Footbag

Čo je footbag?
Footbag alebo tiež Hacky-sack je malá mäkká loptička, ktorá je naplnená plastovou drťou alebo brokmi (prípadne pieskom), vďaka čomu sa takmer neodráža na nohe. Hacky-sack je menší ako tenisová loptička, a máva rôzne veľkosti podľa disciplíny. Na Slovensku je táto hra známa pod menom Hakis.

Princípom tejto hry je udržať Footbag(Hakis) vo vzduchu pomocou všetkých častí tela okrem rúk. Počas hrania sa samozrejme dajú robiť rôzne triky, ktoré sú rozdelené do skupín podľa obtiažnosti (ADDs). Tieto triky sa dajú rôzne kombinovať, čím sa hra stáva rozmanitou a veľmi pestrou. A ak sa navyše triky prevedú pekne a čisto, tak hra vyzerá veľmi dobre.

Ako vznikol footbag?

História Footbagu sa začína v roku 1972 v meste Oregon keď za doktorom Mikeom Marshallom prišiel pacient (neskôr jeho dobrý priateľ) John Stalberger s bolesťami kolena. V doktorovej hlave skrsol nápad, že pacientovi by možno pomohlo kopanie do mäkkej loptičky. Tak vznikol Footbag.

O nejaký čas si Mike Marshall dal svoju loptičku patentovať a týmto počinom by sme mohli datovať začiatok rýchlej expanzie Footbagu do ulíc, kde sa Footbag stal rýchlo populárny a získaval si stále viac priaznivcov. Bolo to hlavne kvôli tomu, že k nemu netreba nič, len kúsok miesta a bag.

Mike založil firmu KennCorp., ktorá začala vyrábať jeho nový patent. Po čase boli práva prevedené na Wham-O. Po jeho náhlej smrti (zomrel vo veku 25 rokov na infarkt) bola založená prvá oficiálna asociácia Footbagu – World Footbag Association.

Vybavenie na footbag

Na hranie footbagu stačí málo, pozrime sa teda na to.

Na to, aby ste mohli hrať Footbag nepotrebujete takmer nič. Stačí nejaký bag, pokiaľ možno čím kvalitnejší a kúsok voľného „pľacu“.

Ak však chcete hrať Footbag už trošku profesionálnejšie (samozrejme v rámci možností), tak by sa Vám zišli aj špeciálne topánky.