príliš veľa s****** takmer neustále, pretože si myslia, že čím viac kalórií, tým lepšie. To nie je pravda a všetko čo tým dosiahnete je , že nakoniec priberiete príliš veľa telesného tuku, ktorý bude potom musieť ísť dole. Zároveň sú tu ďalšie dôvody, prečo je toto problém:

1) Postupne si budete zvyšovať inzulínovú rezistenciu a potenciálne može dôjsť k zvýšeniu hladiny estrogénov. Oba tieto faktory sú kontraproduktívne pri budovaní svalov. Budete mať menej testosterónu a telo bude v niektorých prípadoch menej efektívne pri využívaní energie.

2) Vaše výkony budú horšie ak budete nosiť príliš veľa tuku, pretože nebudete tak aeróbne fit. Nebudete sa môcť naplno sústrediť na intenzitu tréningu.

Mali by ste klásť dôraz na získanie kvalitných svalov, namiesto nejakej hmoty za akúkoľvek cenu!

Nedostatočné stravovanie

Na opačnom konci spektra máme opačný problém, keď ľudia jedia málo a divia sa, prečo svaly nerastú. Nemôžete sa obávať sacharidov alebo jedenia veľkého množstva jedla ak chcete budovať svalovú hmotu, pretože budete musieť byť v prebytku kalórií. Kalórií získaných ale zo správnych živín. Pre väčšinu ľudí to bude spočiatku ťažké, ale Váš metabolizmus sa postupne prispôsobí veľkému objemu jedla.

Ak máte naozaj problém jesť dostatok jedla, potom môžu pomôcť 1-2 koktaily denne, zložené napríklad zo srvátkového proteínu, ovsených vločiek, banánu alebo iného ovocia, arašidového masla, ľanových semienok a podobne. Takto získate časť potrebných kalórií jednoduchšie.

Pravidelnosť

Keď budujete novú čistú svalovú hmotu, každé percento sa počíta, pretože tento proces nikdy nieje jednoduchý. Preto mám pocit že potrebujete mať spísané úlohy a odškrtnutú každú položku na zozname, nech pokryjete tento proces dokonale. Jedzte každé 2-4 hodiny aby ste zaručili že hladina proteosyntézy svalovej hmoty zostáva vysoká po celý čas. Ide o jeden z najväčších hybných faktorov pri raste svalov.

Ďalším kľúčovým bodom na ktorý treba pamätať je, že zdroje živín, najmä bielkovín, sú skutočne dôležité. Vždy sa držte vecí, ako je hydina, ryby, vajcia, srvátka a chudé hovädzie mäso, pretože obsahujú veľa leucínu potrebného k stimulácii proteosyntézy svalovej hmoty.

Dúfajme, že tento článok Vám pomohol ukázať (a neskôr Vám pripomenie) kľúčové princípy v stravovaní pri budovaní svalov.