Y3T tréning – základný koncept

Y3T je tréningový systém Neila Hilla, s ktorým dokážu aj top športovci dosahovať skvelé výsledky. Pozrime sa dnes na hrubý koncept tohoto tréningu. Môže Vám pridať trochu šialený, ale je za ním množstvo vedeckého výskumu. Toto je len jeden tréning z celého systému Y3T. Dovolí nám ale urobiť si lepšiu predstavu o tomto koncepte, tým že si pozrieme jeden z tréningov od začiatku do konca. Tu je teda príklad konceptu Y3T tréningového plánu:

Y3T funguje na trojtýždňových cykloch.

1. týždeň – 6-10 opakovaní v sérií, obvykle 12-16 pracovných sérií na partiu.

Zmyslom 1. týždňa je navodiť myofibrilárnu hypertrofiu (vedeli ste, existujú dve formy svalovej hypertrofie?), Stimuluje sa vysoký prah motorických jednotiek a zameriavame sa na rýchle svalové vlákna.

2. týždeň – 12-18 opakovaní v sérií, obvykle 8-12 pracovných sérií na partiu.

Zmyslom 2. týždňa je navodiť sarkoplazmatickú hypertrofiu (toto je tá druhá forma !!) a zamerať sa na pomalé a rýchle svalové vlákna.

3. týždeň – 20-80 opakovaní v sérií, obvykle 3-6 pracovných sérií na partiu.

Zmyslom 3. týždna je trénovať s mimoriadnou intenzitou. Všetky svalové vlákna budú stimulované, najmä pomalé svalové vlákna a CNS bude pod veľkým stresom. Veľký prietok krvi do pracujúceho svalu je taktiež kľúčovým prvkom v 3. týždni.

Existuje mnoho ďalších dôvodov, prečo je Y3T štruktúrovaný takto. Prevencia úrazov bola kľúčová, pretože pri práci s vyšším počtom opakovaní je sval výrazne namáhaný, ale pritom spojivové tkanivá nie sú. Aspoň nie v rovnakom rozsahu ako pri cvičení s nízkymi počtami opakovaní každý týždeň.

Zároveň tiež zapojíte všetky svalové vlákna, nie len 30-60%, čo znamená, že Váš potenciál na rast je oveľa väčší. Toto je jeden z kľúčových dôvodov prečo ľudia vidia také dramatické rozdiely keď začnú prvý krát cvičiť Y3T, namiesto čohokoľvek čo doteraz cvičili.

Je to veľmi 3 dimenzionálny tréningový plán ktorý vytvoril a vyvíjal Neil Hill v priebehu dvoch desaťročí. Vraj ešte nevidel nikoho, kto sa adaptoval na tento tréning a nedosiahol potom svalové prírastky, ak mal súčasne dobrý diétny plán.