Otázky a odpovede o Corgoň lige

1. Získa Žilina druhý titul za sebou?
NIE! Za posledné tri roky získali titul majstra Slovenska tri kluby. Artmedia, Slovak, Žilina. Artmedia už neexistuje. Získa titul Slovan, alebo Žilina, alebo úplne niekto iný? Corgoň liga bude túto sezónu možno viac vyrovnaná, ako predtým. Veľké ambície majú už tradične v Trnave, kde za Spartakom stojí aj vynikajúci tréner Dušan Radolský. A minulosezónne prekvapenie ligy, Dukla Banská Bystrica, asi tiež nechce podliezať minuloročnú latku stanovenú na 3. mieste. O titul sa zrejme pobijú práve tieto štyri tímy, aj keď ani ostatné nemôžme pohrdnúť. No TOP 4 asi máme. Každopádne, možno ako tradične sa o titul pobije MŠK a Slovan. Superpohár vyhrala Žilina, Slovan bude chcieť možno vracať… a aj v zápase ukázal o málo lepší tím. I keď to bude tuhý boj, predpokladám za majstra Slovan.

2. Bude Banská Bystrica aj tento rok takým prekvapením?
NIE! Napriek tomu, že Banská Bystrica dostala do svojho tímu trénera Karola Marka, nepredpokladám, že bude prekvapením sezóny. Navyše, už nemôže byť prekvapením. Získala tretie miesto a vysoké priečky sa budú od nej očakávať aj v túto sezónu. Prekvapením by bol spodok tabuľky, a preto vravím NIE. Prekvapením, v dobrom, môže byť podľa mňa FC Nitra.

3. Získa Jankech prvý titul alebo ho po prvýkrát vyhodia?
VYHODIA HO. Ukočírovať „belasý stroj” je ťažké. Stačí trikrát remizovať za sebou a netrpezlivé vedenie Vás na hodinu odvolá. Slovanistický káder je silný, má medzi sebou iba silné mená. Napriek slabej ofenzíve, ktorú ukázal v Superpohári, treba uznať, že sa najprv musí rozbehať. A vedenie na to nebude mať nervy. Môj predpoklad je taký, že Jankech opustí Slovan a nahradí ho Michal Hipp.

4. Kto bude najväčším prekvapením ligy?
JAN KRÁLÍK. Predpokladať prekvapenie ligy je ťažké. Dovolím si však tipnúť tohto slovanistického záložníka. Sledujem ho už dlhšie, vyzerá to byť solídny futbalista, ktorý však žiaľ nedostáva v lige takmer žiadnu príležitosť. V príprave z neho bolo vidieť, že chce hrať, ukázal to aj gólmi, napriek tomu, že veľa nenastupoval. Presadil sa takmer vždy, keď hral, v prvom zápase dal dokonca hetrik, aj keď len proti ŠK Bošany, v ktorom Slovan vyhral 8:0. Tak či tak, ak si mám tipnúť, tipujem tohto hráča.

5. Obháji Róbert Rák pozíciu najlepšieho strelca ligy?
ÁNO. Róbert Rák je zatiaľ jediný, kto získal ocenenie Kráľa strelcov a nezískal ho dve sezóny po sebe. Ako je totiž na Slovensku známe, ak sa vyskytne dobrý futbalista, ide do zahraničia. Róbertovi Rákovi sa to podarilo v roku 2006, po tejto sezóne však zostal v Nitre a ani európskych pohároch nezažiaril. Preto má šancu dosiahnuť tretíkrát v kariére primát najlepšieho strelca ligy, čím by bol najlepším strelcom Corgoň ligy v celej jej histórii. A taktiež môže vyhrať tento primát dvakrát po sebe, čo sa podarilo len Róbertovi Semenikovi, Szilárdovi Némethovi a Markovi Mintálovi. Róbert Rák bude mať tak asi najväčšiu motiváciu a v Corgoň lige sa zatiaľ nejaví žiadny excelentný hráč. Novák je ziatiaľ zranený, no možno sa od neho dočkáme ďalších štvorgólových galapredstavení. Ale za koľko sa dostane zase do svojej formy, to je otázne.

6. Vydržia všetci tréneri na svojich miestach aspoň päť kôl?
NIE! Meniť trénerov na lavičkách je naša tradičná zábavka. Nedá sa, aby dvanásť tímov bolo na prvom mieste. Niekto si to musí zlíznuť a byť na tom poslednom. Nebude vyrovnaných všetkých 12 tímov a nikto sa neuspokojí s 11. a 12. miestom. To, že hrajú hráči dobre nestačí. Musí byť lepší tréner. A keď hráči hrajú zle? Treba začať od trénera…

7. Ako skončí nováčikovský elán Zlatých Moraviec?
ŠIESTYM MIESTOM. Tak ako všetko, aj toto môžme len tipovať. A ja osobne tipujem, že sa Zlatým Moravciam bude dariť tak, ako minulý rok Senici. Presný stred tabuľky. Šieste miesto.

8. Kto Corgoň ligu po sezóne opustí?
DUNAJSKÁ STREDA. So všetkou úctou a bez emócii. Dunajská Streda prekopala celý káder a zmenila kompletnú filozofiu tímu. Či však tento krok bude ťahom vpred je nadmieru otázne. Predpokladám však, že nie. Vypadnúť však môže takmer každý. O záchranu kľudne môžu, a asi aj budú, hrať aj Košice. A ich východniarske postavenie kľudne môže nahradiť neďaleká Moldava nad Bodvou… Takisto o záchranu môže hrať Dubnica, Ružomberok, Prešov… alebo aj Senica.

9. Ukáže sa v jesennej časti kvalifikácie za Slovensko Corgoňligista?
UKÁŽE! Síce „taliansky kat” Kamil Kopúnek už Corgoň ligu opustil smer Taliansko, ďalší hráč z Corgoň ligy, čo bol i v Afrike, obranca Kornel Saláta, stále oblieka dres Slovanu Bratislava. Ďalej Weiss sa v dobrom vyjadroval i pri mene Jakuba Sylvestra, ešte pred MS v Afrike, svoje vieme aj pri mene Karim Guéde… Navyše, stále máme v lige i Jána Nováka, či ľavého obrancu Ľuboša Hanzela, ktorý už v repre bol. A potom tu máme celý rad mien, čo môžu prekvapiť: do Corgoň ligy sa vracia Mário Bicák, bývalý hráč Košíc, ktorý neskôr odišiel do Maďarska. Ďalej svoje môže ukázať i Juraj Halenár, otázka znie aj nad formou Samuela Slováka. Do repre sa môže dostať Róbert Jež, Branislav Obžera a celý rad iných. Aj keď je málo pravdepodobné, že sa tam čo i len traja z týchto desiatich hráčov dostanú, Saláta či Sylvestr predpokladám, že áno. Každopádne, minimálne Saláta.

10. Uspejú pohároví zástupcovia zo Slovenska v európskych pohároch?
ZREJME NIE… Toto konštatovanie totiž pochádza z výsledkov, ktoré doteraz boli odohrané. Biedu strieda ešte väčšia bieda. Nitra vypadla skôr, ako stihla nastúpiť. Dva zápasy, päť inkasovaných gólov, dve prehry… Nitru vystriedala Žilina, ktorá dostala rýchlu facku na Malte, ktorú nedokázala vrátiť. A Banská Bystrica zatiaľ slovenský futbal potopila najviac. V prvom svojom zápase na Gruzínskej pôde dostala päsťovku, nie facku. Prehrať 0:3 s gruzínskym tímom je už čosi viac, ako bieda. Ešte nemôžeme hovoriť, že to je definitívne k. o., lebo má k dispozícii odvetu a šanca odvrátiť hanbu tu je. Aká veľká, nech si lámu hlavu v tejto chvíli pod Urpínom, pretože 0:3 s tímom Zestafoni je v takom ostrom kontraste s rezultátom WIT Georgia – Baník Ostrava 0:6, že optimistov, veriacich v zázrak v podobe postupu Dukly, by sme asi dostali do jedného školského autobusu. A ešte nás čaká štvrtý pohárový zástupca. Slovan Bratislava… Ten sa však stretne v 3. predkole druhého ročníka Európskej ligy UEFA 2010/2011 stretne so srbským veľkoklubom Crvena Zvezda Belehrad. Avšak aj bývalá Artmedia sa do skupinovej fázy európskeho poháru dostala cez belehradský klub. Cez Partizan.

autor: Michal Šášky
zdroj: sasky.blog.sme.sk