Jednou z podmienok zachovania životaschopnosti ľudského tela a predpokladom jeho vnútornej harmónie je vyrovnané kyselino-zásadité hospodárenie. Takmer všetky procesy života sú nastavené na určitú rovnováhu medzi kyselinami a zásadami.
Vonkajšie vplyvy môžu ovplyvniť našu kyselino-zásaditú rovnováhu.
Jedny z hlavných vecí, ktoré vplývajú na našu kyselino-zásaditú rovnováhu negatívne sú:
- stres
- nesprávna životospráva
- nadmerná námaha pri športovej aktivite
- nedostatok času na odpočinok a regeneráciu
- nedostatočné prijímanie tekutín
- takmer žiadny pohyb na čerstvom vzduchu
- rýchle hltanie potravín
Ak intenzívne športujeme tak sa v našom tele vytvára kyselina mliečna(laktát), ktorá je najsilnejší pôvodca únavy.
Kyselina mliečna vzniká ako výsledný produkt počas spaľovania sacharidov(cukrov) pri nedostatočnom zásobovaní tela kyslíkom. Sval tvrdne a stráca silu, vtedy dochádza k pocitu únavy. Ak je námaha pre svaly príliš veľká a naše telo nie je dostatočne zásobené kyslíkom dochádza k prekysleniu svalov tkz. svalovej horúčke.
Pri prekyslení svalov dochádza k straste stopových prvkov a minerálov. Ak sa nedoplnia načas minerály a stopové prvky môže športovec badať na sebe zoslabnutie svalov a organizmu.
Ako môžeme na svojom tele badať prekyslenie?
- preťažovanie svalov, klbov, kostí
- strata koncentrácie
- pomalé zhoršovanie tréningov
- väčšia náchylnosť na choroby a zranenia
Zásadotvorné potraviny zlepšujú náš športový výkon.
Nezamieňajme si však chuť potravy so slovami zásadotvorný a kyselinotvorný. Keď je nejaká potrava chuťovo kyslá, napríklad citrón tak neznamená, že je kyselinotvorná.
Bielkoviny patria medzi kyselinotvorné látky aj keď neobsahujú žiadne kyseliny. Pri odbúravaní sa bielkoviny menia na aminokyseliny.
Pri športových výkonoch naše telo rýchlo stráca minerály a tekutiny. Počas športovej aktivity by sme mali pravidelne dopĺňať nášmu telu tekutiny prostredníctvom vody alebo nejakých doplnkových nápojov.
O svoje telo sa musíme starať. Nezabúdajme na to.